Plektrantus koleusowaty (komarzyca) – hit na balkony i tarasy

2021-06-07 13:22 Michał Mazik
Plektrantus
Autor: GettyImages Plektrantus jest wrażliwy na mróz i bez odpowiedniej ochrony nie przetrwa zimy

Plektrantus koleusowaty, znany powszechnie jako komarzyca, to jedna z najpopularniejszych ozdobnych z liści roślin balkonowych. Wydziela przyjemny zapach, który w pewnym stopniu odstrasza insekty. Plektrantus znakomicie nadaje się do tworzenia ciekawych aranżacji roślinnych na balkonie i tarasie.

Plektrantus koleusowaty (Plectranthus forsteri) to jedna z najbardziej znanych roślin balkonowych. W powszechnej opinii roślina zabezpiecza balkon (a przy okazji także przestrzeń przy oknach) przed inwazją komarów. Niestety, jej właściwości są mocno przecenione. Roślina działa odstraszająco na komary, jednak stworzenie z niej nieprzepuszczalnej ściany przeciw insektom jest faktycznie niemożliwe (trzeba by uprawiać co najmniej kilkadziesiąt egzemplarzy). Dzięki zawartości olejków lotnych komarzyca wydziela intensywny aromat, dlatego warto traktować ją jako środek pomocniczy w walce z uciążliwymi komarami, ale nie jako rozwiązanie dające 100 proc. gwarancji. Można natomiast korzystać z innych zalet plektrantusa – uniwersalności (można uprawiać w różnych zakątkach balkonu) oraz elastyczności (dobrze wygląda uprawiana samodzielnie, w kompozycjach wielogatunkowych w skrzyniach lub koszach tworzy efekt „przejścia” lub „uspokojenia” barw). Podpowiadamy, jak uprawiać plektrantus.

>>Przeczytaj też: Rośliny na balkon odstraszające komary i muchy

Plektrantus koleusowaty - wymagania i uprawa  na balkonie

Plektrantus koleusowaty preferuje stanowiska półcieniste, a nawet zacienione. Nadaje się do aranżacji balkonów północnych – mało przychylnych dla większości gatunków. Wytwarza delikatne liście, które pod wpływem bezpośrednich promieni słonecznych łatwo ulegają oparzeniu. Roślina intensywnie nawadniana poradzi sobie na słońcu, ale może odbarwiać się, wytwarza długie pędy z małą ilością liści (lub drobnymi blaszkami) i nie wygląda szczególnie atrakcyjnie.

Najlepsze dla plektrantusa jest podłoże żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Roślina nie znosi nawet krótkotrwałego przesuszenia – dlatego należy ją regularnie podlewać, latem nawet dwa razy dziennie. Dobrym sposobem na ułatwienie pielęgnacji jest zastosowanie hydrożelu już na etapie sadzenia/przesadzania. Roślinę można dokarmiać nawozami, które stosuje się u roślin pokojowych (najlepiej te ze zwiększoną zawartością potasu przeznaczone dla gatunków ozdobnych z liści). Nawozić można do końca sierpnia. Warto uszczykiwać wierzchołki pędów, aby plektrantus miał bardziej zagęszczony pokrój. Ze szkodników mogą zagrażać mu przędziorki oraz mszyce. Komarzyca łatwo rozmnaża się przez ukorzenianie sadzonek pędowych i wierzchołkowych.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze rośliny balkonowe zwisające

Przechowywanie komarzycy przez zimę

Plektrantus koleusowaty jest wrażliwy nie tylko na mróz, ale także na niewielkie przymrozki. Ginie już przy wystąpieniu pierwszych ujemnych temperatur. Dlatego jesienią należy przenieść go do chłodnego, ale jasnego pomieszczenia. Optymalna temperatura przechowywania oscyluje w granicach 10-16 st.C. Jedynym zabiegiem, który trzeba wtedy wykonywać jest podlewanie (rzadziej niż w sezonie, ale wciąż nie można doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej). Wiosną plektrantus może wymagać mocnego przycięcia. Zimowanie niestety nie zawsze udaje się. Rośliny wynosi się na balkon dopiero w drugiej dekadzie maja – po „Zimnej Zośce”.

>>Przeczytaj też: Czy komarzyca przetrwa zimę na balkonie?

Plektrantus w balkonowych aranżacjach

Plektrantus ze względu na pnący lub pokładający się pokrój często jest uprawiany w skrzyniach mocowanych przy barierkach lub w wiszących koszach. Nadaje się do tworzenia wielogatunkowych kompozycji w roślinami kwitnącymi wzbogacając aranżację o delikatną zieleń. Dobrze łączy się z pelargoniami bluszczolistnymi, begonią bulwiastą, niecierpkiem nowogwinejskim, tytoniem oskrzydlonym i bluszczykiem kurdybankiem. Interesująco prezentuje się także w kompozycji z barwnymi: koleusem Blumego oraz żurawkami. Plektrantus można sadzić w w dużych donicach, w których rosną już drzewa lub krzewy. Tworzy wtedy gęste kobierce u podstawy pędów (dobre uzupełnienie dla gatunków szczepionych na pniu). W tym wypadku jednak będzie traktowany jako roślina jednoroczna.

>>Przeczytaj też: Kwiaty na balkon i taras. Ciekawe kompozycje w donicach i skrzynkach

Interesujące odmiany plektrantusa

Do ciekawych odmian plektrantusa należą:

  • 'Two Tone' – odmiana o pędach i dolnych stronach blaszek liściowych zabarwionych na purpurowo;
  • 'Green Mountain' – o atrakcyjnych, trójkolorowych, biało-żółto-zielonych liściach;
  • 'Nico'- o okrągłych liściach z unerwieniem i dolną stroną blaszki liściowej o barwie purpurowej.
Jak urządzić ogród na balkonie. Rośliny balkonowe [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE