Dipladenia (mandewilla) - pnącze do domu, na balkon i taras. Uprawa i pielęgnacja dipladenii

2022-05-09 14:14
Mandewilla/Dipladenia
Autor: GettyImages Mandewilla/Dipladenia to pnącze zachwycające pięknymi kwiatami

Dipladenia (mandewilla) to ozdobne pnącze zachwycające pięknymi kwiatami. Roślinę uprawia się w pojemnikach w domu, na balkonach i tarasach. Podpowiadamy, jak pielęgnować dipladenię, by obficie kwitła co roku. Uprawa i pielęgnacja mandewilli.

Do niedawna dipladenia, znana też pod nazwą mandewilla, należała do ścisłego grona balkonowej arystokracji. Ta egzotyczna piękność była uważana za roślinę trudną w uprawie, a do tego drogą, dlatego na balkonach pojawiała się rzadko. Obecnie jednak sytuacja się nieco zmieniła i dipladenię można spotkać na balkonach już dużo częściej. Co prawda faktycznie jest rośliną dość wymagającą, ale wiemy o niej znacznie więcej, więc potrafimy lepiej się nią zająć. Ze względu na dużą popularność, cena roślin także spadała, a wiec pnącza stały się bardziej dostępne.

>>Przeczytaj też:

Pojawiło się też sporo ciekawych odmian mieszańcowych, pochodzących od Mandevilla sanderi i nazywanych sundawillami oraz otrzymanych z krzyżowania innych gatunków, dlatego oprócz roślin o klasycznych, czerwonych, dużych, aksamitnych kwiatach, możemy też nabyć mandewille w kolorze białym lub różnych odcieniach różowego.

Dipladenia (mandewilla) - wymagania uprawowe

Decydując się na uprawę dipladenii, musimy jednak pamiętać, że to roślina egzotyczna, mająca szczególne wymagania. Mandewilla jest pnączem pochodzącym z tropikalnych lasów Ameryki Południowej i w naturze dorasta do kilku metrów wysokości. W uprawie zwykle nie jest aż tak duża, ale i tak może osiągać ok. 2-3(4) metry wysokości.Młoda roślina początkowo ma kępiasty lub rozetowy pokój, dopiero kiedy dobrze się ukorzeni, zaczyna wypuszczać długie pędy, owijając je wokół podpór (np. drabinek, tyczek bambusowych).

Pędy dipladenii są elastyczne i pokryte licznymi, dużymi, skórzastymi, błyszczącymi liśćmi, które obok pięknych, trąbkowych kwiatów, stanowią ozdobę rośliny. Jeśli jednak mandewilla ma bujnie rosnąć i obficie kwitnąć, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki uprawowe.

Z racji swego pochodzenia, mandewilla kocha ciepło (w sezonie 20-30 st. C) i wilgotne powietrze, dlatego powinna być uprawiana na stanowisku osłoniętym od wiatru i słonecznym lub lekko półcienistym (w godzinach południowych preferuje światło rozproszone, dlatego dobrze czuje się na balkonach wschodnich lub zachodnich). Miejsce należy wybrać bardzo starannie, gdyż pnącze nie lubi przestawiania i obracania.

Mandewilla/Dipladenia
Autor: GettyImages Dipladenia Rio Hot Pink

Dipladenia (mandewilla) - pielęgnacja

W sezonie wegetacyjnym warto spryskiwać liście dipladenii wodą, a doniczkę z rośliną ustawić na wilgotnych kulkach keramzytu lub w pobliżu odkrytego zbiornika z wodą (np. wiadra z wodą), co zwiększy wilgotność powietrza wokół pnącza.

  • Dipladenia (mandewilla) preferuje wilgotne podłoże, ale jest przy tym wrażliwa na zalanie (jej zgrubiałe korzenie łatwo gniją), dlatego należy podlewać ją systematycznie, lecz umiarkowanie i uprawiać w przepuszczalnym podłożu, które nie kumuluje nadmiaru wody. Bardzo ważne jest używanie do podlewania odstanej wody o pokojowej temperaturze, dzięki czemu zmniejszy się w niej ilość chloru, a roślina nie będzie narażona na szok termiczny z powodu zbyt zimnej wody.
  • Co jakiś czas mandewillę można lekko przesuszyć, pobudzając ją w ten sposób do tworzenia większej liczby pąków kwiatowych.
  • Gdy mandewilla ma zapewnione odpowiednie warunki, kwitnie długo i obficie (od kwietnia-maja do października), dlatego przez cały sezon (od kwietnia do sierpnia) oczekuje zasilania nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących lub nawozami przeznaczonymi specjalnie dla niej (Agrecol - NAWÓZ DO SUNDAVILLE).
Mandewilla/Dipladenia
Autor: GettyImages Mandewilla/Dipladenia to roślina ciepłolubna i przez zimę musi być przechowana w pomieszczeniu zabezpieczonym przed zimnem

Dipladenia (mandewilla) - zimowe przechowywanie i wiosenne cięcie

Pod koniec sezonu, gdy temperatura na zewnątrz zaczyna spadać do poziomu 10 st. C (zwykle na początku października), mandewillę musimy zabrać do widnego, chłodnego pomieszczenia, gdzie będzie mogła spędzić zimę (w temp. 10-15 st. C, wg. zasady im mniej światła tym niższa temperatura, ale nie niższa niż 8 st. C, gdyż może to spowodować uszkodzenie rośliny). W tym czasie należy zaprzestać nawożenia, a podlewanie ograniczyć do absolutnego minimum, gdyż mandewilla w okresie spoczynku staje się bardzo wrażliwa na zalanie. Na zimę może też zrzucić liście, co jest u niej zjawiskiem naturalnym.

Przed zimowym spoczynkiem nie należy jej jednak przycinać, czekając z zabiegiem aż do wiosny. Wtedy pędy możemy skrócić o połowę lub zostawić je bez cięcia. Możemy też wykonać cięcie częściowe, silnie skracając większość pędów i zostawiając jeden, mocny pęd bez cięcia. Dzięki temu roślina ładnie się zagęści, a jednocześnie zachowa pokrój pnącza (zabieg przeprowadza się w rękawiczkach, gdyż trujący sok może podrażniać skórę).

W marcu roślinę przesadzamy do nowej doniczki wypełnionej próchniczą, lekko kwaśną ziemią, przestawiamy w cieplejsze miejsce, częściej podlewamy i ponownie zaczynamy nawozić. Na balkon pnącze wynosimy, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków (w drugiej połowie maja).

Przechowanie dipladenii przez zimę w dobrym stanie jest trudne, podobnie jak jej samodzielne rozmnażanie, dlatego jeśli roślina po zimie nie wznowi wegetacji, a my chcemy nadal cieszyć się jej urodą, wiosną musimy kupić nową sadzonkę.

Jak eksponować dipladenię?

Mandewilla na balkonie najpiękniej prezentuje się jako soliter, gdyż jej długie pędy, pokryte zielonymi liśćmi i pięknymi kwiatami, owinięte wokół ozdobnych kratek, to wspaniała ozdoba ściany lub balustrady. Przycinane pnącze może być też uprawiane w wiszących, dużych doniczkach, z których jego pędy będą mogły się swobodnie zwieszać lub owijać wokół zawieszki utrzymującej donicę. Rośliny pięknie wyglądają też w dużych, stojących misach.

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE