Złocień krzewiasty (Argyranthemum) – ciekawa kwitnąca roślina balkonowa i rabatowa. Zdjęcia odmian

2019-08-19 10:53

Złocień krzewiasty, zwany też srebrzeniem krzewiastym to pięknie kwitnąca roślina, która znakomicie nadaje się zarówno do uprawy w pojemnikach na balkonach czy tarasach, jak i na ogrodowych rabatach. Poznaj wymagania Argyranthemum. Zobacz ZDJĘCIA ciekawych odmian złocienia krzewiastego.

Złocień krzewiasty (łac. Argyranthemum frutescens) to wieloletni krzew, który ze względu na to, że jest wrażliwy na mróz, w naszym kraju jest uprawiany jako roślina jednoroczna. Roślina silnie się krzewi. Bardzo ciekawie wyglądają złocienie prowadzone w formie drzewka. Liście złocienia krzewiastego są wąskie, powcinane, ciemnozielone.
Złocień krzewiasty kwitnie latem, długo i bardzo obficie. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian złocienia krzewiastego o kwiatach pełnych i półpełnych różnych kolorów: od białych i żółtych po różowe i czerwone.

Odmiany Argyranthemum z serii Courtyard® charakteryzują się mocno zwartym pokrojem i bardzo dobrym krzewieniem. Są szczególnie polecane do pojemników ustawianych na balkonach i tarasach. Można je także sadzić na ogrodowych rabatach, sadząc pojedynczo lub w kompozycjach z innymi gatunkami roślin.

Jak sadzić Argyranthemum

Rośliny zakupione w małych doniczkach należy przesadzić do odpowiednio większych pojemników. Do pojemnika o średnicy 25–30 cm można sadzić 3 rośliny, a do metrowej skrzynki zmieści się 5 sztuk. Jako podłoże najlepszy jest gotowy substrat torfowy, który można wymieszać z ziemią ogrodową, a dla rozluźnienia struktury dodać pokruszony styropian lub perlit.
Dla Argyranthemum najlepsze jest słoneczne, osłonięte stanowisko. W miejscu zacienionym pędy stają się za bardzo wyciągnięte.

Pielęgnacja Argyranthemum

W uprawie Argyranthemum – zarówno pojemnikowej, jak i gruntowej – należy utrzymywać stałą równomierną wilgotność podłoża. Podlewać trzeba nawet podczas pochmurnych dni, a szczególnie pilnować podlewania w upały. Przesuszenie bryły korzeniowej prowadzi do żółknięcia liści i zasychania pąków kwiatowych.
Argyranthemum  to roślina bardzo żarłoczna! Nawozić należy płynnym nawozem wieloskładnikowym raz w tygodniu lub z każdym podlewaniem mniejszymi stężeniami. Zapotrzebowanie na nawozy jest szczególnie duże podczas tworzenia pąków kwiatowych.
Przycinanie roślin nie jest konieczne. Usuwania wymagają przekwitłe kwiatostany, które po przekwitnięciu nie wyglądają atrakcyjnie, a roślina szybciej wytworzy nowe pąki po przycięciu starych.

Argyranthemum
Autor: PLANTPOL Złocien krzewiasty Polly

Ciekawe odmiany Argyranthemum

  • Butterfly – o żółtych kwiatach, kwitnienie średnio-wczesne, dobra, mocna odmiana o dużych kwiatach;
  • Courtyard® Citronelle – o żółtych kwiatach, kwitnienie wczesne;
  • Courtyard® Pacific Candy – o kwiatach różowych, kwitnie obficie i wcześnie; Courtyard® Pacific Gold – o pełnych, kwiatach żółtych, kwitnienie wczesne;
  • Courtyard® Pacific Rose – o kwiatach różowych, kwitnie obficie i wcześnie;
  • Ping Pong – o kwiatach białych i pełnych, kwitnie wcześnie;
  • Polly – o kwiatach białych, kwitnie wcześnie, bardzo dobra odmiana o dużych kwiatach, mocno krzewiąca się;
  • Starlight Red – atrakcyjna odmiana o kwiatach czerwonych, kwitnie wcześnie, dobrze się krzewi.
Argyranthemum
Autor: PLANTPOL Złocień krzewiasty Courtyard® Pacific Rose
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE