Złocień krzewiasty (Argyranthemum) – ciekawa kwitnąca roślina balkonowa i rabatowa. Zdjęcia odmian

2019-08-19 10:53

Złocień krzewiasty, zwany też srebrzeniem krzewiastym to pięknie kwitnąca roślina, która znakomicie nadaje się zarówno do uprawy w pojemnikach na balkonach czy tarasach, jak i na ogrodowych rabatach. Poznaj wymagania Argyranthemum. Zobacz ZDJĘCIA ciekawych odmian złocienia krzewiastego.

Złocień krzewiasty (łac. Argyranthemum frutescens) to wieloletni krzew, który ze względu na to, że jest wrażliwy na mróz, w naszym kraju jest uprawiany jako roślina jednoroczna. Roślina silnie się krzewi. Bardzo ciekawie wyglądają złocienie prowadzone w formie drzewka. Liście złocienia krzewiastego są wąskie, powcinane, ciemnozielone.
Złocień krzewiasty kwitnie latem, długo i bardzo obficie. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian złocienia krzewiastego o kwiatach pełnych i półpełnych różnych kolorów: od białych i żółtych po różowe i czerwone.

Odmiany Argyranthemum z serii Courtyard® charakteryzują się mocno zwartym pokrojem i bardzo dobrym krzewieniem. Są szczególnie polecane do pojemników ustawianych na balkonach i tarasach. Można je także sadzić na ogrodowych rabatach, sadząc pojedynczo lub w kompozycjach z innymi gatunkami roślin.

Jak sadzić Argyranthemum

Rośliny zakupione w małych doniczkach należy przesadzić do odpowiednio większych pojemników. Do pojemnika o średnicy 25–30 cm można sadzić 3 rośliny, a do metrowej skrzynki zmieści się 5 sztuk. Jako podłoże najlepszy jest gotowy substrat torfowy, który można wymieszać z ziemią ogrodową, a dla rozluźnienia struktury dodać pokruszony styropian lub perlit.
Dla Argyranthemum najlepsze jest słoneczne, osłonięte stanowisko. W miejscu zacienionym pędy stają się za bardzo wyciągnięte.

Pielęgnacja Argyranthemum

W uprawie Argyranthemum – zarówno pojemnikowej, jak i gruntowej – należy utrzymywać stałą równomierną wilgotność podłoża. Podlewać trzeba nawet podczas pochmurnych dni, a szczególnie pilnować podlewania w upały. Przesuszenie bryły korzeniowej prowadzi do żółknięcia liści i zasychania pąków kwiatowych.
Argyranthemum  to roślina bardzo żarłoczna! Nawozić należy płynnym nawozem wieloskładnikowym raz w tygodniu lub z każdym podlewaniem mniejszymi stężeniami. Zapotrzebowanie na nawozy jest szczególnie duże podczas tworzenia pąków kwiatowych.
Przycinanie roślin nie jest konieczne. Usuwania wymagają przekwitłe kwiatostany, które po przekwitnięciu nie wyglądają atrakcyjnie, a roślina szybciej wytworzy nowe pąki po przycięciu starych.

Argyranthemum
Autor: PLANTPOL Złocien krzewiasty Polly

Ciekawe odmiany Argyranthemum

  • Butterfly – o żółtych kwiatach, kwitnienie średnio-wczesne, dobra, mocna odmiana o dużych kwiatach;
  • Courtyard® Citronelle – o żółtych kwiatach, kwitnienie wczesne;
  • Courtyard® Pacific Candy – o kwiatach różowych, kwitnie obficie i wcześnie; Courtyard® Pacific Gold – o pełnych, kwiatach żółtych, kwitnienie wczesne;
  • Courtyard® Pacific Rose – o kwiatach różowych, kwitnie obficie i wcześnie;
  • Ping Pong – o kwiatach białych i pełnych, kwitnie wcześnie;
  • Polly – o kwiatach białych, kwitnie wcześnie, bardzo dobra odmiana o dużych kwiatach, mocno krzewiąca się;
  • Starlight Red – atrakcyjna odmiana o kwiatach czerwonych, kwitnie wcześnie, dobrze się krzewi.
Argyranthemum
Autor: PLANTPOL Złocień krzewiasty Courtyard® Pacific Rose

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają