Złocień krzewiasty - Argyranthemum - odmiany i wskazówki dotyczące uprawy

2024-08-21 14:06

Złocień krzewiasty, zwany też srebrzeniem krzewiastym, to pięknie kwitnąca roślina, która znakomicie nadaje się zarówno do uprawy w pojemnikach na balkonach czy tarasach, jak i na ogrodowych rabatach. Poznaj wymagania Argyranthemum. Zobacz zdjęcia ciekawych odmian złocienia krzewiastego.

Spis treści

  1. Jak wygląda złocień krzewiasty?
  2. Jak sadzić Argyranthemum?
  3. Pielęgnacja złocienia krzewiastego
  4. Ciekawe odmiany Argyranthemum

Jak wygląda złocień krzewiasty?

Złocień krzewiasty (łac. Argyranthemum frutescens) to wieloletni krzew, który ze względu na to, że jest wrażliwy na mróz, w naszym kraju jest uprawiany jako roślina jednoroczna. Roślina silnie się krzewi. Bardzo ciekawie wyglądają złocienie prowadzone w formie drzewka. Liście złocienia krzewiastego są wąskie, powcinane, ciemnozielone.

Złocień krzewiasty kwitnie latem, długo i bardzo obficie. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian złocienia krzewiastego o kwiatach pełnych i półpełnych różnych kolorów: od białych i żółtych po różowe i czerwone.

Odmiany Argyranthemum z serii Courtyard® charakteryzują się mocno zwartym pokrojem i bardzo dobrym krzewieniem. Są szczególnie polecane do pojemników ustawianych na balkonach i tarasach. Można je także sadzić na ogrodowych rabatach, sadząc pojedynczo lub w kompozycjach z innymi gatunkami roślin.

Jak sadzić Argyranthemum?

Rośliny zakupione w małych doniczkach należy przesadzić do odpowiednio większych pojemników. Do pojemnika o średnicy 25–30 cm można sadzić 3 rośliny, a do metrowej skrzynki zmieści się 5 sztuk. Jako podłoże najlepszy jest gotowy substrat torfowy, który można wymieszać z ziemią ogrodową, a dla rozluźnienia struktury dodać pokruszony styropian lub perlit.

Dla Argyranthemum najlepsze jest słoneczne, osłonięte stanowisko. W miejscu zacienionym pędy stają się za bardzo wyciągnięte.

Pielęgnacja złocienia krzewiastego

W uprawie Argyranthemum – zarówno pojemnikowej, jak i gruntowej – należy utrzymywać stałą równomierną wilgotność podłoża. Podlewać trzeba nawet podczas pochmurnych dni, a szczególnie pilnować podlewania w upały. Przesuszenie bryły korzeniowej prowadzi do żółknięcia liści i zasychania pąków kwiatowych.

Argyranthemum  to roślina bardzo żarłoczna! Nawozić należy płynnym nawozem wieloskładnikowym raz w tygodniu lub z każdym podlewaniem mniejszymi stężeniami. Zapotrzebowanie na nawozy jest szczególnie duże podczas tworzenia pąków kwiatowych.Przycinanie roślin nie jest konieczne. Usuwania wymagają przekwitłe kwiatostany, które po przekwitnięciu nie wyglądają atrakcyjnie, a roślina szybciej wytworzy nowe pąki po przycięciu starych.

Argyranthemum
Autor: PLANTPOL Złocien krzewiasty Polly

Ciekawe odmiany Argyranthemum

  • Butterfly – o żółtych kwiatach, kwitnienie średnio-wczesne, dobra, mocna odmiana o dużych kwiatach;
  • Courtyard® Citronelle – o żółtych kwiatach, kwitnienie wczesne;
  • Courtyard® Pacific Candy – o kwiatach różowych, kwitnie obficie i wcześnie;
  • Courtyard® Pacific Gold – o pełnych, kwiatach żółtych, kwitnienie wczesne;
  • Courtyard® Pacific Rose – o kwiatach różowych, kwitnie obficie i wcześnie;
  • Ping Pong – o kwiatach białych i pełnych, kwitnie wcześnie;
  • Polly – o kwiatach białych, kwitnie wcześnie, bardzo dobra odmiana o dużych kwiatach, mocno krzewiąca się;
  • Starlight Red – atrakcyjna odmiana o kwiatach czerwonych, kwitnie wcześnie, dobrze się krzewi.

Opracowanie: na podstawie materiałów firmy PLANTPOL

Argyranthemum
Autor: PLANTPOL Złocień krzewiasty Courtyard® Pacific Rose

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
#Muratorogroduje: Ogrodzenie, czyli piękna granica Twojego ogrodu!
Materiał sponsorowany
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają