Lobelia przylądkowa – znakomity kwiat na balkony i tarasy. Uprawa lobelii

2022-05-09 10:09
Lobelia przylądkowa
Autor: GettyImages Ładnie wyglądają posadzone w jednym pojemniku lobelie o szafirowych i białych kwiatach

Lobelia przylądkowa to roślina kwitnąca często wykorzystywana do sezonowej dekoracji balkonów i tarasów. Drobne niebieskie, białe lub różowe kwiatki lobelii i delikatny pokrój tej jednorocznej rośliny zachwycają każdego.

Lobelia przylądkowa (łac. Lobelia erinus), inaczej zwana stroiczką,  jest rośliną jednoroczną. Pochodzi z Afryki Południowej. Jest jednym z najpopularniejszych kwiatów balkonowych sadzonych w pojemnikach, donicach, misach oraz skrzynkach na balkonach i tarasach. Roślina osiąga 10–25 cm wysokości, ma cienkie, gładkie i silnie rozgałęzione pędy. Jej liście są małe, lancetowate, gładkie, lekko błyszczące.

Lobelia kwitnie obficie od początku czerwca do późnej jesieni. Kwiaty są drobne, osadzone na szczytach pędów. W zależności od odmiany mają kolor biały, różowy (do purpurowego), fioletowy lub niebieski w różnych odcieniach.

Spis treści

  1. Odmiany lobelii - podział na grupy
  2. Lobelia - kiedy sadzić lobelie do skrzynek balkonowych
  3. Lobelia - uprawa

Odmiany lobelii - podział na grupy

W sprzedaży obok odmian lobelii o pokroju kępiastym dostępne są również odmiany o pędach przewieszających się, które znakomicie nadają się do wiszących pojemników. W zależności od siły wzrostu i pokroju odmiany lobelii dzieli się na 3 grupy:

  • lobelie silnie rosnące niskie i zwarte (mają 20–25 cm wysokości)
  • lobelie niskie i zwarte (tzw. compacta oraz pumila)
  • lobelie o pędach zwisających (tzw. pendula).
Polecamy

Popularne odmiany lobelii przylądkowej:

  • 'Blue Carpet' – kwitnąca na niebiesko
  • 'White Lady' – kwitnąca na biało
  • 'Mitternachtsblau' – kwitnąca na fioletowo
  • 'Rose Moon' – kwitnąca na różowo
  • 'Blue Splash' – o kwiatach biało-niebieskich
  • 'Lilac' – o kwiatach białych z różowymi akcentami.

Tekst: M. Mazik

Lobelia - kiedy sadzić lobelie do skrzynek balkonowych

Do skrzynek balkonowych sadzi się lobelię w drugiej połowie maja (gdy minie już niebezpieczeństwo przymrozków). Podczas sezonu należy lobelię systematycznie podlewać pilnując, aby podłoże w skrzynce balkonowej nigdy nie przeschło. Lobelie w trakcie sezonu można przyciąć – szczególnie, gdy staje się już mało atrakcyjna – wtedy powtórzy kwitnienie.

Lobelia - uprawa

Lobelia przylądkowa jest jedną z najpopularniejszych roślin sadzonych w pojemnikach: donicach, misach, skrzynkach balkonowych – nadaje się do tego znakomicie. Na zewnątrz wystawia się ją po 15 maja (gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków). Przekwitające i podsychające rośliny można w sierpniu przyciąć, kilkakrotnie podlać i zasilić nawozami płynnymi do roślin kwitnących, a zakwitną powtórnie.

Lobelia wymaga słonecznego stanowiska. Podczas długotrwałych opadów roślina traci swoje walory zdobnicze (niszczą się kwiaty). Podłoże, w którym rośnie lobelia nigdy nie powinno przesychać, ale rośliny nie mogą „stać” w wodzie, dlatego gdy sadzimy ją w doniczkach nie wolno zapomnieć o drenażu.

Przez cały okres kwitnienia należy zasilać lobelie nawozami przeznaczonymi do roślin kwitnących - nawożenie rozpoczynamy od początku kwitnienia (najlepiej podlewać lobelię nawozem płynnym). Jeśli chcemy ułatwić sobie prace pielęgnacyjne, to przed posadzeniem roślin warto podłoże wymieszać z wolno działającym nawozem otoczkowanym - wtedy nie musimy nawozić rośliny nawozem płynnym.

Lobelię przylądkową rozmnaża się przez nasiona wysiewane w lutym-marcu do skrzynek inspektowych, które umieszcza się w ciepłym miejscu, najlepiej na parapecie okna. Po dwóch tygodniach nasiona powinny wykiełkować. Gdy sadzonki mają po dwa listki delikatnie pikuje się je do większych pojemników. Rozsadę lobelii wysadza się na miejsce stałe w maju.

Poznaj rośliny balkonowe doskonałe do kompozycji z lobelią:

Plektrantus koleusowaty (komarzyca) – hit na balkony i tarasy >>>

Aksamitka rozpierzchła - odmiany, uprawa, pielęgnacja aksamitki rozpierzchłej >>>

Celozja - gatunki, uprawa w ogrodzie i na balkonie, zastosowanie >>>

Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE