Lobelie - różne gatunki lobelii do uprawy w ogrodach

2019-06-28 7:35
Lobelia wielka
Autor: GettyImages Lobelia wielka to roślina wieloletnia

Gatunki lobelii wyróżnia bogactwo barw kwiatów, formy (zwisające, wzniesione, karłowate) i długie, obfite kwitnienie. Lobelie to cenione rośliny dekoracyjne o uniwersalnym zastosowaniu, które wykorzystuje się zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Poznaj różne gatunki lobelii.

Rodzaj Lobelia obejmuje ponad 300 gatunków, ale tylko niektóre są wykorzystywane jako rośliny ozdobne i są uprawiane w Polsce. Przedstawiamy najpopularniejsze gatunki lobelii.

Najpopularniejsza jest lobelia przylądkowa (Lobelia erinus), znana także jako stroiczka. To roślina jednoroczna osiągająca 10-25 cm wysokości. Tworzy cienkie, silnie rozgałęzione pędy pokryte małymi, gładkimi, lekko błyszczącymi liśćmi. Kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Kwiaty są drobne, ale liczne, jednolite kolorystycznie lub dwubarwne - barwa kwiatów zależy od odmiany – może być biała, niebieska, fioletowa. Lobelia przylądkowa ma także atrakcyjną formę zwisającą.

Lobelia przylądkowa uchodzi za gatunek łatwy w uprawie. Powinno się ją uprawiać w miejscach słonecznych, toleruje także stanowiska lekko zacienione. Cienia lepiej unikać – rośliny będą słabo kwitły lub nie zakwitną. Toleruje różne typy gleb. Lubi podłoża umiarkowanie wilgotne. Lepiej kwitnie na glebach średnio żyznych lub na tych nadmiernie bogatych w składniki pokarmowe. Optymalny jest odczyn obojętny do lekko kwaśnego. Gatunek źle toleruje susze. Nie jest mrozoodporny (uprawia się go w cyklu jednorocznym).

Lobelia przylądkowa - odmiana zwisająca
Autor: GettyImages Zwisające odmiany lobelii doskonale prezentują się w wiszących pojemnikach

Czasem w ogrodach spotyka się także lobelię szkarłatną (Lobelia cardinalis, syn. Lobelia fulgens) o wzniesionym pokroju, dorastającą do około 70 cm wysokości, kwitnie od lata (lipiec, sierpień) do pierwszych przymrozków.

Lobelia szkarłatna
Autor: GettyImages Lobelia szkarłatna zachwyca ciemnoczerwonymi kwiatami

Lobelie - uprawa i pielęgnacja

  • Przygotowanie rozsady lobelii. Nasiona lobelii należy wysiewać już w lutym, ewentualnie w marcu w ciepłym inspekcie lub pomieszczeniu. Jako podłoża najlepiej używać mieszanki torfu i piasku (np. w proporcji 3:1). Nasiona wschodzą po około dwóch tygodniach. Gdy mają już po dwa liście właściwe trzeba je pikować i przesadzać do większych, oddzielnych pojemników. Produkcja własnej uprawy bywa kapryśna i nie zawsze udaje się, dlatego wiele osób decyduje się na zakup „gotowych” sadzonek.
  • Sadzenie lobelii. Lobelie powinno się wysadzać na miejsce stałe od drugiej połowy maja. Odległość pomiędzy sadzonkami wynosi 10-15 cm.
  • Podlewanie lobelii. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie. W uprawie pojemnikowej zabieg należy wykonywać regularnie, w okresie upałów nawet 1-2 razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem). Przesuszona lobelia może przestać kwitnąć (nie wspominając o zamieraniu). Podczas podlewania trzeba starać się, aby nie moczyć liści i kwiatów. Lobelie uprawiane w pojemnikach warto chronić przed ulewami i gradem przenosząc na ten czas pod dach.
  • Nawożenie lobelii. Nawożenie w większości przypadków nie jest potrzebne. Można sporadycznie stosować nawozy mineralne wieloskładnikowe (z wyszczególnienie potasu i fosforu) lub nawozy organiczne (humusowe).
  • Choroby i szkodniki lobelii. Gatunek jest raczej odporny na choroby i szkodniki. Większość problemów wynika z niedoboru wody (choroby fizjologiczne) lub nadmiaru wody (ryzyko porażenia chorobami grzybowymi).
  • Przycinanie lobelii. Przekwitające egzemplarze można przyciąć, wtedy jest szansa, że ponownie zakwitną jesienią.

Po sezonie lobelie po prostu wyrzuca się. Jeśli nie noszą śladów chorób i szkodników, może je wraz z bryłą korzeniową umieścić w kompostowniku. Wyjątkiem jest odrębny gatunek - lobelia wielka (Lobelia siphilitica). To roślina wieloletnia, która wymaga przedzimowego okrycia.

Lobelie - zastosowanie w ogrodzie

Bogactwo form lobelii sprawia, że te rośliny mają wszechstronne zastosowanie. Pasują do ogrodów różnego typu – od wiejskich, angielskich po nowoczesne. Poza ogrodami często spotyka się je jako ozdobę hoteli, restauracji i gospodarstw agroturystycznych. W ogrodach warto je wykorzystać do tworzenia obrzeży i pierwszego tła w rabatach, dekoracji elementów małej architektury, np. altan (w pojemnikach). Wyższe lobelie można wykorzystywać jako rośliny drugiego planu.

Lobelia to jedna z najpopularniejszych roślin spotykanych na balkonach. Uprawia się ją w skrzyniach montowanych na poręczach oraz w wiszących pojemnikach. Można ją wykorzystać w ogrodach wertykalnych i dachowych, o ile posiada się sprawny system nawadniania.

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE