Lobelie - różne gatunki lobelii do uprawy w ogrodach
Gatunki lobelii wyróżnia bogactwo barw kwiatów, formy (zwisające, wzniesione, karłowate) i długie, obfite kwitnienie. Lobelie to cenione rośliny dekoracyjne o uniwersalnym zastosowaniu, które wykorzystuje się zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Poznaj różne gatunki lobelii.
Rodzaj Lobelia obejmuje ponad 300 gatunków, ale tylko niektóre są wykorzystywane jako rośliny ozdobne i są uprawiane w Polsce. Przedstawiamy najpopularniejsze gatunki lobelii.
Najpopularniejsza jest lobelia przylądkowa (Lobelia erinus), znana także jako stroiczka. To roślina jednoroczna osiągająca 10-25 cm wysokości. Tworzy cienkie, silnie rozgałęzione pędy pokryte małymi, gładkimi, lekko błyszczącymi liśćmi. Kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Kwiaty są drobne, ale liczne, jednolite kolorystycznie lub dwubarwne - barwa kwiatów zależy od odmiany – może być biała, niebieska, fioletowa. Lobelia przylądkowa ma także atrakcyjną formę zwisającą.
Lobelia przylądkowa uchodzi za gatunek łatwy w uprawie. Powinno się ją uprawiać w miejscach słonecznych, toleruje także stanowiska lekko zacienione. Cienia lepiej unikać – rośliny będą słabo kwitły lub nie zakwitną. Toleruje różne typy gleb. Lubi podłoża umiarkowanie wilgotne. Lepiej kwitnie na glebach średnio żyznych lub na tych nadmiernie bogatych w składniki pokarmowe. Optymalny jest odczyn obojętny do lekko kwaśnego. Gatunek źle toleruje susze. Nie jest mrozoodporny (uprawia się go w cyklu jednorocznym).
Polecany artykuł:
Czasem w ogrodach spotyka się także lobelię szkarłatną (Lobelia cardinalis, syn. Lobelia fulgens) o wzniesionym pokroju, dorastającą do około 70 cm wysokości, kwitnie od lata (lipiec, sierpień) do pierwszych przymrozków.
Polecany artykuł:
Lobelie - uprawa i pielęgnacja
- Przygotowanie rozsady lobelii. Nasiona lobelii należy wysiewać już w lutym, ewentualnie w marcu w ciepłym inspekcie lub pomieszczeniu. Jako podłoża najlepiej używać mieszanki torfu i piasku (np. w proporcji 3:1). Nasiona wschodzą po około dwóch tygodniach. Gdy mają już po dwa liście właściwe trzeba je pikować i przesadzać do większych, oddzielnych pojemników. Produkcja własnej uprawy bywa kapryśna i nie zawsze udaje się, dlatego wiele osób decyduje się na zakup „gotowych” sadzonek.
- Sadzenie lobelii. Lobelie powinno się wysadzać na miejsce stałe od drugiej połowy maja. Odległość pomiędzy sadzonkami wynosi 10-15 cm.
- Podlewanie lobelii. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie. W uprawie pojemnikowej zabieg należy wykonywać regularnie, w okresie upałów nawet 1-2 razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem). Przesuszona lobelia może przestać kwitnąć (nie wspominając o zamieraniu). Podczas podlewania trzeba starać się, aby nie moczyć liści i kwiatów. Lobelie uprawiane w pojemnikach warto chronić przed ulewami i gradem przenosząc na ten czas pod dach.
- Nawożenie lobelii. Nawożenie w większości przypadków nie jest potrzebne. Można sporadycznie stosować nawozy mineralne wieloskładnikowe (z wyszczególnienie potasu i fosforu) lub nawozy organiczne (humusowe).
- Choroby i szkodniki lobelii. Gatunek jest raczej odporny na choroby i szkodniki. Większość problemów wynika z niedoboru wody (choroby fizjologiczne) lub nadmiaru wody (ryzyko porażenia chorobami grzybowymi).
- Przycinanie lobelii. Przekwitające egzemplarze można przyciąć, wtedy jest szansa, że ponownie zakwitną jesienią.
Po sezonie lobelie po prostu wyrzuca się. Jeśli nie noszą śladów chorób i szkodników, może je wraz z bryłą korzeniową umieścić w kompostowniku. Wyjątkiem jest odrębny gatunek - lobelia wielka (Lobelia siphilitica). To roślina wieloletnia, która wymaga przedzimowego okrycia.
Lobelie - zastosowanie w ogrodzie
Bogactwo form lobelii sprawia, że te rośliny mają wszechstronne zastosowanie. Pasują do ogrodów różnego typu – od wiejskich, angielskich po nowoczesne. Poza ogrodami często spotyka się je jako ozdobę hoteli, restauracji i gospodarstw agroturystycznych. W ogrodach warto je wykorzystać do tworzenia obrzeży i pierwszego tła w rabatach, dekoracji elementów małej architektury, np. altan (w pojemnikach). Wyższe lobelie można wykorzystywać jako rośliny drugiego planu.
Lobelia to jedna z najpopularniejszych roślin spotykanych na balkonach. Uprawia się ją w skrzyniach montowanych na poręczach oraz w wiszących pojemnikach. Można ją wykorzystać w ogrodach wertykalnych i dachowych, o ile posiada się sprawny system nawadniania.