Kwiaty balkonowe sezonowe, które nadają się na rabaty ogrodowe: pelargonie, begonie, petunie, werbeny

2018-06-12 11:05 Michał Mazik

Wśród popularnych kwiatów balkonowych wykorzystywanych w sezonie do ozdoby balkonów, są gatunki, które z powodzeniem możemy sadzić na ogrodowych rabatach. Poznaj popularne kwiaty balkonowe, które nadają się na rabaty ogrodowe: pelargonie, begonie, petunie, werbeny.

Wiele roślin, które są nam znane, jako typowe kwiaty balkonowe, można sadzić w gruncie w ogrodzie, tworząc z nich kolorowe ogrodowe rabaty.
Sezonowe rośliny balkonowe w krajach o cieplejszym klimacie uprawiane są jako byliny rabatowe. Niestety w Polsce takie ich zastosowanie uniemożliwia klimat. Można jednak traktować je jako rabatowe rośliny sezonowe. Najbardziej znane rośliny z tej grupy to pelargonie, begonie, petunie, surfinie i werbeny.

Kwiaty balkonowe na rabaty: pelargonie

Pelargonia wielkokwiatowa (Pelargonium grandiflorum), pelargonia rabatowa (Pelargonium zonale) oraz pelargonia bluszczolistna (Pelargonium peltatum) mogą mieć szerokie zastosowanie w ogrodzie. Oprócz dekoracji balkonów i tarasów często wykorzystuje się je do ozdoby altan. Można również z nich tworzyć ciekawe rabaty, wybierając odmiany o różnych barwach kwiatów lub mieszając z innymi gatunkami. Zaletą pelargonii jest długi okres kwitnienia i małe wymagania. W uprawie gruntowej dostarczają jeszcze mniej problemów. Nie wymagają tak regularnego podlewania i nawożenia. Warto je uszczykiwać dla lepszego krzewienia i usuwać przekwitnięte kwiatostany (to przedłuży okres kwitnienia).

Kwiaty balkonowe na rabaty: begonie

Begonie znane są u nas przede wszystkim jako rośliny balkonowe i pokojowe. To jednak doskonałe rośliny na rabaty. Na szczególną uwagę zasługuje begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens-cultorum), którą wykorzystuje się do tworzenia rabatowych kompozycji wielogatunkowych, obsadzania obrzeży rabat i ścieżek. Roślina dobrze rośnie na większości stanowisk. Należy unikać jedynie miejsc skrajnie suchych i podmokłych.

>>Przeczytaj też: Kiedy i jak siać begonie. Przygotowanie rozsady begonii stale kwitnącej

Kwiaty balkonowe na rabaty: petunie i surfinie

Petunie i surfinie (Petunia hybrida)  to jedne z najpopularniejszych gatunków do wiszących pojemników. To „obowiązkowe” pozycje na balkonie. W ogrodzie można wykorzystać je do tworzenia rabat oraz jako rośliny okrywowe (na mniejszych powierzchniach). Jeśli są uprawiane w żyznej glebie, lepiej unikać nawożenia azotem. W takim wypadku rozwiną się zbyt bujnie i wytworzą małą ilość kwiatów. Warto wybierać stanowiska osłonięte od wiatru.

Kwiaty balkonowe na rabaty: werbeny

Werbeny (Verbena) uchodzą za rośliny wytrzymałe, które można uprawiać nawet na słonecznych balkonach. Podobną funkcję mogą pełnić także w ogrodzie. Wykorzystuje się je nie tylko do obsadzania rabat, ale także do dekoracji skalniaków. Ich zaletą jest długi okres kwitnienia (od czerwca do października) i bogata kolorystyka.

>>Przeczytaj też: Werbena – roślina na balkon, taras i do ogrodu. Uprawa werbeny

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE