Sierpień w ogrodzie: zbiór owoców, rozmnażanie i sadzenie roślin

2019-08-01 9:54 opracowanie redakcja murator.pl, materiały prasowe Lange Łukaszuk
Sierpień w ogrodzie
Autor: archiwum muratordom Ogród w sierpniu jest pełen kwiatów i owoców.

Sierpień w ogrodzie: kalendarz prac ogrodowych. Ogród pełen kwiatów i dorodnych owoców zachęca do odpoczynku. Większość właścicieli ogrodów pragnie jednak, by w przyszłym roku były one jeszcze piękniejsze, a wtedy - trudna sprawa - trzeba wziąć się do pracy. Bo sierpień to doskonały czas na sadzenie i rozmnażanie wielu roślin.

Sierpień w ogrodzie: zbieranie owoców

Na wielu drzewach i krzewach dojrzewają owoce. To, co nadaje się do zebrania, trzeba delikatnie oberwać (uważając, by nie uszkodził gałązek), a to, co jeszcze wymaga kilku dni na słońcu, warto zabezpieczyć. Gałęzie oblepione owocami warto podeprzeć, by ten słodki ciężar ich nie zniszczył. Te owoce, które przedwcześnie opadły zbieramy i niszczymy, gdyż są siedliskiem chorób i szkodników. Z jabłoni możemy wyciąć "wilki", czyli tegoroczne pędy, które wyrastają pionowo do góry ze starszych konarów. Pędy te konkurują z owocami o wodę, światło i substancje odżywcze.

Pielęgnacja drzew owocowych

Sierpień w ogrodzie: drzewa owocowe morele
Autor: Jupiterimages Drzewa owocowe posadzone w od­powiedniej glebie, dobrze oświetlone, nawiezione, przycięte – są silne, bardziej odporne na infekcje i rzadziej zasiedlane przez szkodniki. Zamiast pryskać, lepiej zapobiegać – wycinać i niszczyć (na przykład zakopując) porażone części roślin.

W sierpniu wykonujemy też cięcia prześwietlające krzewów jagodowych. - W przypadku porzeczek białych i czerwonych czy agrestu tnie się pędy mające powyżej 2 lat, a więc najstarsze (mają korę ciemniejszą od pozostałych) – radzi Marcin Salata, menadżer produktu narzędzi ogrodowych w Lange Łukaszuk. – Jeśli chodzi o porzeczkę czarną, trzeba się pozbyć pędów 3-letnich. Natomiast u wszystkich gatunków musimy się pozbyć gałązek słabych, czyli tych, które leżą na ziemi – dodaje.

Zabiegów pielęgnacyjnych wymagają też maliny odmian letnich. Należy je wyciąć i spalić, co pozwoli zapobiegnąć rozprzestrzenianiu się chorób. Ważne, by przy tej okazji nie uszkodzić młodych, zielonych pędów – w nich tkwi nadzieja na smakowity następny sezon.

Druga połowa sieprnia to dobra pora do prześwietlenia owocowych drzew pestkowych (brzoskwini, moreli, wiśni, czereśni itd.). Po zbiorze owoców prześwietlamy korony wiśni i czereśni. Można to zrobić, korzystając z tradycyjnej piłki i drabiny albo wygodniej, sięgając po wygodną pilarkę na wysięgniku – mówi Marcin Salata z Lange Łukaszuk. Najbezpieczniej jest to zrobić w ciepłe, suche dni. To uchroni drzewo przed szkodliwymi grzybami. Rany po cięciu smarujemy Funabenem.

Wideo: cięcie drzew i krzewów owocowych

Prace ogrodowe w sierpniu: rozmnażanie bylin

Sierpień to czas rozmnażania i sadzenia bylin kwitnących wiosną i wczesnym latem. Rozmnażamy przez sadzonki pędowe: barwinki pospolite, ubiorki wiecznie zielone, bluszcze pospolite, floksy - Douglasa i szydlasty, goździki brodate, rojniki, naparstnice.

Po kilku latach uprawy w tym samym miejscu wiele z nich zaczyna gorzej rosnąć. Mają mniejsze liście i słabiej kwitną, a niektóre zamierają w środku karpy. Takie rośliny w sierpniu musimy wykopać i podzielić, rozrywając ich kępy w dłoniach na mniejsze części, przecinając je nożem albo odrywając ukorzenione sadzonki. Przed posadzeniem na rabatach należy przyciąć liście roślin, żeby zmniejszyć powierzchnię parowania. Pracę najlepiej przeprowadzić w pochmurny i wilgotny dzień, bo to gwarantuje ich lepsze przyjęcie się w nowym miejscu. Koniec lipca i sierpień to dobry moment na dzielenie (i przy okazji rozmnożenie) bylin kwitnących wiosną. Zwykle robi się to raz na pięć-osiem lat. Wyjątkiem są irysy bródkowe, których kłącza powinny być dzielone i przesadzane co dwa-trzy lata.

Sprawdź też:

W drugiej połowie sierpnia możemy sadzić drzewa iglaste oraz zimozielone krzewy liściaste. Rozmnażamy wrzosy - przez sadzonki pędowe (robimy to podobnie jak sadzonki bylinowe).

Jakie rośliny dzielimy i rozsadzamy

  • w ciągu całego miesiąca - rozrośnięte kępy jastruni (złocieni wielkich), liliowców, omiegów kaukaskich i maków wschodnich oraz roślin okrywowych: dąbrówek rozłogowych, fiołków, floksów - szydlastego i Douglasa, karmników ościstych, rogownic, ubiorków wiecznie zielonych, zawciągów nadmorskich, żagwinów; kosaćce kłączowe: bródkowy i niski, dzielimy co trzy lata (jeśli źle kwitną - częściej);
  • w drugiej połowie sierpnia - piwonie, jeżeli słabo rosną lub nadmiernie się zagęściły.

Jakie rośliny sadzimy w sierpniu

  • w ciągu całego miesiąca - rozsadę roślin dwuletnich: bratków, niezapominajek, malw, dzwonków ogrodowych, stokrotek;
  • w pierwszej połowie sierpnia - zimowity, które zakwitną już jesienią oraz lilie białe i nankinowe, przebiśniegi i krokusy, które ozdobią ogród w przyszłym sezonie;
  • pod koniec sierpnia - narcyzy i szachownice: cesarską i kostkową.

Jakie rośliny wykopujemy w sierpniu

  • cebule czosnków ozdobnych, bulwy szczawików, a jeśli lato jest deszczowe, także karpy pustynników, gdyż w okresie spoczynku letniego źle znoszą nadmiar wilgoci; robimy to na początku sierpnia. Karpy podsuszamy w temperaturze około 20°C i przechowujemy w suchym i przewiewnym miejscu w temperaturze nie wyższej niż 17°C. Przez cały miesiąc możemy wykopywać iksje.

Ponadto usuwamy przekwitłe kwiaty nie dopuszczając do zawiązywania nasion. Ten zabieg przedłuży okres kwitnienia roślin. Podobnie jak w ubiegłych miesiącach, w sierpniu dbamy o rośliny na tarasach i balkonach. Regularnie zasilamy je nawozami, obrywamy przekwitłe kwiaty i oczywiście podlewamy. Wyrywamy rośliny, które przekwitły i przestały być dekoracyjne, a w ich miejsce sadzimy nowe, na przykład karłowe dalie i chryzantemy, które będą piękne, aż do jesieni.

akumulatorowy sprzęt Greenworks
Autor: materiały prasowe Lange Łukaszuk Do przycinania gałęzi drzew i krzewów owocowych, a także o wygodnego strzyżenia żywopłotów (nawet wysoko nad ziemią) doskonale nadaje się akumulatorowy sprzęt Greenworks - zestaw 40 V pilarka i nożyce 2w1 na wysięgniku.

Pielęgnacja trawnika w sierpniu

Regularnie podlewamy - gdy jest gorąco - nawet codziennie, najlepiej po południu. Nie powinno się robić tego w południe, gdy najmocniej grzeje słońce, bo duża część wody (nawet 30-40%) wyparuje, zanim dotrze do korzeni. Trawnik podlewamy tak długo, aż woda przesiąknie na głębokość 10-15 cm. W czasie upałów kosimy trawnik nie niżej niż na wysokość 6 cm. Trawa przycięta zbyt nisko źle znosi suszę.

Co istotne, w sierpniu nie stosujemy już nawozów azotowych do trawnika. Dzięki temu darń lepiej przygotuje się do sezonu zimowego. Należy rozpocząć nawożenie specjalnymi mieszankami jesiennymi. - Zawierają dużo potasu, który zwiększa odporność roślin, a mało lub wcale azotu, który pobudza je do wzrostu, co sprawia, że gorzej zimują. Po zasileniu nawozem jesiennym nawet gatunki mniej odporne na mróz nie wymarzają, a trawnik już od wczesnej wiosny jest ładny i zielony – tłumaczy Marcin Salata.

Sprawdź też:

Ostatnie koszenie trawnika przed zimą powinno być wykonane w połowie października (ewentualnie w drugiej połowie miesiąca, ale to już ostateczność). Przy dobrej pogodzie trawa będzie rosła nawet do listopada. Największy błąd, jaki większość z nas popełnia, to zostawienie trawnika bez dokładnego wygrabienia pokosu razem z liśćmi, gałązkami czy owocami spadającymi z otaczających roślin – tłumaczy Marcin Salata.

Prace ogrodowe sierpień: sadzenie roślin wodnych

Sierpień to dobry czas na sadzenie i dzielenie roślin wodnych. Nie róbmy tego jednak w pełnym słońcu i dbajmy, aby rośliny przygotowane do sadzenia nie przeschły. W upały może brakować tlenu w wodzie, warto więc zainstalować małą fontannę, kaskadę lub pompkę, które będą natleniać wodę. Uzupełniamy straty parowania. Robimy to w kilku etapach, aby nie obniżyć gwałtownie temperatury w zbiorniku. W oczkach wodnych, w których glony stały się plagą, instalujemy filtr. Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu wkładów filtrujących.

Zobacz koniecznie:

Gromadzenie kompostu

Nadal gromadzimy na pryzmie resztki organiczne z gospodarstwa domowego, chwasty, pokosy traw, a także glony wyłowione ze stawu. Pryzma kompostowa musi być stale wilgotna, ale nie zalana wodą.
Z pryzmy założonej wiosną i zaszczepionej aktywatorem kompostowym możemy już od spodu wydobywać dojrzały kompost.

Ogród w sierpniu: rośliny na nawozy zielone

Jako poplon po warzywach i jednorocznych roślinach ozdobnych siejemy rośliny na zielony nawóz, na przykład facelię, która nadaje się na wszystkie gleby, a ponieważ szybko rośnie, można ją będzie przekopać jeszcze przed zimą.

Zobacz koniecznie:

Ważne
Tulipany

Autor: thinkstock.com

Przygotuj glebę pod rośliny cebulowe

Jeżeli w przyszłym miesiącu zamierzasz sadzić rośliny cebulowe, to już w sierpniu przygotujm glebę. Zniszcz chwasty, przekop grządki i dodaj rozłożonego kompostu, ponieważ rośliny cebulowe najlepiej rosną w żyznej i pulchnej ziemi. Do gleb ciężkich i zbitych możemy dodać piasku lub odkwaszonego torfu.

Pielęgnacja iglaków w sierpniu

W sierpniu musimy również odpowiednio zadbać o iglaki – wegetacja tych krzewów i drzew zaczyna spowalniać (szybciej niż w przypadku roślin liściastych). Dlatego w drugiej połowie sierpnia zaprzestaje się ich nawożenia. Nie można jednak zapomnieć o podlewaniu, którego potrzebują również jesienią i zimą.

Sprawdź też:

Końcówka sierpnia oznacza też konieczność zabrania się za ostatnie w tym roku możliwe „strzyżenie” żywopłotu z iglaków (w tym czasie po raz ostatni w tym sezonie tnie się też żywopłoty liściaste). Jest to dobry moment, gdyż teraz żywopłot przestaje już rosnąć i czeka na wiosenną wegetację. Druga część miesiąca to również idealny czas na uzupełnienie braków oraz nowe nasadzenia drzew i krzewów iglastych.

Cięcie żywopłotów w sierpniu
Autor: materiały prasowe Lange Łukaszuk Ze starannym przycięciem żywopłotów sprawnie uporają się kompaktowe, lekkie i bezpieczne nożyce 40 V Greenworks
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE