Kwiaty ogrodowe wieloletnie: kwitnące byliny zdobią ogród latem

2018-11-02 12:42

Kwiaty ogrodowe wieloletnie zdobią nasze ogrody latem. Letni ogród to przestrzeń wypełniona przede wszystkim kolorowymi kwiatami. Najlepszym materiałem na takie kompozycje są byliny, które będą zdobiły ogród przez wiele sezonów. Jakie byliny kwitnące latem wybrać do ogrodu?

Kwiaty ogrodowe wieloletnie są bardzo zróżnicowaną grupą roślin. Odznaczają się olbrzymim bogactwem kształtów i barw. Są zróżnicowane pod względem wysokości i terminu kwitnienia. Nie wymagają żyznego podłoża ani szczególnej pielęgnacji. Są zimotrwałe i charakteryzują się wysoką odpornością na choroby. Rzadko są atakowane przez szkodniki. Kwiaty wieloletnie są też długowieczne - w jednym miejscu z powodzeniem przetrwają kilka lat.

Rośliny wieloletnie mają atrakcyjny kalendarz kwitnienia - od bardzo wczesnej wiosny do pierwszych śniegów pojawiających się późną jesienią. A więc przy odpowiednim doborze gatunków można cieszyć się ich urokiem niemal przez cały rok, nawet zimą, jeśli pozostawimy zasuszone kwiatostany.

Oferta kwiatów ogrodowych wieloletnich jest tak duża, że czasem problemem staje się wybór. Piękna może być rabata obsadzona mieszanką lub subtelne kompozycje roślin o kolorowych kwiatach utrzymane w jednej tonacji. Nie mniej efektowne są łagodne pastelowe kompozycje z przewagą bieli albo zestawione dwie-, trzy barwy dopełniające lub silnie skontrastowane. Podstawową zasadą jest sadzenie roślin, tak aby były dobrze widoczne. Jeśli rabata jest dostępna tylko z jednej strony, te najwyższe powinny się znaleźć najdalej, a niskie na skraju kompozycji, jeżeli zaś rabatę możemy obejść wokoło – najwyższe rośliny powinny się znaleźć w środku, a najniższe na obrzeżach.

>>Przeczytaj też: Zakładamy rabatę bylinową. Poradnik

Kwiaty ogrodowe wieloletnie - gdzie posadzić?

Żeby rośliny zdrowo rosły i pięknie kwitły, trzeba wybrać takie, którym odpowiadać będą warunki siedliskowe, jakie możemy im zaoferować w ogrodzie. Większość bylin najlepiej czuje się w miejscach dobrze nasłonecznionych i dostatecznie wilgotnych, ale znajdziemy też takie, które dobrze znoszą cień oraz takie, które mogą rosnąć w prażącym słońcu i dobrze znoszą suchą, piaszczystą glebę.

>>Przeczytaj też: Jak założyć ogród na piaszczystej ziemi. Poradnik

Kwiaty ogrodowe wieloletnie - sadzenie, nawożenie i pielęgnacja kwitnących bylin

Byliny uprawiane w donicach można sadzić przez cały sezon. Jeśli przesadzamy je z jednego miejsca ogrodu w drugie, najlepiej to robić wiosną lub jesienią, gdy nie ma upałów, które wysuszyłyby delikatne liście. Wcześniej musimy przygotować podłoże. W tym celu przekopujemy miejsce przeznaczone na rabatę, starannie je odchwaszczamy, dodajemy nawóz organiczny lub sztuczny wieloskładnikowy (najlepiej o spowolnionym działaniu) i grabimy. Pozostawiamy glebę na co najmniej trzy tygodnie, żeby osiadła. W tym czasie dobrze jest systematycznie usuwać kiełkujące chwasty.

>>Przeczytaj też: Najładniejsze byliny na balkon i taras. Wybieramy wieloletnie rośliny na balkon

Rabatę z bylinami co roku zasilamy kompostem (możemy nim użyźniać glebę w dowolnym momencie, bo nie zaszkodzi roślinom i nie grozi przenawożeniem), ale możemy też zastosować  wieloskładnikowy nawóz mineralny (stosujemy go od wiosny do połowy lata).

Okres kwitnienia bylin można przedłużyć, usuwając systematycznie przekwitające kwiaty. Poza tym należy sprawdzać, czy nie pojawiają się pierwsze objawy żerowania szkodników i w porę interweniować. W sprzedaży są rozmaite preparaty do zwalczania najpopularniejszych szkodników takich jak mszyce, przędziorki, mączliki. Żeby byliny dobrze rosły, warto je odmładzać, czyli podczas dzielenia kęp usuwać z nich stare murszejące części systemu korzeniowego wraz z pędami, a ponownie sadzić tylko zdrowe, młode fragmenty roślin. Ten zabieg wykonujemy wtedy, gdy zobaczymy, że rośliny gorzej rosną, ich kwitnienie jest mniej obfite, a kwiaty mniejsze. Większość wystarczy dzielić raz na kilka lat.

>>Przeczytaj też: Letnia pielęgnacja rabaty bylinowej

Wiele bylin możemy rozmnażać, wysiewając nasiona, ale znacznie łatwiejszym sposobem jest dzielenie rozrośniętych kęp, oddzielanie młodych roślin od matecznych lub dzielenie kłączy czy karp korzeniowych. Podział bylin wykonujemy wiosną (rośliny późno kwitnące) lub wczesną jesienią po przekwitnięciu (kwitnące w pierwszej połowie lata).

Zobacz w galerii zdjęcia i opisy wybranych kwitnących bylin.

Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE