Letnia pielęgnacja rabaty bylinowej
Rabaty bylinowe to jedne z najpiękniejszych elementów ogrodu. Aby rabaty bylinowe pozostawały atrakcyjne cały sezon, należy je odpowidnio pielęgnować. Jakie prace pielęgnacyjne należy wykonać na rabatach latem? Letnia pielęgnacja rabaty bylinowej - najważniejsze prace.
Autor: photos.com
Rabata bylinowa
Rabaty bylinowe i mieszane zazwyczaj komponuje się wykorzystując gatunki o zróżnicowanym okresie kwitnienia. Dzięki temu są ozdobne od wiosny do późnej jesieni. Rośliny dla prawidłowego rozwoju i kwitnienia wymagają jednak regularnej pielęgnacji. Latem jest to szczególnie istotne, gdyż okazy mogą ucierpieć na wskutek suszy oraz wzmożonych ataków szkodników.
>>Przeczytaj też: Jak zaprojektować rabatę bylinową?
Letnia pielęgnacja rabaty bylinowej: wypełnienie pustych miejsc
Część roślin (gatunki, które kwitły najwcześniej) zamiera przez co w rabacie pojawiają się puste luki. Jeśli są to rośliny cebulowe, warto je wykopać, wysuszyć i przenieść do pomieszczenia – aż do momentu sadzenia. Byliny stale rosnące w gruncie często przycina się tuż przy ziemi – wiele z nich może zakwitnąć ponownie w okresie jesiennym. Puste miejsca na rabacie powinno się obsadzić nowymi gatunkami, np. roślinami jednorocznymi. Najlepiej zakupić w pełni wykształcone sadzonki – w okresie letnim nie ma już czasu na rozmnażanie z nasion.
Letnia pielęgnacja rabaty bylinowej: spulchnianie gleby i odchwaszczanie
Ważnym zabiegiem w czasie lata jest spulchnianie gleby oraz pielenie (odchwaszczanie). Występowanie chwastów można ograniczyć już na etapie zakładania rabaty, stosując np. agrowłókninę okrywową. Istotne jest, aby nie dopuścić do wykształcania nasion u roślin niepożądanych – w krótkim okresie rozsieją się po całym ogrodzie i okolicy. Dobrym zabiegiem jest także stosowanie ściółki (kora, trociny, liście, igliwie). Taka warstwa ochronna ogranicza rozwój chwastów i jednocześnie zmniejsza wyparowywanie wody z gleby. Trzeba przy tym pamiętać, że materiał ściółkujący z iglaków lekko zakwasza glebę.
>>Przeczytaj też: Urządzanie ogrodu: jak zakładać i pielęgnować rabatę bylinową
Letnia pielęgnacja rabaty bylinowej: nawadnianie i nawożenie
Poszczególne gatunki mają różne potrzeby wodne i pokarmowe. W czasie upałów w zasadzie wszystkie byliny powinno się nawadniać. Zabieg najlepiej wykonywać rano lub wieczorem – wtedy uniknie się ryzyka poparzenia roślin. Nawóz warto zastosować 1-2 razy w ciągu lata. Dla roślin kwitnących zaleca się wykorzystywać nawozy o zwiększonej dawce fosforu, dla bylin ozdobnych z liści bardziej odpowiednie będą nawozy z azotem i potasem.
Letnia pielęgnacja rabaty bylinowej: inne zabiegi
Rośliny na rabacie bylinowej można profilaktycznie traktować preparatami z roślin – przeciw chorobom i szkodnikom. Szczególnie skuteczne są gnojówki z pokrzyw, mniszka, wrotyczu, cebuli i czosnku. Przekwitające kwiatostany warto usuwać – to przedłuży okres kwitnienia.