Naturalne sposoby na chwasty. Wszystko masz w domowej spiżarce!
Na chwasty można wykorzystać profesjonalne środki chwastobójcze, ale zawierają one najczęściej glifosat. Jak pozbyć się chwastów, nie używając Roundupu? Jakie mogą być zamienniki Roundupu? Co użyć zamiast Roundupu? Jakie są domowe ekologiczne sposoby na pozbycie się chwastów?
Spis treści
- Czy można jeszcze kupić Roundup?
- Co zamiast Roundupu?
- Co użyć zamiast Roundupu?
- Domowe sposoby na chwasty
- Jak samemu zrobić zamiennik Roundupu?
- Domowe sposoby na chwasty: wrzątek
Czy można jeszcze kupić Roundup?
Roundup, którego substancją aktywną jest glifosat, jest tak zwanym herbicydem totalnym - środkiem bardzo skutecznym w zwalczaniu wszystkich chwastów, dlatego powszechnie używanym w rolnictwie i ogrodnictwie. Roundup, a konkretnie glifosat, jest używany w wielu krajach po wieloma nazwami handlowymi. Od lat pojawiają się opinie, że glifosat jest substancją szkodliwą dla środowiska i ludzi.
W Polsce glifosat nie jest zakazany. Na rynku są dostępne środki chwastobójcze mające w nazwie słowo “roundup” lub “randap”, a także wiele innych preparatów zawierających glifosat. Producenci zmieniają skład produktów, używają glifosatu w różnych postaciach, co ma potencjalnie ograniczyć szkodliwe skutki uboczne tej substancji.
Obecnie Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności EFSA oraz Europejska Agencja Chemikaliów ECHA prowadzą badania nad potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi i środowiska będącym konsekwencją stosowania glifosatu. W Unii Europejskiej zezwolenie na używanie glifosatu jako substancji czynnej w środkach ochrony roślin miało wygasnąć w grudniu 2022 r. Ponieważ jednak badania EFSA i ECHA, których wyniki miały być kluczowe dla podjęcia decyzji o dalszym dopuszczeniu albo niedopuszczeniu glifosatu, mają być zakończone w połowie 2023 r., wciąż nie ma aktualnej decyzji Unii Europejskiej. Niektóre kraje już wcześniej wprowadziły ograniczenia w stosowaniu glifosatu.
Co zamiast Roundupu?
Na rynku są środki chwastobójcze, często reklamowane jako niezawierające glifosatu, ekologiczne. Czasem napisy na opakowaniu bywają mylące, ponieważ obok siebie znajdują się np. słowa “Roundup” i “bez glifosatu”. Jednym z nowych środków aktywnych preparatów chwastobójczych jest kwas pelargonowy (nonanowy), który w naturze występuje w olejkach eterycznych z pelargonii. Producenci deklarują, że kwas pelargonowy jest środkiem naturalnym powstającym w procesie ekstrakcji oleju rzepakowego. Preparaty z kwasem pelargonowym są stosowane w sadach do usuwania chwastów przy drzewach i krzewach, a także mchu i roślin wyrastających w nawierzchniach. Można je wykorzystać do oczyszczenia podłoża pod rabaty, skalniaki. Jest zastrzeżenie, żeby nie stosować na trawnikach.
Co użyć zamiast Roundupu?
Jest wiele prostych domowych sposobów na pozbycie się chwastów w ogrodzie. Najłatwiej usunąć te wyrastające między kostkami brukowymi na podjeździe lub płytami na tarasie, bo nie ma zagrożenia dla roślin obok. Jako środek roślinobójczy możemy wykorzystać sól, ocet, sodę oczyszczoną, a nawet alkohol. Nie działają one wybiórczo, więc nie można posypać, polać lub spryskać nimi całych grządek albo rabat, ponieważ podane w dużym stężeniu mogą zniszczyć wszystkie rośliny. Zastosowanie zwłaszcza najbardziej aktywnych substancji, czyli soli i sody, może trwale wyłączyć dane miejsce w ogrodzie z upraw.
Środki domowe sprawdzają się zwłaszcza od usuwania młodych roślin. Dobrze jest ich używać podczas słonecznej pogody, ponieważ wysoka temperatura i promienie słoneczne przyspieszą ich działanie i zwiększą skuteczność. Zabieg należy powtórzyć po kilku tygodniach.
Domowe sposoby na chwasty
- Sól -jednym z prostych sposobów na pozbycie się niechcianych roślin jest zastosowanie soli. Można posypać nią pojedyncze rośliny albo przygotować roztwór pół szklanki soli w pół litrze wody i spryskać nim mech i inne chwasty na nawierzchni.
- Ocet -polewamy octem spirytusowym stosowanym w kuchni (10%) pojedyncze rośliny albo wąskie paski chwastów wyrastających na kostce brukowej. Ocet może być też rozpuszczony w proporcji 1:2, czyli 5-procentowy.
- Soda oczyszczona -sodę możemy posypać liście i łodygi młodych roślin. W ciągu 24 godzin wszystkie powinny zostać zniszczone. Można też rozpuścić opakowanie sody w szklance wody i polać chwasty.
- Alkohol - działanie niszczące dla roślin ma również alkohol w dużym stężeniu, czyli spirytus techniczny, skażony. Możemy więc polać denaturatem chwasty na chodniku.
Jak samemu zrobić zamiennik Roundupu?
Jako środek chwastobójczy można przygotować roztwór wodny soli i octu. Na litr wody bierzemy szklankę soli i szklankę octu. Jeśli dodamy odrobinę płynu do mycia naczyń, zmniejszymy napięcie powierzchniowe i preparat lepiej pokryje rośliny. Najlepiej nanosić go spryskiwaczem.
Domowe sposoby na chwasty: wrzątek
Najtańszym środkiem do zniszczenia chwastów jest wrzątek. Gorąca woda zniszczy komórki roślin, która wkrótce obumrze. Można w tym celu wykorzystać myjkę parową z odpowiednią końcówką.
Jeśli kosimy regularnie trawnik, obcięte źdźbła można wykorzystać jako ściółkę układaną wokół roślin, zarówno warzywnych, jak i ozdobnych. To zapobiegnie wzrostowi chwastów. Trawa nie może zawierać dojrzałych nasion. Układa się ją cienką warstwą – jeśli będzie za gruba, zacznie gnić. Po kilku dniach, gdy uschnie, można dołożyć jej jeszcze trochę.
Horoskop kwiatowy - sprawdź, jaki kwiat odpowiada Twojemu znaku zodiaku
Autor: GettyImages
Kosmos mają osoby urodzone 11–19 lutego. Ich wyjątkowa indywidualność i potrzeba wolności idą w parze z bujną wyobraźnią.