Byliny krótkowieczne - jakie byliny należą do krótkowiecznych, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

2019-09-23 12:08 Katarzyna Józefowicz

Byliny są roślinami wieloletnimi. Niektóre z nich mogą pozostawać na jednym stanowisku przez wiele lat nie tracąc nic ze swojego uroku. Są jednak takie, które co kilka lat trzeba odmłodzić - to tzw. byliny krótkowieczne. Poznaj najpopularniejsze byliny krótkowieczne i dowiedz się, co zrobić, by co każdego roku były ozdobą ogrodu. Uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie bylin krótkowiecznych.

Byliny to jedne z najcenniejszych roślin ozdobnych uprawianych w ogrodach. Wiele z nich przez lata może pozostawać na jednym stanowisku, z roku na rok zyskując na urodzie. Nie wszystkie są jednak tak trwałe. Istnieje spora grupa roślin wieloletnich, które już po kilku sezonach uprawy (czasem nawet po 2-3 latach!), wymagają odmłodzenia, gdyż w kolejnych latach zaczynają mocno tracić na atrakcyjności, wypiętrzać się, wyradzać, ogałacać z liści od środka kępy, a czasem nawet całkiem zamierać. Są określane mianem bylin krótkowiecznych.

Krótkowieczność roślin nie zawsze jest jednak wadą, gdyż nietrwałe byliny mogą być doskonałym uzupełnieniem wolnych przestrzeni w młodych nasadzeniach rabatowych, które dopiero za kilka lat osiągną docelowe rozmiary. Krótkowieczne byliny są też dobrym pomysłem na tworzenie sezonowych kompozycji, które z założenia będą zmieniane po 2-3 latach.

Co zrobić, by byliny krótkowieczne były atrakcyjne każdego roku

Aby byliny krótkowieczne przez dłuższy czas zachowały atrakcyjny wygląd, należy o nie odpowiednio zadbać.

  • Stanowisko dla bylin krótkowiecznych. Przede wszystkim trzeba zapewnić roślinom optymalne stanowisko, w jak największym stopniu odpowiadające ich potrzebom. Jeśli bowiem gatunki wymagające wilgotnego cienia (np. żurawki) posadzimy na słonecznej, suchej rabacie, nie przetrwają nawet jednego sezonu, a kiedy rośliny kochające słońce postanowimy uprawiać w cieniu, będą słabe, wybiegnięte, blade i nieatrakcyjne, a do tego mogą nie kwitnąć.

Nie przegap: Najpopularniejsze byliny cieniolubne. Jakie byliny nadają się do cienia >>>

  • Usuwanie przekwitłych kwiatów i przycinanie. Dla bylin krótkowiecznych jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów, gdyż wytwarzanie owoców i nasion jest dla roślin bardzo wyczerpujące i odbiera im wigor. Niekiedy wystarczy jedynie usunąć same kwiatostany (tak jest w przypadku jeżówki, gailardii, pysznogłówki), innym razem przyda się mocniejsze cięcie (przycięcie pędów nawet o połowę u takich gatunków, jak czyściec czy skalnica), które pozwoli roślinie nie tylko zawiązać więcej pąków kwiatowych, ale też lepiej się rozkrzewić.
  • Nawożenie bylin krótkowiecznych. Ważne jest systematyczne nawożenie roślin, bo choć krótkowieczne byliny nie żyją zbyt długo, podczas każdego sezonu wegetacyjnego zwykle obficie kwitną lub rozwijają dużo liści, co zwiększa ich zapotrzebowanie na substancje odżywcze. Jeśli nie znamy indywidualnych potrzeb pokarmowych rośliny lub nie chcemy stosować nawozów sztucznych, wiosną możemy użyźnić glebę dobrze rozłożonym kompostem, który nie tylko zapewni roślinie składniki odżywcze, ale też poprawi jakość gleby i wzbogaci ją w substancje organiczne. Kompostu raczej nie przedawkujemy, co czasem może się zdarzyć podczas używania nawozów sztucznych. Jeśli nie mamy kompostu, do zasilania roślin wybierzmy wieloskładnikowe nawozy dla roślin ozdobnych z liści lub kwitnących (w zależności od uprawianego gatunku).
liliowiec dzielenie
Autor: www.thinkstockphotos.com Co kilka lat warto rozrośnięte kępy bylin podzielić i posadzić na nowe miejsce

Odmładzanie bylin krótkowiecznych

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie bylin krótkowiecznych jest jednak ich systematyczne odmładzanie, przeprowadzane regularnie co 2-4 lata. Najprostszym sposobem na odmłodzenie roślin jest podział dorosłych egzemplarzy i posadzenie pozyskanych w ten sposób roślin na nowym miejscu. Termin przeprowadzenia zabiegu uzależniony jest od wymagań danego gatunku, ale ogólne zasady mówią, że:

  • byliny kwitnące wiosną dzielimy latem lub na początku jesieni (np. orliki, pierwiosnki, irysy bródkowe, ostróżki),
  • byliny kwitnące latem dzielimy wiosną (np. gailardia, jeżówka, nachyłek, dzwonek karpacki, żurawki).

Młode rośliny możemy też pozyskać z siewu, np. nachyłki, jeżówki, gailardie, firletki czy orliki (w terminach i w warunkach uzależnionych od indywidualnych wymagań danego gatunku), tym bardziej, że wiele krótkowiecznych bylin daje też obfity samosiew, samodzielnie "dbając" o swoje rozmnażanie. W ten sposób bez żadnych większych wysiłków otrzymamy młode sadzonki, które w razie potrzeby możemy wykopać i przesadzić na odpowiednie stanowisko (np. firletki kwieciste, gailardie ościste, orliki).

Wiosenne rozmnażanie bylin: kiedy i jak dzielić rozrośnięte karpy >>>

Gatunki bylin krótkowiecznych

Do grona bylin krótkowiecznych zalicza się sporo cenionych i chętnie uprawianych gatunków. Należą do nich m.in.:

W odpowiednich warunkach (stanowisko, temperatura) niektóre z roślin jednorocznych lub dwuletnich także mogą stać się krótkowiecznymi bylinami i pozostać na rabacie dłużej, niż byśmy się tego spodziewali, bo nawet 2-4 lata (np. lwia paszcza, tytoń oskrzydlony, naparstnica purpurowa, drakiew purpurowa, złocień maruna, mikołajek olbrzymi).
Do najmniej trwałych bylin, zachowujących ładny wygląd przez 2-4 lata należą m.in. jeżówki, nachyłki, dzwonki karpackie, łubiny trwałe, ostróżki ogrodowe, kosaćce oraz firletki kwieciste. Nieco dłużej na jednym stanowisku (4-5 lat) mogą pozostać natomiast takie gatunki jak pysznogłówki, gailardie, orliki, rudbekie i żurawki. Niektóre z nich dobrze czują się w słońcu (np. gailardia, jeżówka, irys, nachyłek, pysznogłówka, rudbekia), inne wolą stanowiska półcieniste (np. żurawki, pierwiosnki, naparstnice).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE