Dzwonek karpacki - urocza bylina o niebieskich kwiatach. Gdzie sadzić i jak uprawiać dzwonek karpacki?

2024-02-21 13:30

Dzwonek karpacki pięknie i obficie kwitnie, a do tego rozrasta się w gęste, okazałe kępy. Doskonale prezentuje się posadzony między kamieniami. Czy dzwonek karpacki jest wieloletni? Jaką ziemię lubi dzwonek karpacki? Gdzie sadzić dzwonek karpacki? Sprawdź, by nie popełnić błędu.

Spis treści

  1. Czy dzwonek karpacki jest wieloletni?
  2. Jak wygląda dzwonek karpacki?
  3. Dzwonek karpacki odmiany
  4. Jaką ziemię lubi dzwonek karpacki?
  5. Gdzie sadzić dzwonek karpacki?
  6. Dzwonek karpacki uprawa
  7. Jak przycinać dzwonek karpacki?
  8. Dzwonek karpacki w galerii zdjęć
  9. Rozmnażanie dzwonka karpackiego
  10. Gdzie znaleźć miejsce dla dzwonka karpackiego w ogrodzie?
  11. Z jakimi roślinami łączyć dzwonek karpacki?

Czy dzwonek karpacki jest wieloletni?

Urokliwe kwiaty dzwonków to wspaniała ozdoba każdej rabaty, ale choć znanych jest mnóstwo ich gatunków, tylko niektóre bywają uprawiane w ogrodach. Jednym z nich jest między innymi dzwonek karpacki, będący niewielką, kępiastą byliną (rośliną wieloletnią), występującą naturalnie we wschodniej części Karpat. Roślina zasiedla najczęściej szczeliny i wnęki w skałach wapiennych, gdzie znajduje doskonałe warunki do rozwoju.

Jak wygląda dzwonek karpacki?

Dzwonek karpacki (Campanula carpatica) dorasta zwykle do 20-30 cm wysokości i rozwija liczne, nagie lub lekko owłosione, wiotkie, wznoszące się lub pokładające łodyżki, gęsto pokryte dość dużymi, zielonymi, szerokimi liśćmi z sercowatą nasadą i karbowanymi brzegami.

Dzwonek karpacki kwitnie wczesnym latem (VI-VII), choć lubi także powtarzać kwitnienie wczesna jesienią) rozwija też liczne, duże, pojedyncze, dzwonkowate kwiaty, osadzone pojedynczo lub po kilka na szczytach wzniesionych, cienkich, długich szypułek. Kwiaty dzwonka karpackiego w przeciwieństwie do wielu innych dzwonków nie zwieszają się do dołu, lecz wznoszą ku górze i są szeroko rozpostarte na kształt czarki.

Dzwonek karpacki odmiany

Dzwonek karpacki w postaci gatunku pojawia się jednak w ogrodach dość rzadko, gdyż bardziej atrakcyjne są jego odmiany ozdobne o większych kwiatach i ciekawszych kolorach. Do interesujących odmian dzwonka karpackiego należą m.in.:

  • 'Weisse Clips', 'Pearl White' i 'Alba' - o dużych, białych kwiatach,
  • 'Dark Blue Clips' - o kwiatach ciemnych, liliowoniebieskich,
  • 'Samantha' - o kwiatach fioletowo-białych.

Poznaj też dzwonek dalmatyński.

Jaką ziemię lubi dzwonek karpacki?

Dzwonek karpacki, z racji swojego pochodzenia, ma dość szczególne wymagania uprawowe i nie wszędzie czuje się dobrze. Oczekuje przede wszystkim słonecznych lub lekko półcienistych stanowisk oraz żyznych, przepuszczalnych, lekko wilgotnych, zasobnych w wapń podłoży, o zasadowym odczynie.

Gdzie sadzić dzwonek karpacki?

Dzwonek karpacki kocha słońce, ale nie lubi gorąca ani suszy (słabiej się rozwija, krócej kwitnie i szybciej się starzeje), dlatego najlepiej rośnie między kamieniami, które osłaniają glebę, utrzymując jej wilgotność na odpowiednim poziomie i zapobiegając przegrzewaniu się podłoża. Podwyższone stanowisko jest dla dzwonka karpackiego korzystne również dlatego, że choć suszy nie lubi, źle znosi też zalanie i mokrą glebę, dlatego nadmiar wody z opadów powinien mieć możliwość łatwo odpływać od korzeni rośliny.

Dzwonek karpacki uprawa

Dzwonek karpacki jest całkowicie mrozoodporny, dlatego nie wymaga zimowego okrycia i może być uprawiany na terenie całego kraju. Nie jest też podatny na ataki chorób i szkodników, dlatego nie potrzebuje zabiegów ochronnych. Nie oczekuje także obfitego nawożenia, choć w sezonie wegetacyjnym będzie wdzięczny za niewielkie dawki nawozów wieloskładnikowych dla roślin kwitnących.

Jak przycinać dzwonek karpacki?

Dzwonek karpacki kwitnie obficie wczesnym latem, jeśli jednak zaraz po kwitnieniu przytniemy go tuż nad ziemią, jesienią zakwitnie powtórnie, choć już nieco słabiej.

Dzwonek karpacki w galerii zdjęć

Rozmnażanie dzwonka karpackiego

Dzwonki można rozmnażać na dwa sposoby.

  • Gatunek najłatwiej jest rozmnażać przez wysiew nasion lub pozwolić roślinom przekwitnąć i zawiązać nasiona, gdyż dają obfity samosiew (siewki zakwitną w drugim roku uprawy).
  • Ponieważ jednak potomstwo uzyskane z nasion może nie powtórzyć charakterystycznych cech egzemplarza matecznego, odmiany ozdobne lepiej jest rozmnażać przez podział rozrośniętych kęp jesienią, po zakończonym kwietniu lub wczesną wiosną.

Możemy oczywiście zakupić kwitnące już sadzonki dzwonka karpackiego na targu, w centrum ogrodniczym lub u producenta. Wprawdzie takie rozwiązanie jest droższe niż pozyskiwania nowych roślin we własnym zakresie, ale pozwala od razu ocenić wygląd rośliny i oszczędza nam pracy.

Gdzie znaleźć miejsce dla dzwonka karpackiego w ogrodzie?

Dzwonek karpacki jest niewielki, bo dorasta do 20-30 cm, ponieważ jednak pięknie i obficie kwitnie, a do tego rozrasta się w gęste, okazałe kępy, nie będąc przy tym ekspansywnym, warto znaleźć dla niego miejsce w każdym ogrodzie.

Dzwonek karpacki najlepiej prezentuje się w miejscach przypominających jego naturalne środowisko czyli na skalniakach, murkach, we wnękach między kamieniami i w ogródkach żwirowych. Można nim też jednak obsadzać obwódki rabat, a także sadzić go w pobliżu schodów ogrodowych i placyków.

Dzwonek karpacki może być także uprawiany w donicach ustawianych na balkonach lub tarasach. Wtedy jednak lepiej nie zostawiać go w pojemniku na zimę na zewnątrz, ale po zakończeniu kwitnienia przenieść do ogrodu i posadzić w gruncie, gdzie lepiej zniesie zimę.

Z jakimi roślinami łączyć dzwonek karpacki?

Pięknie dopełnia kompozycje z berberysami, piwoniami, bodziszkami, niskimi liliowcami i przetacznikami kłosowymi, ale ładnie komponuje się też z rozchodnikiem okazałym, zawciągiem nadmorskim, sasanką zwyczajną i goździkami sinymi, a także typowymi bylinami skalniakowymi, np. ubiorkiem wiecznie zielonym, rojnikami i rozchodnikami.

Przeczytaj też:

Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.