Gailardia – gatunki do uprawy w ogrodzie. Czy gailardia jest rośliną wieloletnią? Jak rozmnożyć gailardie?
Gailardie to efektowne rośliny jednoroczne bądź byliny charakteryzujące się długim i obfitym kwitnieniem. Są nieocenioną dekoracją rabat bylinowych i mieszanych. Nadają się także na kwiat cięty. Jakie gatunki gailardii warto uprawiać w ogrodzie i co robić, by obficie kwitły? Jak rozmnożyć gailardie?
Autor: GettyImages
Gailardia nadobna
Spis treści
- Gailardia ogrodowa
- Gailardia nadobna
- Gailardia oścista
- Gailardia wielkokwiatowa
- Wymagania i uprawa gailardii
- Jak rozmnożyć gailardie?
- Zastosowanie gailardii w ogrodzie
Wśród kilku wiodących gatunków gailardii dostępnych w Polsce i niezliczonej ilości odmian, każdy znajdzie coś dla siebie. Gailardie to kwiaty lata, które zwracają na siebie uwagę niezależnie od zastosowania.
W polskich ogrodach spotyka się kilka gatunków gailardii (łac. Gaillardia).
Gailardia ogrodowa
Najbardziej popularna jest gailardia ogrodowa (Gaillardia hybrida). To bylina osiągająca 30-70 cm wysokości, o sztywnych łodygach pokrytych lancetowatymi liśćmi. Kwitnie obficie od końca czerwca do września. Tworzy duże kwiatostany o średnicy dochodzącej do 8 cm. Zewnętrzne języczkowate kwiaty (traktowane jako płatki) mają barwę żółtą, pomarańczową, czerwoną lub purpurową. Środek złożony z kwiatów rurkowatych jest najczęściej purpurowobrunatny. W sprzedaży dostępne są odmiany o kwiatach pełnych (dotyczy to także poniższych gatunków).
Gailardia nadobna
Gailardia nadobna (Gaillardia pulchella) – to roślina jednoroczna, pochodzi z Ameryki Północnej oraz Meksyku. Zwykle dorasta do 50 cm wysokości (w sprzedaży dostępne są także nasiona wielu niższych odmian, polecanych m.in. na obwódki). Tworzy owłosione pędy pokryte lancetowatymi liśćmi. Koszyczkowate kwiatostany mają różnorodną barwę. Gailardia nadobna zakwita nieco później niż gailardia ogrodowa - rozpoczyna kwitnienie w lipcu i w ciepłym sezonie kwitnie nawet do października.
Gailardia oścista
Gailardia oścista (Gaillardia aristata) – bylina wytwarzająca lancetowate liście (całobrzegie lub pierzaste). Osiąga do 70 cm wysokości. Kwiatostanem są dwukolorowe koszyczki o średnicy do 8 cm. Kwitnie od lipca do września.
Gailardia wielkokwiatowa
Gailardia wielkokwiatowa (Gaillardia grandiflora) – niska bylina o zwartym pokroju, dorastająca do 25 cm wysokości. Ma pierzaste liście u podstawy. Kwiatostany są duże, złożone z długich języczkowatych kwiatów o czerwonożółtej barwie. Środek jest ciemnoczerwony lub brązowy. Kwitnie od lipca do sierpnia.
Przeczytaj też: Dzielżany kwitną nawet do jesieni! Które gatunki dzielżanów najdłużej?
Wymagania i uprawa gailardii
- Stanowisko dla gailardii. Gailardie powinno się uprawiać w miejscach słonecznych, wtedy będą długo i obficie kwitły. Znoszą pełne nasłonecznienie. Poradzą sobie w lekkim zacienieniu.
- Podłoże dla gailardii. Optymalne są piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, umiarkowanie suche podłoża. Gatunki są wytrzymałe na susze.
- Podlewanie gailardii. Dla utrzymania dobrego kwitnienia w czasie długotrwałej bezdeszczowej pogody powinno się je podlewać. Przy znacznym niedoborze wody często dochodzi do więdnięcia i zasychania niżej położonych liści.
- Mrozoodporność gailardii. Byliny (poza gailardią nadobną) są mrozoodporne. W chłodniejszych rejonach Polski można je na wszelki wypadek okryć na zimę. Problemem nie jest sam mróz, ale także zmienność pogody.
- Nawożenie gailardii. Nawożenie warto stosować od wiosny do końca lata. Preferowane są nawozy ze zwiększoną zawartością potasu i fosforu.
Wyższe odmiany mogą wymagać podpór. Pod koniec kwitnienia warto przyciąć pędy. Przy długiej i ciepłej jesieni gailardia może zakwitnąć ponownie. Kwitnienie można nieco wydłużyć przez systematyczne usuwanie przekwitających kwiatów.
Jak rozmnożyć gailardie?
Gailardie rośliny rozmnaża się przez nasiona wysiewane od połowy marca. Można siać w inspekcie lub w pomieszczeniu. Takie warunki przyśpieszą produkcję rozsady. Starsze okazy łatwo rozmnaża się przez podział.
Gailardie są mało podatne na choroby i szkodniki. Kluczem jest unikanie sadzenia roślin w wilgotnej glebie i moczenia w czasie podlewania. Uprawa gailardii jest uchodzi za łatwą i taka jest w rzeczywistości.
Autor: GettyImages
Gailardia nadobna
Zastosowanie gailardii w ogrodzie
Gailardie ze względu na obfitość i długość kwitnienia, a także bogactwo odmianowe z powodzeniem można nazwać królowymi rabat. Rośliny tworzą ciekawe połączenia, np. z jeżówkami, złocieniami, astrami, nachyłkami, żeniszkami, szałwiami i wieloma gatunkami traw ozdobnych. Niskie odmiany gailardii nadają się na skalniaki. Są także cenionymi roślinami obwódkowymi. Aby uzyskać pożądany efekt powinno się je sadzić w grupach, przynajmniej po kilkanaście sztuk.
Gailardie można uprawiać w pojemnikach i wykorzystywać jako dekorację balkonu, tarasu lub drzwi wejściowych do domu. Pasują do ogrodów różnego typu, szczególnie ogrodów rustykalnych oraz ogrodów angielskich. Gailardia nadaje poszczególnych miejscom na działce większego kolorytu. Przyciąga motyle i zapylacze. Gailardie są cenione także jako kwiat cięty.
Przeczytaj też: