Dzielżany – byliny kwitnące całe lato. Popularne gatunki dzielżanów do ogrodów

2016-03-03 9:40 Michał Mazik

Dzielżany to znane i cenione byliny rabatowe kwitnące latem. Ich kwiaty mają charakterystyczny wygląd – przypominają lotki do badmintona. W ogrodach spotyka się najczęściej dwa bylinowe gatunki dzielżanów, różniące się nieco wyglądem i terminem kwitnienia. Poznaj popularne gatunki dzielżanów ogrodowych.

Dzielżany (łac. Helenium) to duża grupa roślin należących do rodziny astrowatych (Asteraceae). Składają się na nią gatunki jednoroczne, dwuletnie oraz byliny (te ostatnie najczęściej). Dzielżany to rośliny mało wymagające, łatwo przystosowujące się do zmiennych warunków. Preferują stanowiska słoneczne – wtedy najobficiej kwitną. Jakie gatunki dzielżanów najczęściej sadzi się w naszych ogrodach?

>>Przeczytaj też: Kwiaty lata - jakie popularne byliny kwitną latem

Popularne gatunki dzielżanów do ogrodów: dzielżan ogrodowy

Dzielżan ogrodowy (łac. Helenium hybridum) – to bylina najczęściej spotykana w polskich ogrodach. Zwykle osiąga 1,5–2 m wysokości i jest wykorzystywana do tworzenia wysokich rabat. Jej cienkie pędy pokryte są lancetowatymi liśćmi. Dzielżan ogrodowy kwitnie od czerwca do października. Kwiaty to koszyczki. Kwiaty rurkowe – żółte bądź brunatne – są zbite i tworzą wewnątrz kwiatostanu wystającą kopułę. Kwiaty języczkowe są wywinięte, a ich barwa zależy od odmiany. Najczęściej można spotkać dzielżany w palecie barw: żółtej, pomarańczowej, czerwonej i brązowej.
Odmiany dzielżana ogrodowego:

  • ‘Pumilum magnificum’ – wytwarza jednolite cytrynowożółte kwiaty;
  • ‘Waltraut’ – kwiaty mają złotobrązową barwę;
  • ‘Rubinzwerg’ – płatki kwiatów mają krwistoczerwony kolor, a środek jest żółty;
  • ‘Feuersiegel’ – kwiaty mają żółto-czerwono-brązową barwę.

Popularne gatunki dzielżanów do ogrodów: dzielżan jesienny

Dzielżan jesienny (Helenium autumnale) – to wciąż mało popularna bylina. Jest niższa i bardziej zwarta od dzielżanu ogrodowego. Osiąga 1–1,5 m wysokości. Tworzy małe, ale liczne koszyczki kwiatostanowe o żółtej, pomarańczowej, czerwonej lub brązowej barwie. Dzielżan jesienny kwitnie od sierpnia do końca października. Wykorzystuje się go do tworzenia średnio wysokich, jesiennych rabat oraz na kwiat cięty. Dobrze wygląda sadzone w grupie na trawniku.

Odmiany:

  • ‘Helena red’ – wytwarza czerwone kwiaty;
  • ‘Moerheim Beauty’ – kwiaty są miedzianoczerwone z żółtym środkiem;
  • ‘Siesta’ – posiada czerwono-pomarańczowe kwiaty;
  • ‘Helena Gold’ – wytwarza żółte kwiaty.

Popularne gatunki dzielżanów do ogrodów: dzielżan nagokwiatowy

Dzielżan nagokwiatowy (Helenium nudiflorum) – to gatunek praktycznie nieznany w Polsce. Rośliny są mocno rozgałęzione. Jeden okaz wytwarza kilkadziesiąt kwiatów. Roślina jest zaliczana w USA do kwiatów dzikich. Osiąga około 1 m wysokości. Kwiaty są drobne i mają żółto-brązową barwę. Kwitnie latem.

Popularne gatunki dzielżanów do ogrodów: dzielżan Hoopesa

Dzielżan Hopesa (Helenium hoopesii) – to niski gatunek, osiągający do 70 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do września. Wytwarza drobne, żółte kwiaty bardziej przypominające omiegi niż inne dzielżany. Nadaje się na kwiat cięty i do tworzenia suchych kompozycji.

Zobacz film: Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE