Byliny do ogrodu kwitnące całe lato. Dzielżany kwitną nawet do jesieni! Które gatunki dzielżanów najdłużej?

2022-09-08 13:11
dzielzan
Autor: www.thinkstockphotos.com Dzielżany to rośliny ogrodowe kwitnące całe lato

Dzielżany to znane i cenione byliny rabatowe kwitnące latem. Ich kwiaty mają charakterystyczny wygląd – przypominają lotki do badmintona. W ogrodach spotyka się najczęściej dwa bylinowe gatunki dzielżanów, różniące się nieco wyglądem i terminem kwitnienia. Poznaj popularne gatunki dzielżanów do ogrodu.

Dzielżany (łac. Helenium), należące do rodziny astrowatych (Asteraceae) zdobią nasze ogrody już od pierwszych dni lata swoimi kwiatami w intensywnych odcieniach barw żółtych, pomarańczowych i rdzawo czerwonych. Z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników. Mają wiele zalet, tolerują niesprzyjające warunki uprawy, mogą kwitnąć nieprzerwanie przez całe lato, jeżeli tylko posadzimy je na dobrze nasłonecznionym stanowisku - wtedy najobficiej kwitną. Ich kwiaty przyciągają owady zapylające.

Dzielżany  to duża grupa roślin, składają się na nią gatunki jednoroczne, dwuletnie oraz byliny (te ostatnie najczęściej). To rośliny mało wymagające, łatwo przystosowujące się do zmiennych warunków. Jakie gatunki dzielżanów najczęściej sadzi się w naszych ogrodach?

>>Przeczytaj też: Kwiaty lata - jakie popularne byliny kwitną latem >>>

Spis treści

 1. Popularne gatunki dzielżanów do ogrodów: dzielżan ogrodowy
 2. Zobacz zdjęcia pięknych dzielżanów
 3. Popularne gatunki dzielżanów do ogrodów: dzielżan jesienny
 4. Popularne gatunki dzielżanów do ogrodów: dzielżan nagokwiatowy
 5. Popularne gatunki dzielżanów do ogrodów: dzielżan Hoopesa

Popularne gatunki dzielżanów do ogrodów: dzielżan ogrodowy

Dzielżan ogrodowy (łac. Helenium hybridum) – to bylina najczęściej spotykana w polskich ogrodach. Zwykle osiąga 1,5–2 m wysokości i jest wykorzystywana do tworzenia wysokich rabat. Jej cienkie pędy pokryte są lancetowatymi liśćmi. Dzielżan ogrodowy kwitnie od czerwca do października. Kwiaty to koszyczki. Kwiaty rurkowe – żółte bądź brunatne – są zbite i tworzą wewnątrz kwiatostanu wystającą kopułę. Kwiaty języczkowe są wywinięte, a ich barwa zależy od odmiany. Najczęściej można spotkać dzielżany w palecie barw: żółtej, pomarańczowej, czerwonej i brązowej.Odmiany dzielżanu ogrodowego:

 • Dzielżan ogrodowy ‘Pumilum magnificum’ – wytwarza jednolite cytrynowożółte kwiaty;
 • Dzielżan ogrodowy ‘Waltraut’ – kwiaty mają złotobrązową barwę;
 • Dzielżan ogrodowy ‘Rubinzwerg’ – płatki kwiatów mają krwistoczerwony kolor, a środek jest żółty;
 • Dzielżan ogrodowy ‘Feuersiegel’ – kwiaty mają żółto-czerwono-brązową barwę.

Zobacz zdjęcia pięknych dzielżanów

Popularne gatunki dzielżanów do ogrodów: dzielżan jesienny

Dzielżan jesienny (Helenium autumnale) – to wciąż mało popularna bylina. Jest niższa i bardziej zwarta od dzielżanu ogrodowego. Osiąga 1–1,5 m wysokości. Tworzy małe, ale liczne koszyczki kwiatostanowe o żółtej, pomarańczowej, czerwonej lub brązowej barwie. Dzielżan jesienny kwitnie od sierpnia do końca października. Wykorzystuje się go do tworzenia średnio wysokich, jesiennych rabat oraz na kwiat cięty. Dobrze wygląda sadzone w grupie na trawniku.

Odmiany:

 • Dzielżan jesienny ‘Helena Red’ – wytwarza czerwone kwiaty;
 • Dzielżan jesienny ‘Moerheim Beauty’ – kwiaty są miedzianoczerwone z żółtym środkiem;
 • Dzielżan jesienny ‘Siesta’ – posiada czerwono-pomarańczowe kwiaty;
 • Dzielżan jesienny ‘Helena Gold’ – wytwarza żółte kwiaty.

Popularne gatunki dzielżanów do ogrodów: dzielżan nagokwiatowy

Dzielżan nagokwiatowy (Helenium nudiflorum) – to gatunek praktycznie nieznany w Polsce. Rośliny są mocno rozgałęzione. Jeden okaz wytwarza kilkadziesiąt kwiatów. Roślina jest zaliczana w USA do kwiatów dzikich. Osiąga około 1 m wysokości. Kwiaty są drobne i mają żółto-brązową barwę. Kwitnie latem.

Popularne gatunki dzielżanów do ogrodów: dzielżan Hoopesa

Dzielżan Hoopesa (Helenium hoopesii) – to niski gatunek, osiągający do 70 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do września. Wytwarza drobne, żółte kwiaty bardziej przypominające omiegi niż inne dzielżany. Nadaje się na kwiat cięty i do tworzenia suchych kompozycji.

dzielzan
Autor: www.thinkstockphotos.com Dzielżan ogrodowy to pięknie kwitnąca roślina
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE