Żurawki: byliny o ozdobnych liściach na ogrodowe rabaty

2017-08-18 10:38 Katarzyna Józefowicz

Żurawki to byliny o ozdobnych liściach. Mnogość gatunków i odmian żurawek pozwala na komponowanie ciekawych rabat bylinowych w ogrodzie. Poznaj gatunki i odmiany żurawek. Podpowiadamy jak pielęgnować żurawki w ogrodzie. Żurawki: wymagania.

Wśród popularnych bylin polecanych na ogrodowe rabaty, ważne miejsce zajmują żurawki (łac. Heuchera). Te niewielkie i bardzo piękne rośliny z rodziny skalnicowatych. Jest ich ponad 50 gatunków, jednak znaczenie uprawowe mają przede wszystkim liczne mieszańce, określane jako żurawki ogrodowe.
Kępiasty i rozłożysty pokrój żurawek sprawia, że często wykorzystuje się je jako rośliny okrywowe. Żurawki zazwyczaj nie przekraczają 40 cm wysokości, ale ich cienkie, strzeliste pędy kwiatostanowe mogą dorastać niemal do 1 m. Wprawdzie podstawowym walorem ozdobnym żurawek są ich barwne liście, ale bywają również odmiany, które zachwycają uroczymi kwiatami.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze byliny okrywowe do ogrodu – zastosowanie i przegląd gatunków

Żurawki – wymagania

Żurawki nie są bylinami trudnymi w uprawie, o ile zapewni się im odpowiednie warunki. Najlepiej czują się na glebach żyznych, przepuszczalnych i stosunkowo wilgotnych oraz na stanowiskach półcienistych. Niedostatek wody dość szybko powoduje więdniecie liści żurawek, a bezpośrednie nasłonecznienie bywa przyczyną odbarwień i poparzeń. Żurawki są bylinami stosunkowo odpornymi na niskie temperatury, chociaż w surowe zimy mogą przemarzać, dlatego szczególnie cenne okazy warto jest jesienią okrywać. Żurawki są bylinami krótkowiecznymi, gdyż już po kilku latach uprawy ich pokrój staje się mniej atrakcyjny niż u młodych roślin. Jednak ponieważ bardzo dobrze znoszą rozmnażanie przez podział dorosłych egzemplarzy, jest to również znakomity sposób na ich odmładzanie.

>>Przeczytaj też: Żuraweczki – byliny o ozdobnych liściach: uprawa i zastosowanie. ZDJĘCIA ciekawych odmian żuraweczek

Gatunki i odmiany żurawek

Do ciekawych gatunków żurawek należą:

 • żurawka krwista – o niezbyt dużych, ząbkowanych liściach jajowatego kształtu, dorastającą do około 40 cm wysokości. Jej pędy kwiatostanowe są lepkie, a w ich dolnej części rozwijają się niewielkie liście. Kwitnie od maja do lipca
 • żurawka drobnokwiatowa – o większych i bardziej dekoracyjnych liściach oraz późniejszym okresie kwitnienia (czerwiec–lipiec)
 • żurawka drżączkowata – mieszaniec powyższych gatunków

W sprzedaży jest ogromna liczba odmian żurawek, różniących się wielkością i barwą liści oraz kolorem i kształtem kwiatostanów. Są wśród nich rośliny o liściach:

 • żurawki o liściach niemal bordowych: ‘Starry Night’, ‘Palace Purple’,
 • żurawki o liściach różowych lub czerwonych: ‘Georgia Peach’,
 • żurawki o liściach ciemnożółtych lub złotawych: ‘Amber Waves’, ‘Caramel’,
 • żurawki o liściach cytrynowożółtych: ‘Citronelle’,
 • żurawki o liściach pomarańczowych: ‘Crème Brulée’,
 • żurawki o liściach zielonych lub srebrzystych: ‘Mint Frost’, ‘Silver Scrollst’,
 • żurawki o liściach pstrych: ‘Midnight Rose’, ‘Snow Storm’,
 • żurawki o liściach wielobarwnych: ‘Beauty Color’, ‘Stoplight’, ‘Delta Dawn’,
 • żurawki o liściach żyłkowanych: ‘Vienna’, ‘Green Spice’,
 • a także o pięknych, stosunkowo dużych jak na żurawki kwiatostanach: ‘Splendens’, ‘Strawberry Swirl’, ‘Pluie de Feu’.

Żurawki to znakomite byliny do tworzenia barwnych kompozycji rabatowych, wspaniale sprawdzają się jako obwódki oraz rośliny okrywowe, równie pięknie wyglądają posadzone w jednogatunkowych grupach. Żurawki mogą też być wspaniałą ozdobą balkonów i tarasów, gdyż bardzo dobrze radzą sobie w pojemnikach.

Poznaj różne gatunki i odmiany żurawek

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE