Sadziec purpurowy – mało wymagająca bylina do każdego ogrodu

2016-06-23 13:58

Sadziec purpurowy to roślina łatwa w uprawie, którą śmiało można polecić osobom początkującym. Ta wysoka bylina tworzy efektowne kwiatostany. Sadziec purpurowy - wymagania i zastosowanie w ogrodzie.

Sadziec purpurowy (łac. Eupatorium purpureum) to wysoka, mocno rozrastająca się bylina, z pokroju przypominająca krzew. Dorasta do 2 m wysokości, ma sztywne, czerwone, puste w środku pędy. Wzdłuż łodygi wyrastają piłkowane, szorstkie, eliptyczne liście. Na szczycie natomiast osadzone są kwiatostany – baldachogrona złożone z drobnych, nitkowatych, purpurowo-różowych kwiatów. Sadziec purpurowy kwitnie od sierpnia do końca września.

>>Przeczytaj też: Co to są rośliny strukturalne. Najpopularniejsze byliny strukturalne

Sadziec purpurowy - wymagania i uprawa

Sadziec purpurowy to roślina łatwa w uprawie. Szybko przystosowuje się do nowych warunków. Preferuje stanowiska półcieniste – na pełnym słońcu może szybko przysychać. Lubi podłoża żyzne, wapienne, umiarkowanie wilgotne. Znosi także gleby lekkie – piaszczyste. To gatunek mrozoodporny. Okazy niezależnie od wieku i fazy rozwoju warto w czasie susz podlewać. Od wiosny do końca lata roślinę można wzmocnić nawozami wieloskładnikowymi. Po kwitnieniu zaleca się usuwać baldachogrona, aby nie osłabiały rośliny i nie doprowadziły do niekontrolowanego samosiewu. Sadziec można rozmnażać przez jesienny wysiew nasion lub podział kęp.

Sadziec purpurowy - zastosowanie

Sadziec purpurowy warto wykorzystać do tworzenia wysokich rabat, ozdoby ścian i murów. Bylina dobrze wygląda na tle drzew i krzewów. Można ją wykorzystywać do tworzenia krzewiastych zestawień. Oprócz tego ciekawie prezentuje się w kompozycji z wysokimi trawami ozdobnymi. Nadaje się do ogrodów różnego typu – w tym naturalistycznych. To niesztampowa dekoracja oczek wodnych w ogrodzie. Przyciąga motyle i inne owady. Trzeba przy tym pamiętać, że roślina może być ekspansywna – szybko rozrasta się.

Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE