Rabata z trawami ozdobnymi - jakie gatunki traw wybrać na rabatę w ogrodzie?
Planujesz stworzyć w ogrodzie rabatę z traw ozdobnych? Poznaj najlepsze gatunki traw ozdobnych na ogrodowe rabaty i dowiedz się, jak je pielęgnować.
Autor: GettyImages
Trawy ozdobne w ogrodzie
Spis treści
- Dlaczego warto mieć w ogrodzie rabatę z trawami ozdobnymi?
- Rabata z trawami ozdobnymi w ogrodzie
- Gatunki traw ozdobnych polecane na rabaty
- Rabata z traw ozdobnych - uważaj na trawy ekspansywne
Dlaczego warto mieć w ogrodzie rabatę z trawami ozdobnymi?
Rabaty z traw ozdobnych są rzeczywiście bardzo efektowne, bowiem trawy ozdobne zdobią ogród przez cały rok, także zimą po zeschnięciu liści. Doskonale się też prezentują w kompozycjach z innymi roślinami, na przykład cebulowymi. Żeby uniknąć kłopotów z nadmiernym rozrastaniem się traw ozdobnych w ogrodzie, należy otoczyć ich bryły korzeniowe wkopanym w ziemię szerokim (mniej więcej 60-centymetrowym) pasem folii.
Trawy ozdobne można też sadzić w pojemnikach bez dna zagłębionych w ziemi (na przykład w wiadrach) lub na wyniesionych ponad powierzchnię gruntu rabatach ograniczonych ściankami (ładnie wyglądają kompozycje kilku rabat różnej wysokości, w których umieszczono rozmaite gatunki traw).
Rabata z trawami ozdobnymi w ogrodzie
Większość traw ozdobnych najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, w podłożu średnio żyznym i dość wilgotnym, choć tolerują też okresową suszę. Najlepiej trawy ozdobne zasilać kompostem lub oszczędnie nawozem wieloskładnikowym o przedłużonym działaniu (przenawożenie powoduje nadmierną wybujałość i pokładanie się roślin).
Jesienią korzenie wrażliwych na mróz miskantów i rozplenic warto obsypać kopczykiem ziemi. Zimą ich zeschnięte liście wyglądają bardzo efektownie, a przy tym stanowią osłonę przed niską temperaturą. Wiosną suche liście wysokich traw należy ściąć kilka centymetrów nad ziemią (wkrótce w ich miejsce pojawią się nowe). Niskie zimozielone gatunki kępkowe strzyżemy tak, żeby usunąć uschnięte końce liści.
Gatunki traw ozdobnych polecane na rabaty
- Kostrzewa Gautiera – trawy ozdobne o sztywnych szczotkowatych liściach. Tworzy kępki wysokości 10 cm, które rozrastają się w kobierce. Jest zimozielona. Starsze rośliny zamierają od środka kępy, trzeba więc odmładzać je co dwa-trzy lata.
- Kostrzewa popielata (sina) – trawy ozdobne tworzące kępki niebieskawych liści. Jest zimozielona. Nie zadarnia powierzchni i jest krótkowieczna, ale wygląda bardzo efektownie. Łatwo się rozsiewa.
- Miskant chiński 'Silberfeder' – trawy ozdobne, których kępy mają około 150 cm wysokości. Jego liście są zielone z białym nerwem, a kwiaty zebrane w duże, puszyste, srebrzystobiałe wiechy. Może przemarzać.
- Miskant chiński 'Zebrinus' – trawy ozdobne dorastające do 200 cm wysokości. Ma liście w żółte poprzeczne pasy. Doskonale wygląda jako roślina soliterowa lub jako pojedynczy egzemplarz otoczony kompozycją innych roślin. Może przemarzać.
- Owies wiecznie zielony – to zimozielona trawa ozdobna o niebieskawych sztywnych liściach. Tworzy regularne kuliste kępy średnicy około 40 cm. Nie jest całkowicie mrozoodporny.
- Rajgras wyniosły 'Variegatum' – ta trawa ozdobna ma liście biało paskowane. Dorasta do wysokości 50 cm. Rozrasta się przez rozłogi, ale nie jest bardzo ekspansywna.
- Rozplenica włosowata 'Rubrum' – trawa ozdobna, która ma brązowe liście i miotlaste wiechy kwiatostanów barwy burgunda (ukazują się w czerwcu i pozostają do późnej jesieni). Dorasta do 90 cm wysokości. Nie jest zupełnie odporna na mróz.
- Rozplenica japońska – trawa ozdobna dorastająca do 80 cm wysokości, tworzy zwarte kępy. Liście ma wąskie i szarozielone. Kwitnie od lipca do końca września, tworząc czerwonobrązowe kłosy. Jest odporna na mróz. Dekoracyjne są też odmiany: 'Compressum' (o kłosach czerwonobrązowych), 'Hameln' (o zielonych liściach i brązowawych kwiatostanach), 'Little Bunny' (o brązowych liściach i burgundowych wiechach, osiąga zaledwie 20 cm wysokości).
- Trzęślica modra 'Variegata' – ma zielono-biało-żółte liście tworzące kępy wysokości 60 cm. W sierpniu pojawiają się czerwonawe kłoski.
- Wyczyniec łąkowy 'Aureovariegatus' – ma paskowane żółto-zielone liście. Dorasta do 30 cm, a w okresie kwitnienia do 70 cm. Jest doskonałą rośliną zadarniającą.
Autor: GettyImages
Miskant chiński to ozdobna trawa zachwycająca efektownymi kwiatostanami
Rabata z traw ozdobnych - uważaj na trawy ekspansywne
- Manna mielec – trawa ozdobna, która ma żółtawozielone liście. Dorasta do 200 cm wysokości, a odmiana 'Variegata' o żółto paskowanych liściach do 70 cm.
- Miskant cukrowy – trawa ozdobna, która dość łatwo się rozrasta i tworzy duże kępy wysokości około 150 cm. W sierpniu wyrastają duże srebrzyste wiechy puszystych kwiatostanów i pozostają na roślinie aż do zimy.
- Mozga trzcinowata – trawy ozdobne, których liście są sztywne biało-zielono-czerwono paskowane. W wilgotnym podłożu osiąga do 100 cm wysokości. Odmiana 'Picta' o biało-zielonych liściach rośnie słabiej i dorasta do 60 cm.
- Spartyna grzebieniasta 'Aureomarginata' – trawa ozdobna, która tworzy przewieszające się ciemnozielone liście z żółtymi brzegami. Dorasta do 150 cm. Zaschnięte kwiatostany i liście zdobią rośliny także zimą.
- Wydmuchrzyca piaskowa – trawy ozdobne o liściach sztywnych i ostrych brzegach. Te trawy ozdobne są mało wymagające i doskonale rosną na terenach jałowych. Stosuje się ją często do umacniania piaszczystych wydm. Jej odmiana 'Glaucus' ma niebieskie liście.
Nie przegap:
Hortensje z trawami - czy to dobre towarzystwo? Jak łączyć hortensje z trawami ozdobnymi w ogrodzie?