Długowieczne byliny pięknie kwitnące – raz posadzone zdobią ogród wiele lat!
Długowieczne byliny kwitnące zapewnią piękną dekorację ogrodu przez wiele lat. Poznaj najpopularniejsze byliny długowieczne o ozdobnych kwiatach: liliowce, piwonie, bergenie, bodziszki, juki. Jak pielęgnować kwitnące byliny długowieczne?
Autor: www.thinkstockphotos.com
Liliowce to długowieczne byliny zachwycające pięknymi kwiatami
Spis treści
- Jak dbać o długowieczne byliny kwitnące?
- Długowieczne byliny kwitnące - liliowce
- Długowieczne byliny kwitnące - piwonia chińska
- Długowieczne byliny kwitnące - bergenia sercowata
- Długowieczne byliny kwitnące - bodziszki
- Długowieczne byliny kwitnące - juka karolińska
- Inne ciekawe długowieczne byliny kwitnące
Jak dbać o długowieczne byliny kwitnące?
Długowieczne byliny kwitnące, to rośliny wyjątkowo wartościowe. Raz posadzone w ogrodzie, mogą pozostawać na stanowisku wiele lat, tworząc doskonałą bazę i tło dla sezonowych kompozycji. Nie wymagają corocznego sadzenia i odmładzania, aby każdego roku zdobić nasz ogród pięknymi kwiatami. Jeśli jednak byliny długowieczne mają zachować swój atrakcyjny wygląd, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki uprawy. W przeciwnym razie będą źle się rozwijać, częściej chorować, słabiej kwitnąć i szybciej się starzeć.
Długowieczne byliny kwitnące - liliowce
Wśród najciekawszych długowiecznych bylin kwitnących jedno z czołowych miejsc zajmują liliowce. Te piękne i niezawodne rośliny są bardzo łatwe w uprawie i mają ogromną liczbę ozdobnych odmian, różniących się barwą, kształtem i wielkością kwiatów, pokrojem, wysokością oraz terminem kwitnienia (w zależności od odmiany i gatunku termin kwitnienia może przypadać na różne miesiące od maja do września).
Liliowce to rośliny nie tylko długowieczne (na jednym stanowisku mogą rosnąć nawet kilkadziesiąt lat), ale też bardzo tolerancyjne i mało wymagające. Nie mają żadnych szczególnych oczekiwań w stosunku do podłoża i mogą rosnąć na każdej typowej glebie ogrodowej. Dobrze też znoszą suszę i są dostatecznie wytrzymałe na niskie temperatury. Jedyne czego oczekują, to słoneczne lub lekko zacienione stanowisko, gdyż tylko w wtedy będą obficie kwitnąć. Liliowce są także łatwe do rozmnażania. Wiosną wystarczy je wykopać i podzielić na mniejsze sadzonki lub na kilka części. Należy tylko pamiętać, aby każda sadzonka miała własne korzenie (korzenie wiązkowe), gdyż tylko wtedy ma szansę przyjąć się na nowym stanowisku.
- Przeczytaj też: Liliowce: uprawa i zastosowanie liliowców w ogrodzie
Zobacz zdjęcia pięknych odmian liliowców
Autor: Katarzyna Józefowicz
Liliowce to byliny o efektownych kwiatach
Długowieczne byliny kwitnące - piwonia chińska
Kolejną długowieczną, popularną i pięknie kwitnącą byliną jest piwonia chińska. Jej wspaniałe, wielkie, barwne i najczęściej pełne kwiaty, rozwijają się na szczytach cienkich łodyg w maju i zdobią rabaty aż do czerwca. Doskonale nadają się też na kwiat cięty. Piwonie bez odmładzania mogą pozostać na jednym stanowisku nawet kilkanaście lat, ale aby co roku obficie kwitły, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki, gdyż są roślinami dość wymagającymi. Przede wszystkim oczekują bardzo żyznej, głęboko uprawionej, przepuszczalnej i stale lekko wilgotnej gleby, gdyż są „żarłoczne” i nie lubią suszy. Preferują też stanowiska słoneczne lub lekko półcieniste, gdyż tylko wtedy mogą obficie kwitnąć. Ponieważ na jednym stanowisku pozostają przez wiele lat, szybko wyczerpują z gleby składniki odżywcze, dlatego wymagają corocznego zasilania. Najlepiej reagują na sporą dawkę dobrze rozłożonego kompostu, ale mogą być też zasilane wieloskładnikowymi nawozami dla roślin kwitnących.
Piwonie najlepiej rozmnażać pod koniec lata (koniec sierpnia), wykopując rośliny i dzieląc je na mniejsze części. Każda sadzonka powinna posiadać co najmniej 1-2 liście, własne korzenie i fragment kłącza z oczkiem. Rozmnażając piwonie musimy jednak pamiętać, że jeśli młode rośliny mają szybko zakwitnąć, na nowym stanowisku muszą być posadzone bardzo płytko i przykryte jedynie kilkucentymetrową warstwą ziemi. Wsadzone zbyt głęboko, nie zakwitną przez wiele lat, a czasem nawet wcale.
- Przeczytaj też: Przesadzanie piwonii. Kiedy i jak przesadzać peonie
Zobacz zdjęcia piwonii chińskiej
Autor: GettyImages
Piwonie chińskie najlepiej rosną i kwitną w pełnym słońcu
Długowieczne byliny kwitnące - bergenia sercowata
Typowo wiosenną, wcześnie kwitnącą (kwiecień-maj) i bardzo atrakcyjną byliną jest też bergenia sercowata. Jej duże, gęste, wzniesione kwiatostany złożone z licznych, niewielkich, dzwonkowatych kwiatów, pojawiających się na szczytach pędów, stanowią jeden z najmocniejszych akcentów barwnych wiosennego ogrodu, a duże, błyszczące, zielone liście pozostają ozdobą ogrodu przez resztę sezonu. Bergenie, podobnie jak liliowce, to rośliny bardzo tolerancyjne i mało wymagające. Najlepiej rosną na żyznym, lekko wilgotnym podłożu i półcienistym stanowisku, ale będą dobrze rosły także na każdej typowej glebie ogrodowej oraz w słońcu. Bergenie rozmnaża się przez podział, wykopując rośliny w drugiej połowie lata i dzieląc je na mniejsze części.
Długowieczne byliny kwitnące - bodziszki
Bardzo modnymi i popularnymi w ostatnich latach kwitnącymi bylinami długowiecznymi są też bodziszki. Większość z nich to rośliny bardzo tolerancyjne i niewymagające ani w stosunku do gleby, ani do stanowiska. Równie dobrze będą czuły się zarówno na glebach żyznych i stale lekko wilgotnych, jak i na słabszych i bardziej suchych. Mogą rosnąć w słońcu lub w półcieniu, dobrze znoszą mrozy. Większość z nich kwitnie niemal przez całe lato (od wiosny do jesieni) i może być rozmnażana przez podział po kwitnieniu lub wczesną wiosną. Bodziszki nie wymagają też nawożenia ani specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i rzadko sprawiają kłopoty.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Bodziszek czerwony (łac. Geranium sanguineum)
Długowieczne byliny kwitnące - juka karolińska
Wśród długowiecznych bylin kwitnących na uwagę zasługuje również juka karolińska, której bardzo piękne i niezwykle okazałe, strzeliste kwiatostany, złożone z licznych, białych, dzwonkowatych kwiatów, zdobią ogrody przez lipiec i sierpień. Juka, podobnie jak poprzednie gatunki, może pozostać na jednym stanowisku wiele lat, ale będzie ładnie się rozrastać i obficie kwitnąć tylko wtedy, gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki uprawy.
Juka pochodzi z półpustynnych rejonów Ameryki, dlatego jej wymagania są dość szczególne: potrzebuje słonecznego stanowiska uprawy oraz przepuszczalnego, niezbyt wilgotnego podłoża. Na ogół dobrze znosi niskie temperatury, ale nie toleruje miejsc cienistych i mokrej gleby. Jukę możemy łatwo rozmnażać przez podział, wykopując roślinę wiosną i pobierając z niej odrosty korzeniowe. Zabiegu nie należy jednak przeprowadzać zbyt często, gdyż roślina nie lubi częstego wykopywania.
Zobacz zdjęcia juki karolinskiej
Autor: Magdalena Michalak
Juka to roślina o egzotycznym wyglądzie
Inne ciekawe długowieczne byliny kwitnące
Oprócz wymienionych gatunków, do długowiecznych bylin kwitnących zaliczają się także takie rośliny jak łubin trwały, rudbekia błyskotliwa, konwalia majowa, języczka pomarańczowa, słoneczniczek szorstki, dzielżan, zawilec japoński, parzydło leśne, rozchodnik okazały, trzykrotka Andersona, tawułka Arendsa, dyptam jesionolistny, tojad mocny, tojeść kropkowana, krwawnik pospolity, krwawnica pospolita, ciemiernik biały, brunnera wielkolistna, krwawnik pospolity, aster nowoangielski i aster nowobelgijski, barwinek pospolity.
Przeczytaj też: