Krwawnica pospolita – jak ją uprawiać i wykorzystywać w ogrodzie?

2021-09-13 8:25
Krwawnica pospolita
Autor: GettyImages Krwawnica pospolita

Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria) to atrakcyjna bylina wytwarzająca długie, kłosowate kwiatostany złożone z różowo-fioletowych kwiatów. Kwitnie przez całe lato. Radzi sobie na terenie wilgotnym i jest często wykorzystywana do dekoracji brzegów oczek wodnych oraz stawów. Jakie jeszcze ma zastosowanie? Jak ją uprawiać?

Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria) występuje naturalnie w Polsce, ale ze względu na duże walory dekoracyjne, jest również chętnie uprawiana w przydomowych ogrodach jako roślina ozdobna. Jakie atuty ma krwawnica pospolita?

Spis treści

 1. Jak wygląda krwawnica pospolita?
 2. Wartościowe odmiany krwawnicy pospolitej
 3. Krwawnica pospolita - wymagania i uprawa  w ogrodzie
 4. Pielęgnacja krwawnicy pospolitej
 5. Zastosowanie krwawnicy pospolitej w ogrodzie i ziołolecznictwie

Jak wygląda krwawnica pospolita?

Krwawnica pospolita to roślina wieloletnia, dorastająca do 120-150 cm wysokości i 40-45 cm szerokości. U podstawy tworzy rozetę sercowato-lancetowatych, owłosionych liści. Pędy kwiatostanowe krwawnicy są grube, kanciaste, lekko owłosione, słabo ulistnione i słabo rozgałęzione.

Krwawnica kwitnie od czerwca do końca sierpnia, rzadziej do września. Kłosowaty pęd kwiatostanowy pokryty jest różowo-fioletowymi, nieco gwiazdkowatymi kwiatami o średnicy 2 cm.

Przeczytaj też: Najpopularniejsze byliny o ozdobnych kwiatach. Jakie kwitnące byliny posadzić w ogrodzie >>>

Wartościowe odmiany krwawnicy pospolitej

 • 'Red Hybrid' – odmiana o czerwono-fioletowych kwiatach.
 • 'Little Robert' – odmiana o różowych kwiatach. Wyróżnia się słabym wzrostem - osiąga 40-45 cm wysokości.
 • 'Blush'- odmiana o jasnoróżowych kwiatach.

Krwawnica pospolita - wymagania i uprawa  w ogrodzie

 • Stanowisko dla krwawnicy

Krwawnica pospolita to roślina światłolubna – powinno się ją uprawiać w miejscu słonecznym, ewentualnie lekko osłoniętym. Nie lubi warunków półcienistych i cienistych, wtedy wzrost i kwitnienie są słabe.

 • Podłoże dla krwawnicy

Krwawnica ma duże potrzeby wodne i glebowe. Najlepiej rozwija się w podłożu żyznym, zasobnym w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotnym lub wilgotnym. Dobrze radzi sobie na terenie podmokłym i okresowo zalewanym. Nie znosi gleb lekkich, kamienistych i piaszczystych.

 • Mrozoodporność krwawnicy

Krwawnica jest gatunkiem w pełni mrozoodpornym. Dobrze radzi sobie bez stosowania okrywy. Jest odporna na choroby i szkodniki.

Pielęgnacja krwawnicy pospolitej

Sadzenie krwawnicy: rośliny można sadzić jesienią lub wiosną (a egzemplarze z uformowaną bryłą korzeniową sprzedawane w donicach także latem). Średnia odległość sadzenia wynosi 40 cm. Odmiany niskie sadzi się nieco gęściej.

Podlewanie krwawnicy: krwawnic uprawianych na terenach podmokłych i wilgotnych z oczywistych powodów nie podlewa się. Na innych typach podłoży wymagają podlewania podczas suszy. Brak wody negatywnie wpływa na kwitnienie krwawnicy. Dużą uwagę należy poświecić młodym roślinom, które są narażone na wysychanie.

Nawożenie krwawnicy: stosuje się sporadycznie, 1-2 razy do roku. Optymalny jest nawóz organiczny. Wybierając mineralne zwraca się uwagę na skład. Krwawnica lubi dużo potasu i fosforu, mniej azotu. Często jest uprawiana w na tyle żyznym podłożu, że nie wymaga dodatkowego dokarmiania.

Ściółkowanie krwawnicy: warto je stosować zwłaszcza w przypadku uprawy w podłożu mniej wilgotnym. Gruba warstwa ściółki ogranicza nie tylko zachwaszczenie, ale także wyparowywanie wody z gleby.

Rozmnażanie krwawnicy: Starsze rośliny warto rozmnażać przez podział. Zaleca się używać szpadla, gdyż krwawnica ma mocny i trudny do rozdzielenia system korzeniowy. To jednocześnie sposób na odmłodzenie krwawnicy. Ponadto można pozyskiwać i ukorzeniać sadzonki pędowe. Zabieg wykonuje się na początku lata. Typowy gatunek często rozmnaża się z samosiewu. Odmiany botaniczne często nie zawiązują nasion.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne: warto usuwać przekwitłe kwiaty bądź kwiatostany – to wydłuży czas kwitnienia.

Zastosowanie krwawnicy pospolitej w ogrodzie i ziołolecznictwie

Krwawnica pospolita to atrakcyjna, długo kwitnąca dekoracja rabat zakładanych w miejscach wilgotnych. Odmiana typowa tworzy tło dla niższych gatunków, odmiany niskie można sadzić na pierwszym planie. Świetnie nadaje się do tworzenia ogrodów bagiennych. Jest często wykorzystywana do obsadzania brzegów oczek wodnych, stawów, a także strumyków.

Rośliny na podmokły teren. Zakładamy ogród na podmokłej działce>>>

Krwawnica nadaje ogrodowi naturalistycznego charakteru i większego kolorytu. Dobrze komponuje się z wieloma wilgociolubnymi gatunkami, takimi jak kosaciec syberyjski, kosaciec żółty, kmieć błotna, języczka pomarańczowa, wiązówka błotna, trzykrotka wirginijska oraz skrzyp błotny.

Dodatkowo krwawnica pospolita nadaje się na kwiat cięty. Długo utrzymuje trwałość w wazonie.

Czasem wykorzystuje się ją w celach leczniczych, ale nie należy do gatunków o dużym znaczeniu. Ziele ma właściwości ściągające, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Najcenniejsze zioła lecznicze do ogrodu - wybieramy najlepsze >>>

Krwawnica pospolita to piękna bylina, którą warto wykorzystać do zadań specjalnych, tj. obsadzania wilgotnego lub podmokłego terenu. W takich warunkach czuje się świetnie, odwdzięczając obfitym kwitnieniem.

Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE