Krwawnica pospolita kwitnie przez całe lato! Jak uprawiać i gdzie sadzić w ogrodzie krwawnicę pospolitą?

2023-08-22 13:53

Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria) to atrakcyjna bylina wytwarzająca długie, kłosowate kwiatostany złożone z różowo-fioletowych kwiatów. Kwitnie przez całe lato. Radzi sobie na terenie wilgotnym i jest często wykorzystywana do dekoracji brzegów oczek wodnych oraz stawów. Jakie jeszcze ma zastosowanie? Jak ją uprawiać?

Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria) występuje naturalnie w Polsce, ale ze względu na duże walory dekoracyjne, jest również chętnie uprawiana w przydomowych ogrodach jako roślina ozdobna. Jakie atuty ma krwawnica pospolita?

Spis treści

  1. Jak wygląda krwawnica pospolita?
  2. Jak długo kwitnie krwawnica pospolita?
  3. Wartościowe odmiany krwawnicy pospolitej
  4. Krwawnica pospolita 'Robert'
  5. Krwawnica pospolita w galerii zdjęć
  6. Jakie wymagania ma krwawnica pospolita?
  7. Uprawa i pielęgnacja krwawnicy pospolitej
  8. Gdzie sadzić krwawnicę pospolitą w ogrodzie?
  9. Z czym sadzić krwawnicę?
  10. Krwawnica pospolita - właściwości lecznicze

Jak wygląda krwawnica pospolita?

Krwawnica pospolita to roślina wieloletnia, dorastająca do 120-150 cm wysokości i 40-45 cm szerokości. U podstawy tworzy rozetę sercowato-lancetowatych, owłosionych liści. Pędy kwiatostanowe krwawnicy są grube, kanciaste, lekko owłosione, słabo ulistnione i słabo rozgałęzione. Kłosowaty pęd kwiatostanowy pokryty jest różowo-fioletowymi, nieco gwiazdkowatymi kwiatami o średnicy 2 cm.

Jak długo kwitnie krwawnica pospolita?

Krwawnica pospolita kwitnie od czerwca do końca sierpnia, rzadziej do września.

Wartościowe odmiany krwawnicy pospolitej

  • Krwawnica pospolita 'Red Hybrid' – odmiana o czerwono-fioletowych kwiatach.
  • Krwawnica pospolita 'Little Robert' – odmiana o różowych kwiatach. Wyróżnia się słabym wzrostem - osiąga 40-45 cm wysokości.
  • Krwawnica pospolita 'Blush'- odmiana o jasnoróżowych kwiatach.

Krwawnica pospolita 'Robert'

Krwawnica pospolita 'Robert' kwitnie od lipca do września. W porównaniu do innych odmian krwawnicy pospolitej jest bardziej zwarta i kwitnie dużo obficiej. Gdy zapewnimy jej stałą wilgotność podłoża (np. sadząc w strefie bagiennej oczka wodnego) może dorastać do 60-90 cm wysokości. Odmiana ta atrakcyjnie wygląda posadzona w niewielkich grupach na rabatach, nad brzegiem oczka wodnego oraz w naturalistycznych kompozycjach. Można ją stosować do założenia łąki kwietnej. Nadaje się również do uprawy w pojemnikach.

Krwawnica pospolita w galerii zdjęć

Jakie wymagania ma krwawnica pospolita?

  • Stanowisko dla krwawnicy

Krwawnica pospolita to roślina światłolubna – powinno się ją uprawiać w miejscu słonecznym, ewentualnie lekko osłoniętym. Nie lubi warunków półcienistych i cienistych, wtedy wzrost i kwitnienie są słabe.

  • Podłoże dla krwawnicy

Krwawnica ma duże potrzeby wodne i glebowe. Najlepiej rozwija się w podłożu żyznym, zasobnym w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotnym lub wilgotnym. Dobrze radzi sobie na terenie podmokłym i okresowo zalewanym. Nie znosi gleb lekkich, kamienistych i piaszczystych.

  • Mrozoodporność krwawnicy

Krwawnica jest gatunkiem w pełni mrozoodpornym. Dobrze radzi sobie bez stosowania okrywy. Jest odporna na choroby i szkodniki.

Uprawa i pielęgnacja krwawnicy pospolitej

Sadzenie krwawnicy: rośliny można sadzić jesienią lub wiosną (a egzemplarze z uformowaną bryłą korzeniową sprzedawane w donicach także latem). Średnia odległość sadzenia wynosi 40 cm. Odmiany niskie sadzi się nieco gęściej.

Podlewanie krwawnicy: krwawnic uprawianych na terenach podmokłych i wilgotnych z oczywistych powodów nie podlewa się. Na innych typach podłoży wymagają podlewania podczas suszy. Brak wody negatywnie wpływa na kwitnienie krwawnicy. Dużą uwagę należy poświecić młodym roślinom, które są narażone na wysychanie.

Nawożenie krwawnicy: stosuje się sporadycznie, 1-2 razy do roku. Optymalny jest nawóz organiczny. Wybierając mineralne zwraca się uwagę na skład. Krwawnica lubi dużo potasu i fosforu, mniej azotu. Często jest uprawiana w na tyle żyznym podłożu, że nie wymaga dodatkowego dokarmiania.

Ściółkowanie krwawnicy: warto je stosować zwłaszcza w przypadku uprawy w podłożu mniej wilgotnym. Gruba warstwa ściółki ogranicza nie tylko zachwaszczenie, ale także wyparowywanie wody z gleby.

Rozmnażanie krwawnicy: Starsze rośliny warto rozmnażać przez podział. Zaleca się używać szpadla, gdyż krwawnica ma mocny i trudny do rozdzielenia system korzeniowy. To jednocześnie sposób na odmłodzenie krwawnicy. Ponadto można pozyskiwać i ukorzeniać sadzonki pędowe. Zabieg wykonuje się na początku lata. Typowy gatunek często rozmnaża się z samosiewu. Odmiany botaniczne często nie zawiązują nasion.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne: warto usuwać przekwitłe kwiaty bądź kwiatostany – to wydłuży czas kwitnienia.

Krwawnica pospolita
Autor: GettyImages Krwawnica pospolita

Gdzie sadzić krwawnicę pospolitą w ogrodzie?

Krwawnica pospolita to atrakcyjna, długo kwitnąca dekoracja rabat zakładanych w miejscach wilgotnych. Odmiana typowa tworzy tło dla niższych gatunków, odmiany niskie można sadzić na pierwszym planie. Świetnie nadaje się do tworzenia ogrodów bagiennych. Jest często wykorzystywana do obsadzania brzegów oczek wodnych, stawów, a także strumyków.

Nie przegap:

Z czym sadzić krwawnicę?

Krwawnica nadaje ogrodowi naturalistycznego charakteru i większego kolorytu. To dobre roślina na łąki kwietne. Dobrze komponuje się z wieloma wilgociolubnymi gatunkami, takimi jak kosaciec syberyjski, kosaciec żółty, kmieć błotna, języczka pomarańczowa, wiązówka błotna, trzykrotka wirginijska oraz skrzyp błotny.

Dodatkowo krwawnica pospolita nadaje się na kwiat cięty. Długo utrzymuje trwałość w wazonie.

Krwawnica pospolita - właściwości lecznicze

Czasem krwawnicę pospolitą wykorzystuje się ją w celach leczniczych, ale nie należy do gatunków o dużym znaczeniu. Ziele ma właściwości ściągające, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Przeczytaj też:

Krwawnica pospolita to piękna bylina, którą warto wykorzystać do zadań specjalnych, tj. obsadzania wilgotnego lub podmokłego terenu. W takich warunkach czuje się świetnie, odwdzięczając obfitym kwitnieniem.

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.