Jak założyć łąkę kwietną? Jakie na łąkę kwietną wysiać nasiona?

2023-04-05 17:39

Moda na łąki kwietne to odpowiedź na odpowiedzialne i oszczędne korzystanie z zasobów środowiska naturalnego. Dawniej łąki były domeną wsi, od kilku lat zachwycają także mieszkańców miast. Podpowiadamy, jak założyć łąkę kwietną? Jakie wysiać nasiona?

Łąka kwietna
Autor: GettyImages Dużym plusem łąki kwietnej jest mały nakład prac pielęgnacyjnych, przy dużym efekcie dekoracyjnym kwitnących kwiatów na łące

Spis treści

  1. Dlaczego warto założyć w ogrodzie łąkę kwietną?
  2. Łąka kwietna jednoroczna czy wieloletnia?
  3. Kiedy zakładać łąkę kwietną?
  4. Przydomowe łąki kwietne – argumenty za i przeciw
  5. Jakie nasiona wysiać na łąkę kwietną?
  6. Jakie rośliny na łąkę kwietną?
  7. Najlepsze stanowisko na łąkę kwietną
  8. Jak założyć łąkę kwietną?

Dlaczego warto założyć w ogrodzie łąkę kwietną?

W ogrodach coraz częściej tętniące życiem łany kolorowych kwiatów zastępują monotonne zielone dywany trawnika. Kwiaty urzekają kolorami i zapachami nie tylko ludzi. Różnorodność roślin stanowi wsparcie dla przyrody, w tym cennych zapylaczy. Pomoc owadom to niejedyna korzyść, dla której warto rozważyć wysiew dzikich kwiatów.

Łąki kwietnej nie trzeba regularnie kosić ani pielęgnować, co oszczędza czas i pieniądze, a także zdrowie. Wciąż jeszcze mało się mówi o szkodliwości chemii ogrodowej i spalin z kosiarek, a często stosujemy je w swoim najbliższym otoczeniu. Dzikich kwiatów nie trzeba też podlewać, bo są odporne na suszę, a w czasie ulewnych deszczów sprawnie odprowadzają i zatrzymują wodę opadową w glebie. Łąki kwietne mają także pozytywny wpływ na samopoczucie ludzi.

Zakładając łąkę kwietną, można wybrać między ekspresową i intensywnie kwitnącą łączką jednoroczną a trwałą oraz mało wymagającą naturalną łąką wieloletnią, którą oprócz kwiatów mogą tworzyć także trawy.

Łąka kwietna jednoroczna czy wieloletnia?

  • Łąki jednoroczne siejemy, żeby uzyskać szybki efekt i kiedy możemy pozwolić sobie na trochę więcej pracy. Rośliny jednoroczne kwitną już po mniej więcej dwóch miesiącach, a łany kwiatów wyglądają często spektakularnie. Kolory na łące zmieniają się dynamicznie, w miarę pojawiania się kolejnych gatunków. Dobrze skomponowane mieszanki nasion zapewniają sukcesywne zastępowanie przekwitających kwiatów kolejnymi gatunkami. Długość kwitnienia zależy przede wszystkim od pogody – w sprzyjających warunkach kwiaty mogą się utrzymywać nawet trzy-cztery miesiące. Czas ten skracają susza, długotrwałe deszcze lub inne warunki, które spowodują, że rośliny będą chciały przyspieszyć wydanie nasion, czyli skrócić kwitnienie.Łączkę jednoroczną trzeba wysiewać każdego roku od nowa. To wymaga nieco więcej pracy, ale dzięki temu co sezon możemy eksperymentować z nasionami i cieszyć się innymi kwiatami.
  • Trwałe łąki wieloletnie zakładamy wtedy, gdy bardziej od estetyki liczą się oszczędności, ponieważ ich utrzymanie ogranicza się jedynie do sporadycznego koszenia. To nie tylko ekonomiczne, ale także proekologiczne rozwiązanie, bo łąki bylinowe tworzą przede wszystkim rodzime gatunki kwiatów i traw. Ale tu problemem może być późne kwitnienie roślin dwu- i wieloletnich, które jest intensywne dopiero w drugim roku po wysiewie. Jeśli efekt kwitnienia potrzebny jest szybko, mieszankę wieloletnią można wzbogacić gatunkami jednorocznymi, na przykład kwiatami polnymi, które sprawdzają się na większości gleb umiarkowanych, takimi jak chaber bławatek, kąkol polny, mak polny czy rumianek pospolity.

Kiedy zakładać łąkę kwietną?

Termin siewu nasion na łąkę kwietną zależy od wyboru mieszanki.

  • Łąki wieloletnie można siać właściwie przez cały rok, choć najlepszym okresem jest wczesna jesień (wrzesień/październik). Takie założenia kształtują się latami, dlatego okres wysiewu nie ma tak dużego znaczenia.
  • Ozdobne łączki jednoroczne siejemy od połowy kwietnia do końca lipca, a jeśli w składzie znajdują się jedynie gatunki rodzime, to można je siać także jesienią.
Łąka kwietna
Autor: GettyImages Łąka kwietna pasuje do każdego ogrodu: w ogrodzie naturalnym uzupełni program kwiatowy. stanie się mocnym i modnym akcentem ogrodu nowoczesnego, a surowemu ogrodowi minimalistycznemu doda życia i kolor
to ciekawe

Przydomowe łąki kwietne – argumenty za i przeciw

Decydując się na założenie łąki kwietnej, trzeba być świadomym jej nieuporządkowanego charakteru. Co do innych uprzedzeń zdania są podzielone:

  • Źródło chwastów. Łąka kwietna nie jest zagrożeniem dla sąsiadującego z nią intensywnie pielęgnowanego trawnika, ponieważ kwiaty dzikie wymagają gleb uboższych i więcej spokoju. Regularnie koszone, nawet gdyby nasiona dały radę wykiełkować, zostaną usunięte razem z nisko ścinaną trawą.
  • Siedlisko owadów. Łąka to nie tylko kwiaty, ale także jej mali mieszkańcy, których obecność po prostu trzeba zaakceptować. Częstą obawą są tu kleszcze, choć zdaniem naukowców to właśnie niska różnorodność biologiczna jest powodem ich inwazyjności. Kleszcze tak samo często można spotkać na trawniku, forsycji czy tui, ale przez kleszcza z łąki trudniej zostać zainfekowanym.
  • Źródło alergenów. Innym problemem może być alergia na pyłki traw. Tu również stanowisko nauki jest jasne – jedną z głównych przyczyn alergii jest zubożenie środowiska, stąd alergikami częściej są dzieci miejskie. Jeśli jednak alergia już występuje, to warto skorzystać z mieszanki 100% nasion kwiatów, które rzadko uczulają – to przeważnie rośliny owadopylne, których pyłek jest ciężki i nie unosi się w powietrzu.

Jakie nasiona wysiać na łąkę kwietną?

Przy zakładaniu łąki kluczowy jest właściwy dobór nasion do stanowiska. Inną mieszankę zastosujemy na glebie wilgotnej, inną w miejscu suchym czy częściowo zacienionym. Możemy korzystać z kilkuset gatunków roślin, a im trafniej je dopasujemy, tym łąka będzie lepiej rosła. Do dyspozycji mamy cenne przyrodniczo rodzime dzikie kwiaty, kwitnące chwasty, rośliny ozdobne i uprawne, a także specjalnie wyselekcjonowane trawy.

Od składu gatunkowego zależy cena mieszanki – najtańsze są te z łatwo dostępnych roślin uprawnych czy ozdobnych, a najdroższe z dzikich nasion zbieranych z natury bądź z małych plantacji butikowych. Cenę nasion można obniżyć, stosując dodatek traw, ale to rozwiązanie sprawdza się jedynie w przypadku łąk wieloletnich, przy czym udział traw nie powinien przekraczać 30% mieszanki nasion.Mnogość możliwości powoduje, że przed założeniem łąki warto się skonsultować ze specjalistą i ustalić rozwiązanie optymalne. To nie tylko ułatwi wybór, ale pozwoli zaoszczędzić ewentualnych rozczarowań związanych z nieprzewidzianym efektem.

Nasiona warto kupować u sprawdzonego dostawcy, bo mieszanki dostępne w marketach często mają niewiele wspólnego z obrazkiem na etykiecie.Warto zwracać uwagę na skład gatunkowy, który powinien być wyszczególniony na etykiecie. Dobra mieszanka, która pozwoli na założenie trwałej łąki kwietnej, zawiera duży udział dzikich polskich kwiatów, które mogą być wzbogacone gatunkami ozdobnymi i trawami.

polecamy

Jakie rośliny na łąkę kwietną?

  • Chwasty segetalne (polne) jednoroczne: chaber bławatek, jaskier polny, kąkol polny, mak polny, ostróżeczka polna, rumianek pospolity, złocień polny.
  • Rośliny ozdobne jednoroczne: gipsówka wytworna, klarkia wytworna, kosmos podwójnie pierzasty, lepnica baldaszkowata, lnica marokańska, maczek kalifornijski, nachyłek dwubarwny, smagliczka nadmorska.
  • Rośliny uprawne jednoroczne: czarnuszka siewna, facelia błękitna, gryka zwyczajna, kapusta rzepak, koniczyna krwistoczerwona, koper ogrodowy, ogórecznik lekarski, słonecznik zwyczajny.
  • Dzikie kwiaty wieloletnie: chaber łąkowy, cieciorka pstra, cykoria podróżnik, firletka poszarpana, jaskier ostry, komonica zwyczajna, koniczyna łąkowa, kozibród łąkowy, marchew zwyczajna, szałwia łąkowa, ślaz dziki, wyka ptasia, złocień właściwy, żmijowiec zwyczajny.
  • Trawy: rajgras wyniosły, kostrzewa czerwona, kostrzewa łąkowa, wiechlina łąkowa, mietlica pospolita.

Najlepsze stanowisko na łąkę kwietną

Najlepsze będzie miejsce słoneczne lub jedynie częściowo zacienione i mało użytkowane, bo chodząc po łące, łatwo połamać rośliny. Dobrym stanowiskiem dla łąk są słoneczne skarpy czy zbocza. W takich miejscach dzikie kwiaty nie tylko prezentują się fantastycznie, ale dzięki głębokim i rozbudowanym korzeniom dodatkowo stabilizują podłoże i zapobiegają erozji.

Jak założyć łąkę kwietną?

Łąki kwietne w ogrodzie mogą być siane w formie rabat lub jako alternatywa dla trawnika w mniej uczęszczanych częściach ogrodu.

  • Miejsce pod łąkę kwietną trzeba przygotować podobnie jak pod trawnik, starannie usuwając dawną roślinność.
  • Nasion kwiatów potrzeba bardzo mało – na 1 m2 wystarczy około 3 g mieszanki profesjonalnej. Nasiona kwiatów dzikich bywają bardzo niewielkie, często są mniejsze od ziarnka piasku, a z każdego może wyrosnąć sporych rozmiarów roślina – jeśli tylko ma wystarczająco dużo miejsca i odpowiednie dla siebie warunki do wzrostu.
  • Mieszankę nasion należy równomiernie wysiać i zwałować bądź udeptać. Nasion nie przysypujemy ziemią, bo wiele z nich kiełkuje na świetle, a zakrycie może opóźnić lub uniemożliwić prawidłowy wzrost.
  • Na koniec wysiewu stanowisko obficie podlewamy.

W sprzyjających warunkach po kilku dniach rośliny zaczynają kiełkować, a gatunki jednoroczne w ciągu dwóch miesięcy wydadzą pierwsze kwiaty. Przez pierwszy miesiąc od wysiewu, w przypadku braku opadów, teren można podlewać, by umożliwić siewkom bezpieczny wzrost. Jeśli zaczniemy dodatkowo nawadniać teren, podlewanie należy utrzymać do czasu, kiedy rośliny urosną na kilkanaście centymetrów.

Tekst: Karol Podyma, ŁĄKI KWIETNE/FUNDACJA KWIETNA

W Rzeszowie na Bulwarach powstała łąka kwietna. Rośliny będą walczyły ze smogiem

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński