Kupujemy nasiona. Jak kupować nasiona kwiatów i warzyw?
Autor: Gettyimages
Wyboru roślin, których nasiona chcesz kupić, dokonaj jeszcze zanim pójdziesz do sklepu
Gdy zaplanujemy już grządki w ogrodzie na najbliższy sezon, można kupić nasiona. Przy zakupie nasion kwiatów i warzyw trzeba zwrócić uwagę między innymi na termin przydatności nasion. Gdzie kupować nasiona kwiatów i warzyw. Na co zwracać uwagę przy zakupie nasion?
Zimą w ogrodzie prac jest niewiele, możemy więc przeznaczyć ten czas na zaplanowanie grządek w warzywniku i rabat kwiatowych. Gdy już wybierzemy gatunki i odmiany warzyw i kwiatów, warto zawczasu kupić ich nasiona, tym bardziej, że zimą (na przełomie stycznia i lutego) wybór nasion w sklepach jest największy.
Spis treści
- Gdzie kupować nasiona kwiatów i warzyw?
- Kupujemy nasiona: co wziąć pod uwagę
- Ile nasion kupować?
- Informacje na opakowaniach nasion – co oznaczają?
Gdzie kupować nasiona kwiatów i warzyw?
Najlepiej kupować nasiona w specjalistycznych sklepach ogrodniczych i w centrach ogrodniczych. Warto wybierać nasiona znanych producentów – oszczędzi nam to niemiłych niespodzianek w sezonie, a dodatkowo mamy pewność, że nasiona są dobrej jakości, skiełkują i wyrosną z nich takie rośliny jakich oczekujemy.
Kupujemy nasiona: co wziąć pod uwagę
Warto kupować nasiona polskich odmian, które są lepiej przystosowane do uprawy w naszym klimacie. Kupowane nasiona powinny być zdrowe, najlepiej zapakowane hermetycznie w niewielkie opakowania. Raczej nie kupujmy nasion na wagę.
Na torebkach z nasionami powinny znaleźć się następujące informacje:
- nazwa rośliny,
- zdjęcie,
- nazwa producenta i firmy pakującej nasiona,
- informacje o terminie wysiewu, terminie kwitnienia (dla kwiatów), terminie zbioru (dla warzyw), rozmiarze rośliny i terminie ważności (czyli przydatności – ten parametr trzeba koniecznie sprawdzić, ponieważ w miarę upływu czasu nasiona tracą zdolność i siłę kiełkowania).
Polecany artykuł:
Nie kupujemy nasion w opakowaniach uszkodzonych i zawilgotniałych oraz takich, które w punkcie sprzedaży leżały na słońcu.
Ile nasion kupować?
Najlepiej kupować tyle nasion, ile będzie nam potrzebne w danym sezonie. Nie kupujmy nasion „na zapas”, bo te niewykorzystane w sezonie mogą w kolejnym stracić termin ważności albo ich zdolność kiełkowania znacząco spadnie.
Informacje na opakowaniach nasion – co oznaczają?
Na opakowaniach nasiona warzyw i kwiatów znajdują się różne informacje – często dla nas niezrozumiałe. Warto dowiedzieć się, co one oznaczają.
- MIX – oznacza mieszankę nasion tego samego gatunku różniących się na przykład kolorem kwiatów, może to też być mieszanka nasion kilku gatunków, ale o podobnym zastosowaniu,
- F1 – odmiana mieszańcowa o szczególnych cechach, jeśli z takich roślin zbierzemy nasiona, to rośliny z nich wyrosłe zazwyczaj nie powtórzą cech rośliny matecznej,
- Jakość WE – nasiona spełniające normy Wspólnoty Europejskiej,
- Nasiona ekologiczne – nasiona warzyw, które pozyskano z plantacji posiadających certyfikat o stosowaniu ekologicznych metod uprawy,
- Nasiona zaprawiane – nasiona obsypane chemicznymi preparatami ochrony roślin, skład i klasa toksyczności zaprawy musi być podana na opakowaniu,
- Nasiona inkrustowane – nasiona zaprawione zaprawą, do której został dodany środek zwiększający przyczepność środka zaprawiającego,
- Nasiona otoczkowane – nasiona powleczone otoczką zawierającą środki ochrony oraz nawozy.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł: