Kupujemy nasiona warzyw i kwiatów - gdzie i jak kupować nasiona? Jakie nasiona wybrać?

2024-01-25 11:35

Już niedługo zacznie się nowy sezon ogrodowy, a otworzy go pojawienie się nasion na sklepowych półkach. U progu wiosny ich wybór jest największy. Gdzie najlepiej kupować nasiona? Na co zwracać uwagę przy zakupie nasion?

Spis treści

  1. Kiedy najlepiej kupować nasiona?
  2. Gdzie kupować nasiona kwiatów i warzyw?
  3. Kupujemy nasiona - co wziąć pod uwagę?
  4. Ile nasion kupować?
  5. Jakie nasiona wybrać?
  6. Informacje na opakowaniach nasion – co oznaczają?

Nasiona warzyw i kwiatów kupujemy zazwyczaj wtedy, gdy mamy już gotowy plan zagospodarowania ogrodu w nowym sezonie. Przy zakupie nasion kwiatów i warzyw trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy, m.in. na termin przydatności nasion. Gdzie kupować nasiona? Jak je wybierać?

Kiedy najlepiej kupować nasiona?

Zimą w ogrodzie pracy jest niewiele, możemy więc przeznaczyć ten czas na zaplanowanie grządek w warzywniku i rabat kwiatowych w ogrodzie. Gdy już wybierzemy gatunki i odmiany warzyw i kwiatów, warto zawczasu kupić ich nasiona, tym bardziej, że zimą (na przełomie stycznia i lutego) wybór nasion w sklepach jest największy, najłatwiej też można upolować nowości, które zwykle są oferowane w mniejszej ilości niż stare, znane od lat odmiany.

Gdzie kupować nasiona kwiatów i warzyw?

Najlepiej kupować nasiona w specjalistycznych sklepach ogrodniczych i w centrach ogrodniczych. Warto wybierać nasiona znanych producentów – oszczędzi nam to niemiłych niespodzianek w sezonie, a dodatkowo mamy pewność, że nasiona są dobrej jakości, skiełkują i wyrosną z nich takie rośliny jakich oczekujemy.

Kupujemy nasiona - co wziąć pod uwagę?

Warto kupować nasiona polskich odmian, które są lepiej przystosowane do uprawy w naszym klimacie. Kupowane nasiona powinny być zdrowe, najlepiej zapakowane hermetycznie w niewielkie opakowania. Raczej nie kupujmy nasion na wagę.

Na torebkach z nasionami powinny znaleźć się następujące informacje:

  • nazwa rośliny,
  • zdjęcie,
  • nazwa producenta i firmy pakującej nasiona,
  • informacje o terminie wysiewu, terminie kwitnienia (dla kwiatów), terminie zbioru (dla warzyw), rozmiarze rośliny i terminie ważności (czyli przydatności – ten parametr trzeba koniecznie sprawdzić, ponieważ w miarę upływu czasu nasiona tracą zdolność i siłę kiełkowania).

Kupując nasiona, należy sprawdzić, czy nie został przekroczony termin przydatności – na opakowaniu podana jest data, do której powinny być wysiane. Nie kupujemy nasion w opakowaniach uszkodzonych i zawilgotniałych oraz takich, które w punkcie sprzedaży leżały na słońcu.

Ile nasion kupować?

Najlepiej kupować tyle nasion, ile będzie nam potrzebne w danym sezonie. Nie kupujmy nasion „na zapas”, bo te niewykorzystane w sezonie mogą w kolejnym stracić termin ważności albo ich zdolność kiełkowania znacząco spadnie.

Jakie nasiona wybrać?

Wygodne w użyciu są nasiona na taśmie. Dzięki rozmieszczeniu ich w równych odległościach kiełkujące rośliny się nie zacieniają, dobrze rosną i nie muszą być przerywane. Taśmy układa się na rabacie i przysypuje ziemią. Ponieważ łatwo rozpuszczają się w wodzie, z czasem znikają. Można również kupić nasiona inkrustowane – pokryte substancją zawierającą preparat zabezpieczający siewki przed chorobami – a niekiedy także nawozy. Podobne do nich są nasiona otoczkowane. Także one zostają pokryte powłoką, jednak jej warstwa jest znacznie grubsza, co sprawia, że drobne nasiona łatwiej jest wysiewać pojedynczo.

Informacje na opakowaniach nasion – co oznaczają?

Na opakowaniach nasiona warzyw i kwiatów znajdują się różne informacje – często dla nas niezrozumiałe. Warto dowiedzieć się, co one oznaczają.

  • MIX – oznacza mieszankę nasion tego samego gatunku różniących się na przykład kolorem kwiatów, może to też być mieszanka nasion kilku gatunków, ale o podobnym zastosowaniu,
  • F1 – odmiana mieszańcowa o szczególnych cechach, jeśli z takich roślin zbierzemy nasiona, to rośliny z nich wyrosłe zazwyczaj nie powtórzą cech rośliny matecznej,
  • Jakość WE – nasiona spełniające normy Wspólnoty Europejskiej,
  • Nasiona ekologiczne – nasiona warzyw, które pozyskano z plantacji posiadających certyfikat o stosowaniu ekologicznych metod uprawy,
  • Nasiona zaprawiane – nasiona obsypane chemicznymi preparatami ochrony roślin, skład i klasa toksyczności zaprawy musi być podana na opakowaniu,
  • Nasiona inkrustowane – nasiona zaprawione zaprawą, do której został dodany środek zwiększający przyczepność środka zaprawiającego,
  • Nasiona otoczkowane – nasiona powleczone otoczką zawierającą środki ochrony oraz nawozy.
Sonda
Jak wybierasz rośliny do swojego ogrodu?
Wysiewanie roślin jednorocznych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają