Zawilec japoński - wymagania, odmiany, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

2021-05-26 7:03
Zawilec japoński
Autor: GettyImages Dekoracyjne kwiaty i niewielkie wymagania sprawiają, że zawilec japoński jest ciekawą propozycją na rabaty ogrodowe

Zawilec japoński jest ciekawą propozycją na ogrodowe rabaty – szczególnie na półcieniste lub zacienione zakątki w ogrodzie. Jakie wymagania ma zawilec japoński? Jak go uprawiać i gdzie sadzić?

Zawilec japoński należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) i pochodzi z Japonii, gdzie jest od wieków uprawiany. Najczęściej jednak używa się nazwy zawilec japoński (Anemone scabiosa) także dla jego chińskiego krewnego – zawilca chińskiego (Anemone hupehensis).

Jak wybrać właściwe rośliny do ogrodu?

Spis treści

 1. Czym wyróżnia się zawilec japoński?
 2. Uprawa zawilca japońskiego
 3. Dekoracyjne odmiany zawilca japońskiego
 4. Jakie zastosowanie może mieć zawilec japoński?

Czym wyróżnia się zawilec japoński?

Zawilec japoński jest byliną, kwitnącą w lecie i dorastającą do wysokości od 60 cm do ponad 1 m. Rozrastają się na boki za pomocą podziemnych kłączy, dzięki czemu rośliny te często są stosowane jako rośliny okrywowe.

Największy walor ozdobny zawilców, to głównie pojedyncze kwiaty zebrane w luźne kwiatostany (baldachy), pojawiające się na szczytach smukłych pędów lub w ich rozgałęzieniach – zwykle kwitną od lipca aż do pierwszych przymrozków.

Kwiaty zawilca japońskiego mogą być białe, kremowe lub w różnych odcieniach różu lub fioletu (u odmian). Mają one zwykle około 6 cm średnicy i można poznać je po wyraźnie żółtym środku oraz 5-6 (lub więcej) płatkach okwiatu, które są odwrotnie jajowate i lekko owłosione. Ozdobne są także liście zawilca japońskiego, podzielone na tzw. odziomkowe (do 20 cm długości) i nieco mniejsze - liście łodygowe. Blaszki liściowe są zielone, w zarysie sercowate, mocno ząbkowane i owłosione (szczególnie od spodniej strony), zwykle podzielone na 3 klapy, albo złożone z trzech mniejszych listków.

Uprawa zawilca japońskiego

 • stanowisko dla zawilca japońskiego

Zawilce nie mają dużych wymagań i tolerują większość gleb ogrodowych. Najlepiej jednak czują się i rosną na zacisznych stanowiskach w półcieniu lub w cieniu oraz na przepuszczalnych, żyznych i umiarkowanie wilgotnych podłożach o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.

 • nawożenie zawilca japońskiego

Przed posadzeniem roślin warto zasilić podłoże nawozem organicznym, np. kompostem, a w okresie letnich upałów regularnie nawadniać (szczególnie młode) sadzonki. Najlepiej sadzić je wiosną, przygotowując uprzednio podłoże, które powinno być dobrze przekopane i spulchnione (zawilce wytwarzają głęboki system korzeniowy). Jeśli nie zasilaliśmy gleby kompostem, rośliny można nawozić także nawozami mineralnymi (np. uniwersalnymi do roślin kwitnących) w okresie od maja do połowy lipca (2-3 razy).

 • przycinanie zeschniętych liści i łodyg

Nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, ale przed rozpoczęciem wegetacji wiosną warto przyciąć zeschnięte liście i łodygi roślin.

 • rozmnażanie zawilca japońskiego

Jeśli chcemy uzyskać kolejne sadzonki, najlepiej rozmnażać zawilce przez podział lub sadzonkowanie kłączy.

Przeczytaj też:

Wiosenne rozmnażanie bylin: kiedy i jak dzielić rozrośnięte karpy >>

Zawilec japoński
Autor: GettyImages Kwiaty zawilca japońskiego mają zwykle około 6 cm średnicy i można poznać je po wyraźnie żółtym środku oraz 5-6 (lub więcej) płatkach okwiatu

Dekoracyjne odmiany zawilca japońskiego

Wyhodowano wiele ozdobnych odmian zawilca japońskiego (chińskiego), które wyróżniają się przede wszystkim kolorem lub wielkością kwiatów. Do najczęściej uprawianych i popularnych należą miedzy innymi:

 • zawilec japoński 'Prinz Heinrich' - kwiaty mają 10 lub więcej płatków; roślina dorasta do niemal 1m wysokości; a pełne kwiaty mają około 5 cm średnicy i purpurowoczerwone płatki; ładne trójklapowe, lekko ząbkowane liście,
 • zawilec japoński 'September Charm' – odmiana o różowych, pojedynczych kwiatach z 5-6 płatkami; dorasta do wysokości około 80 cm,
 • zawilec japoński 'Handspen Anundance' – odmiana o ciemnoróżowych kwiatach z jasnoróżowym lub białym obrzeżeniem płatków,
 • zawilec 'Crispa' – wyróżnia się charakterystycznymi, ozdobnymi kędzierzawymi liśćmi,
 • zawilec 'Wirlwind' – odmiana z białymi i pełnymi kwiatami.

Jakie zastosowanie może mieć zawilec japoński?

Zawilec japoński może być sadzony w kompozycjach z innymi bylinami kwitnącymi w lecie, ale także jako element okrywowy pod drzewami.

Zawilce stosowane są także do ogrodów w stylu japońskim, do założeń w stylu swobodnym, a także do obsadzania brzegów oczek wodnych lub innych zbiorników wodnych (w zacisznych lekko zacienionych miejscach). Bardzo dobrze komponują się także z innymi gatunkami cieniolubnymi, np. z funkiami, paprociami lub bodziszkami.

Ponadto, są często wykorzystywane na kwiat cięty, np. jako dekoracyjny element bukietów z jesiennych kwiatów.

Przeczytaj też:

Najpopularniejsze byliny cieniolubne: jakie byliny nadają się do cienia >>

Zawilec japoński
Autor: GettyImages Ozdobne są także liście, podzielone na tzw. odziomkowe i nieco mniejsze - liście łodygowe. Blaszki liściowe są zielone, w zarysie sercowate, mocno ząbkowane i owłosione
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE