Piwonie (peonie): rośliny o pięknych kwiatach. Gatunki i grupy piwonii do ogrodu

2020-06-15 10:37 Jolanta Piekarz

Piwonie, zwane także peoniami, to dekoracyjne byliny o pięknych, pachnących kwiatach. Poznaj gatunki i grupy piwonii do sadzenia w ogrodach. Jak sadzić i pielęgnować piwonie?

Piwonie, zwane także peoniami, trafiły do ogrodów europejskich dopiero w XVI wieku, ale w Chinach uprawia się je od ponad tysiąca lat. Dawniej sadzono je nie tylko ze względu na dekoracyjne kwiaty, ale także na ich właściwości lecznicze – stosowano je w medycynie (np. Paeonia officinalispiwonia lekarska).

Odmiany ogrodowe piwonii powstały z gatunków znalezionych na stanowiskach naturalnych, głównie na terenie Azji (Chiny, Japonia i Syberia), w Europie Środkowej i Południowej, a także w północno-zachodniej Ameryce i w Peru. Obecnie wśród piwonii zielnych największe znaczenie posiada piwonia chińska (Paeonia lactiflora) – jej odmiany liczymy już w tysiącach, a wciąż powstają nowe. Różnią się kolorystyką kwiatów – gama barw rozpoczyna się od bieli, przez różnorodne odcienie jasnego i ciemnego różu do ciemnej czerwieni. Wyhodowano również odmiany o żółtych kwiatach, ale wciąż jest to kosztowny i dość trudny w uprawie rarytas.

Zobacz film: Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Grupy piwonii

Mieszańce piwonii chińskiej są także zróżnicowane pod względem budowy kwiatu. Biorąc pod uwagę tę cechę, botanicy wyróżnili następujące grupy:

 • Piwonie pełne o kulistych kwiatostanach wypełnionych równomiernie rozłożonymi płatkami podobnej wielkości, np. odmiany ‘Albert Crousse’, ‘Duchesse de Nemours’, ‘Sarah Bernhard’, polskie odmiany ‘Hania’, ‘Krystyna’ i ‘Ursynów’.

 • Piwonie półpełne – oprócz szerokich płatków wykształcają także dobrze widoczne pręciki, np. – ‘Alexander Fleming’, ‘Jadwiga’.

 • Piwonie anemonowe – posiadają jeden lub kilka okółków szerokich płatków, a w środku widać rozrośnięte, szerokie płatki pręcikowe, np. –‘Barbara’, ‘Prof. Wójcicki’.

 • Piwonie japońskie – wykształcają jeden lub kilka okółków okazałych płatków, a w środku występują, często kontrastowo zabarwione, wąskie płatki pręcikowe, np. ‘Ewelina’, ‘Ursyn Niemcewicz’, ’Władysława’.

 • Piwonie pojedyncze – kwiaty o jednym okółku szerokich płatków, w środku zwykłe pręciki, np. ‘Sparkling Star’ (różowa).

Oprócz piwonii chińskiej dużą popularnością cieszą się również białe, różowe i czerwone odmiany piwonii lekarskiej (Paeonia officinalis), występującej dziko w Europie Środkowej i Południowej. Jest ona nieco niższa od piwonii chińskiej, osiąga około 60 cm wysokości, wykształca kwiaty pełne i półpełne, a jej niewątpliwą zaletą jest wczesny termin kwitnienia - już w drugiej połowie maja. Najbardziej znane odmiany to ‘Rubra Plena’ (wiśniowa), ‘Alba Plena’ (biała) i ‘Rosea Plena’ (jasnoróżowa).

Peonia
Autor: Getty Images Peonia chińska

Jak sadzić i pielęgnować piwonie

Piwonie kwitną na przełomie maja i czerwca. Zwracają uwagę nie tylko urodą dużych, kulistych kwiatów, ale przyciągają również zapachem. Są długowiecznymi bylinami i jeśli zapewnimy im dobre warunki, będą rosły bujnie nawet kilkanaście lat.
Nawet tylko jedna, ale zadbana kępa piwonii, stanowi wspaniałą dekorację ogrodu, szczególnie w okresie kwitnienia. A jeśli dobrze przygotujemy dla niej stanowisko, w późniejszym okresie nie będzie trzeba zbyt wiele pracy, aby cieszyła nas swym pięknem.

Sadząc piwonie pamiętajmy, że:

 • sadzonki z gołym korzeniem najlepiej przyjmą się jesienią lub wczesną wiosną,
 • aby roślina dobrze się rozwijała musi posiadać przynajmniej jeden właściwie wykształcony pąk przy zgrubiałych korzeniach,
 • najlepszym terminem podziału dużych roślin jest przełom sierpnia i września,
 • w pierwszym roku po posadzeniu obrywamy pąki kwiatowe jeśli się pojawią – wzmocnimy dzięki temu roślinę i przyśpieszymy jej rozwój,
 • najkorzystniejszym stanowiskiem dla piwonii jest miejsce słoneczne lub w delikatnym półcieniu, gleba piaszczysto-gliniasta, żyzna. Do gleby słabszej dorzucamy nieco kompostu, stosujemy także nawozy mineralne,
 • aby piwonie dobrze kwitły, nie można ich zbyt głęboko posadzić – wystarczy 2–3 cm ziemi nad pąkiem,
 • od maja do sierpnia piwonie wymagają wilgotnej gleby, jeśli będzie zbyt sucho kwiaty się nie pojawią, rośliny nie zawiążą również pąków na przyszły rok,
 • piwonie znakomicie nadają się na kwiat cięty, ale pamiętajmy, że jeśli wytniemy zbyt wiele pędów kwiatowych – osłabimy roślinę.

Przeczytaj też:

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Tomasz
|

"jak postępować z piwonią po przekwitnięciu.... ścinać czy nie?"
Na to pytanie internauty odpowiadam zdecydowanie : nie! Odpowiadam tak, gdyż roślina po przekwitnięciu prezentuje bardzo ładne wybarwienie jesienią i jeśli liście nie są skażone chorobą, co dzieje sie dość rzadko, to bardzo pięknie wygląda na tle trawnika! Piwonia scięta po przekwitnięciu równie dobrze odrasta na wiosnę jak i nie przycięta. Jeśli ktoś nie zbyt dba o te rosliny to niech ich nie przycina nawet póżną jesienią , wten sposób liście ochronią roślinę przed zmarznięciem zimą tworząc termiczną osłonę. Liście trzeba będzie dokładnie usunąć wczesną wiosną.

Madzia
|

moje piwonie z roku na rok są piękniejsze że zachwycają nie tylko mnie ale i moich sąsiadów

Polka
|

w moim ogródku piwonie wybrały sobie miejsce od strony zachodniej i pięknieją z roku na rok. Pierwszy raz ścięłam je instynktownie i teraz co roku po przekwitnięciu ścinam je do wys. ok. 15 cm nad ziemią. Odrastaja ze zdwojoną siłą. Na zime nie przykrywam, nie otulam, zapominam a wiosna one same w takim tempie daja o sobie znać, że hej

piwonia
|

Z najpiekniejszych to najmniej klopotliwa bylina,

Basia
|

jak postępować z piwonią po przekwitnięciu.... ścinać czy nie?