Piwonia krzewiasta – gdzie i jak sadzić, jak pielęgnować peonię krzewiastą

2019-04-24 9:15

Piwonia krzewiasta (piwonia drzewiasta) to roślina długowieczna, często spotykana w ogrodach w stylu japońskim. Radzimy gdzie i jak sadzić oraz jak pielęgnować peonię krzewiastą.

Piwonia krzewiasta (łac. Paeonia suffruticosa), zwana też piwonią drzewiastą, w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem miłośników ogrodu. Jest jednym z obowiązkowych akcentów ogrodów w stylu japońskim.Piwonie krzewiaste kwitną w maju i czerwcu. Ich kwiaty mogą mieć różny kolor (biały, fioletowy, różowy, czerwony, żółty, dwukolorowe).

Warunki uprawy piwonii krzewiastej

Piwonia krzewiasta najlepiej rośnie w żyznej, próchnicznej glebie, zasobnej w składniki pokarmowe, natomiast nie lubi gleby kwaśnej, dlatego przed posadzeniem rośliny trzeba sprawdzić pH gleby, i jeśli odczyn gleby okaże się kwaśny – należy ją zwapnować. Jeśli gleba jest zbyt ciężka, trzeba dodać do niej piasku.Dla piwonii krzewiastej wybieramy w ogrodzie miejsce słoneczne (na takim kwitnienie jest obfitsze) bądź lekko ocienione, zawsze osłonięte od wiatru.Piwonia krzewiasta potrzebuje dużo wody, dlatego najlepiej posadzić ją w takim miejscu, w którym nie będzie konkurowała o wodę z innymi drzewami i dużymi krzewami.

Kiedy i jak sadzić piwonię krzewiastą

Piwonię krzewiastą najlepiej sadzić jesienią (we wrześniu) – do zimy zdąży się dobrze ukorzenić. Roślinę sadzi się w przygotowany uprzednio dołek, którego wielkość zależy od wielkości bryły korzeniowej rośliny. Piwonie krzewiastą sadzimy tak, aby miejsce szczepienia znajdowało się 10–15 cm pod powierzchnią ziemi. Po posadzeniu roślinę należy dobrze podlać, a powierzchnię wokół krzewu wyściółkować.

piwonia-krzewiasta
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jak pielęgnować piwonię krzewiastą

Piwonię powinna być regularnie podlewana, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Wiosną trzeba piwonię zasilić nawozem – najlepiej zastosować nawozy organiczne, na przykład kompost, który rozkłada się wokół rośliny 2-centymetrową warstwą i lekko miesza z glebą.Piwonia krzewiasta nie musi być przycinana. Wiosną należy jedynie usunąć suche i martwe pędy. Warto usuwać przekwitłe kwiaty.

Czy okrywać piwonię krzewiastą na zimę

Piwonie krzewiaste dobrze zimują w naszym klimacie i nie muszą być zabezpieczane przed mrozem. Jedynie młode rośliny w zimniejszych rejonach kraju warto obsypać kopczykami ziemi, które ochronią nasady krzewów. Nawet jeśli wierzchołki pędów przemarzną, wiosną po przycięciu wyrosną nowe.

Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE