Kiedy przesadzać piwonie? Czy wiosna to dobry czas na przesadzanie piwonii?

2023-03-21 12:56
Piwonie
Autor: GettyImages Kiedy można przesadzać piwonie?

Kiedy i jak przesadzać piwonie? Kiedy jest najlepszy termin na przesadzanie piwonii? Piwonie (peonie) to rośliny długowieczne i na jednym miejscu mogą rosnąć wiele lat. Gdy jednak zaczną słabiej rosnąć czy kwitnąć, konieczne jest przesadzenie. Ważny jest termin tego zabiegu.

Spis treści

 1. Kiedy przesadzać piwonie?
 2. Jaki jest najlepszy termin na przesadzanie piwonii?
 3. Czy można przesadzać piwonie wiosną?
 4. Czy piwonie lubią przesadzanie?
 5. Jak przygotować piwonie do przesadzenia?
 6. Jak przesadzać piwonie?

Piwonie, zwane też peoniami (łac. Paeonia) to jedne z najpopularniejszych bylin sadzonych w ogrodach. Rozrastają się w duże kępy, zajmując coraz więcej miejsca w ogrodzie. W jednym miejscu byliny te mogą rosnąć wiele lat, ale gdy okres ten jest długi, mogą wymagać przesadzenia.

Kiedy przesadzać piwonie?

Znakiem, że nadeszła już pora na ten zabieg jest słabszy wzrost i kwitnienie roślin. Przesadzanie peonii nie jest trudne, ale trzeba przestrzegać kilku zasad. Przy okazji przesadzania warto podzielić roślinę – jest to jeden ze sposobów rozmnażania piwonii.

Jaki jest najlepszy termin na przesadzanie piwonii?

Nie można przesadzać piwonii przez cały sezon! Termin przesadzania piwonii jest bardzo ważny - najlepszy czas na przesadzanie piwonii to druga połowa sierpnia i pierwsza połowa września. Nie należy przesadzać roślin później niż w połowie września, bowiem mogą nie ukorzenić się dobrze przed zimą, a wtedy jest duże prawdopodobieństwo, że wymarzną. Bardzo ważne, by w gorące dni przesadzać roślinę wieczorem.

Czy można przesadzać piwonie wiosną?

Piwonii nie powinno się przesadzać wiosną, ponieważ w wyniku zabiegu przeprowadzonego w tym terminie, możemy mocno uszkodzić system korzeniowy rośliny, a to bardzo niekorzystnie wpłynie na kondycję rośliny, jej przyjęcie się i wzrost.

Czy piwonie lubią przesadzanie?

Piwonie to rośliny, które źle znoszą przesadzanie. Aby odbudować karpę i ponownie zacząć obficie kwitnąć potrzebują czasem nawet 2-3 sezonów! Dlatego nie należy się przejmować, że po przesadzeniu na roślinach nie pojawią się kwiaty. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i dać piwoniom czas na regenerację.

Piwonia
Autor: GettyImages Gdy piwonie coraz słabiej kwitną, to znak, że potrzebuja przesadzenia na nowe miejsce

Jak przygotować piwonie do przesadzenia?

 • Przed wykopaniem piwonii należy przyciąć jej liście na około 2/3 ich długości.
 • Następnie należy okopać całą roślinę i – najlepiej widłami amerykańskimi – ostrożnie wydobyć karpę uważając by nie uszkodzić korzeni.
 • Karpę dzieli się ostrym i zdezynfekowanym nożem na kilka części - każda z części powinna mieć 2–3 pąki (im mniejsze części, tym więcej potrzebują czasu na wzrost i rozpoczęcie kwitnienia).
 • Należy usunąć wszystkie części uszkodzone, zeschnięte, chore bądź zgniłe, a miejsca cięcia zabezpieczyć maścią z fungicydem.

Jak przesadzać piwonie?

Dla peonii najlepsza jest ziemia żyzna, przepuszczalna oraz stanowisko, gdzie pełne słońce dociera dopiero w drugiej połowie dnia.

 • Przed posadzeniem należy wykopać dołki i wypełnić je kompostem.
 • Rozdzielone części sadzimy oddzielnie do każdego dołka w ten sposób, aby pąki przykryte były tylko około 4-centymetrową warstwą ziemi.
 • Jeśli posadzi się je głębiej, mogą nie kwitnąć kilka lat.
 • Po przysypaniu karpy ziemię należy delikatnie ubić i nowo posadzoną roślinę podlać.
 • Przed zimą warto ziemię wokół świeżo posadzonej karpy przykryć warstwą kompostu bądź liści – w ten sposób ochroni się roślinę przed przemarznięciem.

Opracowanie: redakcja serwisu

Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE