Kiedy i jak rozmnożyć peonie (piwonie)?

Peonie (piwonie) to byliny długowieczne i mogą na jednym miejscu rosnąć wiele lat. Co jakiś czas warto jednak podzielić rozrośnięte karpy i przesadzić je. Podpowiadamy jak rozmnożyć piwonie. Rozmnażanie piwonii.

Peonie są długowieczne - nawożone kompostem i podlewane podczas upałów, mogą w tym samym miejscu rosnąć i obficie kwitnąć nawet 20 lat. Warto jednak co jakiś czas (kilka lat peonie wykopać i przesadzić, a przy okazji rozdzielić rozrośnięte kępy.

Jak rozmnożyć piwonie

Peonie rozmnaża się przez podział karpy korzeniowej. Najlepiej robić to w drugiej połowie sierpnia, a najpóźniej - we wrześniu. Rośliny posadzone w innym terminie dłużej adaptują się w nowym miejscu i w kolejnym roku mogą nie zakwitnąć. Pamiętajmy jednak, że piwonie źle znoszą przesadzanie, dlatego dzielenia roślin nie powinno się robić za często – odbudowywanie karpy trwa kilka lat. Z tego względu lepiej nie wykopywać i dzielić roślin młodszych niż sześcioletnie.

Korzenie peonii są mięsiste i bardzo kruche. Żeby ich nie połamać podczas wyciągania rośliny z ziemi, okopujemy krzew wokół korzeni  , wyciągamy go i delikatnie usuwamy ziemię spomiędzy korzeni. Obcinamy liście i dzielimy karpę na kilka części. Gdy chcemy mieć dużo sadzonek, możemy odcinać małe fragmenty z dwoma, trzema pąkami i jednym, dwoma lub trzema zdrowymi korzeniami. Karpę, którą chcemy podzielić na takie właśnie małe części, warto wcześniej umyć pod bieżącą wodą i zostawić na kilka godzin, żeby przeschła. Korzenie staną się mniej jędrne i będzie je można łatwiej ciąć, bez obawy, że zostaną uszkodzone.

>>Przeczytaj też: Piwonie (peonie): rośliny o pięknych kwiatach. Gatunki i grupy piwonii do ogrodu

Uwaga!
Rośliny, które rozwiną się z takich niewielkich sadzonek, zakwitną dopiero w dwa lata po posadzeniu. Sadząc peonie, trzeba pamiętać, że pąki sadzonki umieszcza się około 4 cm pod powierzchnią ziemi - wtedy rośliny będą się dobrze rozwijały.

Zobacz film: Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Anonymous
|

Prosimy przeczytać poradę: http://www.wymarzonyogrod.p...

ruth
|

czy obcinać już liśćie z piwoni,czy zostowić do zimy