Kiedy i jak rozmnożyć peonie (piwonie)?

2017-08-16 10:16

Peonie (piwonie) to byliny długowieczne i mogą na jednym miejscu rosnąć wiele lat. Co jakiś czas warto jednak podzielić rozrośnięte karpy i przesadzić je. Podpowiadamy jak rozmnożyć piwonie. Rozmnażanie piwonii.

Peonie są długowieczne - nawożone kompostem i podlewane podczas upałów, mogą w tym samym miejscu rosnąć i obficie kwitnąć nawet 20 lat. Warto jednak co jakiś czas (kilka lat peonie wykopać i przesadzić, a przy okazji rozdzielić rozrośnięte kępy.

Jak rozmnożyć piwonie

Peonie rozmnaża się przez podział karpy korzeniowej. Najlepiej robić to w drugiej połowie sierpnia, a najpóźniej - we wrześniu. Rośliny posadzone w innym terminie dłużej adaptują się w nowym miejscu i w kolejnym roku mogą nie zakwitnąć. Pamiętajmy jednak, że piwonie źle znoszą przesadzanie, dlatego dzielenia roślin nie powinno się robić za często – odbudowywanie karpy trwa kilka lat. Z tego względu lepiej nie wykopywać i dzielić roślin młodszych niż sześcioletnie.

Korzenie peonii są mięsiste i bardzo kruche. Żeby ich nie połamać podczas wyciągania rośliny z ziemi, okopujemy krzew wokół korzeni  , wyciągamy go i delikatnie usuwamy ziemię spomiędzy korzeni. Obcinamy liście i dzielimy karpę na kilka części. Gdy chcemy mieć dużo sadzonek, możemy odcinać małe fragmenty z dwoma, trzema pąkami i jednym, dwoma lub trzema zdrowymi korzeniami. Karpę, którą chcemy podzielić na takie właśnie małe części, warto wcześniej umyć pod bieżącą wodą i zostawić na kilka godzin, żeby przeschła. Korzenie staną się mniej jędrne i będzie je można łatwiej ciąć, bez obawy, że zostaną uszkodzone.

>>Przeczytaj też: Piwonie (peonie): rośliny o pięknych kwiatach. Gatunki i grupy piwonii do ogrodu

Uwaga! Rośliny, które rozwiną się z takich niewielkich sadzonek, zakwitną dopiero w dwa lata po posadzeniu. Sadząc peonie, trzeba pamiętać, że pąki sadzonki umieszcza się około 4 cm pod powierzchnią ziemi - wtedy rośliny będą się dobrze rozwijały.

Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE