Jak sadzić piwonie żeby kwitły? Jak głęboko sadzić piwonie? Kiedy sadzić piwonie do gruntu

2023-09-25 7:07

Jak i kiedy sadzić piwonie, żeby kwitły? Trzeba to wiedzieć, bo tylko właściwe posadzenie piwonii, w odpowiednim miejscu, zgodnie z wymaganiami roślin zapewni okazałe kwiaty. Sprawdź, kiedy i jak sadzić piwonie w ogrodzie. Warto się do tych wskazówek zastosować!

Piwonie kiedy sadzić
Autor: GettyImages Piwonie - kiedy sadzić te piękne kwiaty? Dobrą porą na sadzenie piwonii jest druga połowa sierpnia lub początek września

Spis treści

  1. Kiedy sadzić piwonie do gruntu?
  2. Jak głęboko sadzić piwonie w ogrodzie?
  3. Na jakie grupy podzielono piwonie?
  4. Dlaczego warto sadzić piwonie w ogrodzie?
  5. W jakim miejscu sadzić piwonie?
  6. Jak przygotować miejsce do sadzenia piwonii?

Kiedy sadzić piwonie do gruntu?

Termin sadzenia piwonii zależy od tego, czy mamy do czynienia z sadzonkami z gołym korzeniem czy sadzimy piwonie po podziale rozrośniętych kęp. W pierwszym przypadku sadzonki z gołym korzeniem najlepiej sadzić jesienią (wrzesień-listopad) lub wczesną wiosną (marzec-kwiecień), natomiast najlepszym terminem podziału dużych roślin i ich sadzenia do gruntu jest przełom sierpnia i września.

Jak głęboko sadzić piwonie w ogrodzie?

Przed sadzeniem piwonii do gruntu przygotujmy dla każdej rośliny dołek o głębokości ok. 50 cm i wsypmy na dno warstwę drenażu (piwonia nie lubi, gdy w obrębie jej korzeni zalega woda). W dołku umieszczamy wymieszany z ziemią obornik albo ziemią kompostową.

Bardzo ważna przy sadzeniu piwonii jest odległość między roślinami - powinna ona wynosić od 30 do 50 cm. Istotna jest także głębokość sadzenia - karpy należy przysypywać tak, aby pąki na karpie znajdowały się 3-4 cm pod powierzchnią gruntu (zbyt głębokie lub zbyt płytkie posadzenie mocno opóźnia kwitnienie). Karpę rozkładamy na podłożu w dołku, dbając by nie połamać delikatnych korzeni. Następnie dołek zasypujemy ziemią, wypełniając wszystkie puste przestrzenie pomiędzy korzeniami. Lekko ugniatamy. Po posadzeniu należy dokładnie podlać rośliny. Można glebę w miejscu sadzenia wyściółkować, np. korą sosnową, dzięki czemu ograniczony będzie rozwój chwastów i nadmierne wysychanie gleby.

Sadząc piwonie pamiętajmy, że:

  • aby roślina dobrze się rozwijała musi posiadać przynajmniej jeden właściwie wykształcony pąk przy zgrubiałych korzeniach,
  • w pierwszym roku po posadzeniu obrywamy pąki kwiatowe jeśli się pojawią – wzmocnimy dzięki temu roślinę i przyśpieszymy jej rozwój,
  • od maja do sierpnia piwonie wymagają wilgotnej gleby, jeśli będzie zbyt sucho kwiaty się nie pojawią, rośliny nie zawiążą również pąków na przyszły rok,
  • piwonie znakomicie nadają się na kwiat cięty, ale pamiętajmy, że jeśli wytniemy zbyt wiele pędów kwiatowych – osłabimy roślinę.

Przeczytaj też:

QUIZ. Jadalny, niejadalny czy trujący?

Pytanie 1 z 19
Czubajka kania to grzyb:
Kania
Piwonie peonie

Piwonie, zwane także peoniami, to jedne z najchętniej sadzonych w ogrodach roślin o ozdobnych kwiatach. Ogrodowe odmiany piwonii powstały z gatunków znalezionych na stanowiskach naturalnych, głównie na terenie Azji (Chiny, Japonia i Syberia), w Europie Środkowej i Południowej, a także w północno-zachodniej Ameryce i w Peru.

Na jakie grupy podzielono piwonie?

Obecnie wśród piwonii zielnych największe znaczenie ma piwonia chińska (Paeonia lactiflora) – jej odmiany liczymy już w tysiącach! Różnią się kolorystyką kwiatów – gama barw rozpoczyna się od bieli, przez różnorodne odcienie jasnego i ciemnego różu do ciemnej czerwieni. Są też odmiany o żółtych kwiatach.

Mieszańce piwonii chińskiej są także zróżnicowane pod względem budowy kwiatu. Biorąc pod uwagę tę cechę, botanicy wyróżnili następujące grupy:

  • Piwonie pełne o kulistych kwiatostanach wypełnionych równomiernie rozłożonymi płatkami podobnej wielkości.
  • Piwonie półpełne – oprócz szerokich płatków wykształcają także dobrze widoczne pręciki.
  • Piwonie anemonowe – posiadają jeden lub kilka okółków szerokich płatków, a w środku widać rozrośnięte, szerokie płatki pręcikowe.
  • Piwonie japońskie – wykształcają jeden lub kilka okółków okazałych płatków, a w środku występują, często kontrastowo zabarwione, wąskie płatki pręcikowe.
  • Piwonie pojedyncze – kwiaty o jednym okółku szerokich płatków, w środku zwykłe pręciki.

Poznaj też: Piwonia krzewiasta – gdzie i jak sadzić, jak pielęgnować peonię krzewiastą

Dlaczego warto sadzić piwonie w ogrodzie?

Piwonie kwitną na przełomie maja i czerwca. Zachwycają nie tylko urodą dużych, kulistych kwiatów, ale przyciągają również ich zapachem. Są długowiecznymi bylinami i jeśli zapewnimy im dobre warunki, będą rosły bujnie nawet kilkanaście lat.

Nawet tylko jedna, ale zadbana kępa piwonii, stanowi wspaniałą dekorację ogrodu, szczególnie w okresie kwitnienia. A jeśli dobrze przygotujemy dla niej stanowisko, w późniejszym okresie nie będzie trzeba zbyt wiele pracy, aby cieszyła nas swym pięknem.

W jakim miejscu sadzić piwonie?

Piwonie najlepiej rosną i najobficiej kwitną w miejscach nasłonecznionych - są roślinami światłolubnymi! Posadzone w lekkim zacienieniu zakwitają z opóźnieniem i mniej obficie, a posadzone w cieniu najprawdopodobniej nie zakwitną w ogóle. Dlatego w ogrodzie dla piwonii wybierzmy miejsce słoneczne lub w delikatnym półcieniu.

Ponieważ piwonie to rośliny żarłoczne, pamiętajmy, by sadzić je w oddaleniu od drzew i krzewów (rosnąc przy nich będą przegrywać w walce o wodę i składniki pokarmowe, co odbije się na słabszym wzroście i kwitnieniu).

Dla piwonii wybierzmy też miejsce osłonięte od silnych wiatrów - w ten sposób zmniejszymy ryzyko wyłamywania pędów z ciężkimi kwiatami. Jednocześnie jednak należy wybrać takie miejsce, gdzie swobodny będzie przepływ powietrza - piwonie nie lubią miejsc wilgotnych i zacienionych, nie sadźmy ich więc np. przy gęstym żywopłocie.

Pamiętajmy też, że piwonie mocno się rozrastają i potrzebują sporo miejsca dla siebie.

Jak przygotować miejsce do sadzenia piwonii?

Gdy już wybierzemy miejsce w ogrodzie odpowiednie dla piwonii, należy je przed posadzeniem roślin dobrze przygotować. Jeżeli gleba w tym miejscu jest zwięzła i ciężka, konieczne jest jej rozluźnienie, np. przez dodanie dobrze rozłożonego obornika bądź kompostu, albo torfu i piasku. Jeżeli natomiast gleba jest zbyt lekka, to należy ją lekko wzbogacić gliną, nawozami organicznymi i torfem. Jeśli gleba jest dobrej jakości, to nie ma potrzeby jej poprawy i wystarczy przekopać ją na głębokość około 50-70 cm.

Sadzenie piwonii
Autor: GettyImages Karpy piwonii przeznaczone do sadzenia po podzieleniu powinny mieć zdrowe korzenie i co 3-5 dobrze wykształconych oczek

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.