Piwonie - kiedy sadzić? Kiedy i jak sadzić piwonie w ogrodzie, aby pięknie kwitły?

2023-03-23 8:48
Piwonie kiedy sadzić
Autor: GettyImages Piwonie - kiedy sadzić te piękne kwiaty? Dobrą porą na sadzenie piwonii jest druga połowa sierpnia lub początek września

Piwonie - kiedy sadzić, bo nie wszyscy to wiedzą. A tylko właściwe posadzenie piwonii, w odpowiednim miejscu, zgodnie z wymaganiami roślin zapewni okazałe kwiaty. Sprawdź, kiedy i jak sadzić piwonie w ogrodzie. Warto się do tych wskazówek zastosować!

Spis treści

  1. Kiedy sadzić piwonie do gruntu?
  2. Jak sadzić piwonie w ogrodzie?
  3. Na jakie grupy podzielono piwonie?
  4. Dlaczego warto sadzić piwonie w ogrodzie?
  5. W jakim miejscu sadzić piwonie?
  6. Jak przygotować miejsce do sadzenia piwonii?

Kiedy sadzić piwonie do gruntu?

Termin sadzenia piwonii zależy od tego, czy mamy do czynienia z sadzonkami z gołym korzeniem czy sadzimy piwonie po podziale rozrośniętych kęp. W pierwszym przypadku sadzonki z gołym korzeniem najlepiej sadzić jesienią (wrzesień-listopad) lub wczesną wiosną (marzec-kwiecień), natomiast najlepszym terminem podziału dużych roślin i ich sadzenia do gruntu jest przełom sierpnia i września.

Jak sadzić piwonie w ogrodzie?

Przed sadzeniem piwonii do gruntu przygotujmy dla każdej rośliny dołek o głębokości ok. 50 cm i wsypmy na dno warstwę drenażu (piwonia nie lubi, gdy w obrębie jej korzeni zalega woda). W dołku umieszczamy wymieszany z ziemią obornik albo ziemią kompostową.

Bardzo ważna przy sadzeniu piwonii jest odległość między roślinami - powinna ona wynosić od 30 do 50 cm. Istotna jest także głębokość sadzenia - karpy należy przysypywać tak, aby pąki na karpie znajdowały się 3-4 cm pod powierzchnią gruntu (zbyt głębokie lub zbyt płytkie posadzenie mocno opóźnia kwitnienie). Karpę rozkładamy na podłożu w dołku, dbając by nie połamać delikatnych korzeni. Następnie dołek zasypujemy ziemią, wypełniając wszystkie puste przestrzenie pomiędzy korzeniami. Lekko ugniatamy. Po posadzeniu należy dokładnie podlać rośliny. Można glebę w miejscu sadzenia wyściółkować, np. korą sosnową, dzięki czemu ograniczony będzie rozwój chwastów i nadmierne wysychanie gleby.

Sadząc piwonie pamiętajmy, że:

  • aby roślina dobrze się rozwijała musi posiadać przynajmniej jeden właściwie wykształcony pąk przy zgrubiałych korzeniach,
  • w pierwszym roku po posadzeniu obrywamy pąki kwiatowe jeśli się pojawią – wzmocnimy dzięki temu roślinę i przyśpieszymy jej rozwój,
  • od maja do sierpnia piwonie wymagają wilgotnej gleby, jeśli będzie zbyt sucho kwiaty się nie pojawią, rośliny nie zawiążą również pąków na przyszły rok,
  • piwonie znakomicie nadają się na kwiat cięty, ale pamiętajmy, że jeśli wytniemy zbyt wiele pędów kwiatowych – osłabimy roślinę.

Przeczytaj też:

Piwonie peonie

Piwonie, zwane także peoniami, to jedne z najchętniej sadzonych w ogrodach roślin o ozdobnych kwiatach. Ogrodowe odmiany piwonii powstały z gatunków znalezionych na stanowiskach naturalnych, głównie na terenie Azji (Chiny, Japonia i Syberia), w Europie Środkowej i Południowej, a także w północno-zachodniej Ameryce i w Peru.

Na jakie grupy podzielono piwonie?

Obecnie wśród piwonii zielnych największe znaczenie ma piwonia chińska (Paeonia lactiflora) – jej odmiany liczymy już w tysiącach! Różnią się kolorystyką kwiatów – gama barw rozpoczyna się od bieli, przez różnorodne odcienie jasnego i ciemnego różu do ciemnej czerwieni. Są też odmiany o żółtych kwiatach.

Mieszańce piwonii chińskiej są także zróżnicowane pod względem budowy kwiatu. Biorąc pod uwagę tę cechę, botanicy wyróżnili następujące grupy:

  • Piwonie pełne o kulistych kwiatostanach wypełnionych równomiernie rozłożonymi płatkami podobnej wielkości.
  • Piwonie półpełne – oprócz szerokich płatków wykształcają także dobrze widoczne pręciki.
  • Piwonie anemonowe – posiadają jeden lub kilka okółków szerokich płatków, a w środku widać rozrośnięte, szerokie płatki pręcikowe.
  • Piwonie japońskie – wykształcają jeden lub kilka okółków okazałych płatków, a w środku występują, często kontrastowo zabarwione, wąskie płatki pręcikowe.
  • Piwonie pojedyncze – kwiaty o jednym okółku szerokich płatków, w środku zwykłe pręciki.

Poznaj też: Piwonia krzewiasta – gdzie i jak sadzić, jak pielęgnować peonię krzewiastą

Dlaczego warto sadzić piwonie w ogrodzie?

Piwonie kwitną na przełomie maja i czerwca. Zachwycają nie tylko urodą dużych, kulistych kwiatów, ale przyciągają również ich zapachem. Są długowiecznymi bylinami i jeśli zapewnimy im dobre warunki, będą rosły bujnie nawet kilkanaście lat.

Nawet tylko jedna, ale zadbana kępa piwonii, stanowi wspaniałą dekorację ogrodu, szczególnie w okresie kwitnienia. A jeśli dobrze przygotujemy dla niej stanowisko, w późniejszym okresie nie będzie trzeba zbyt wiele pracy, aby cieszyła nas swym pięknem.

Kwitnące byliny - jakie wybrać byliny o ozdobnych kwiatach

W jakim miejscu sadzić piwonie?

Piwonie najlepiej rosną i najobficiej kwitną w miejscach nasłonecznionych - są roślinami światłolubnymi! Posadzone w lekkim zacienieniu zakwitają z opóźnieniem i mniej obficie, a posadzone w cieniu najprawdopodobniej nie zakwitną w ogóle. Dlatego w ogrodzie dla piwonii wybierzmy miejsce słoneczne lub w delikatnym półcieniu.

Ponieważ piwonie to rośliny żarłoczne, pamiętajmy, by sadzić je w oddaleniu od drzew i krzewów (rosnąc przy nich będą przegrywać w walce o wodę i składniki pokarmowe, co odbije się na słabszym wzroście i kwitnieniu).

Dla piwonii wybierzmy też miejsce osłonięte od silnych wiatrów - w ten sposób zmniejszymy ryzyko wyłamywania pędów z ciężkimi kwiatami. Jednocześnie jednak należy wybrać takie miejsce, gdzie swobodny będzie przepływ powietrza - piwonie nie lubią miejsc wilgotnych i zacienionych, nie sadźmy ich więc np. przy gęstym żywopłocie.

Pamiętajmy też, że piwonie mocno się rozrastają i potrzebują sporo miejsca dla siebie.

Jak przygotować miejsce do sadzenia piwonii?

Gdy już wybierzemy miejsce w ogrodzie odpowiednie dla piwonii, należy je przed posadzeniem roślin dobrze przygotować. Jeżeli gleba w tym miejscu jest zwięzła i ciężka, konieczne jest jej rozluźnienie, np. przez dodanie dobrze rozłożonego obornika bądź kompostu, albo torfu i piasku. Jeżeli natomiast gleba jest zbyt lekka, to należy ją lekko wzbogacić gliną, nawozami organicznymi i torfem. Jeśli gleba jest dobrej jakości, to nie ma potrzeby jej poprawy i wystarczy przekopać ją na głębokość około 50-70 cm.

Sadzenie piwonii
Autor: GettyImages Karpy piwonii przeznaczone do sadzenia po podzieleniu powinny mieć zdrowe korzenie i co 3-5 dobrze wykształconych oczek

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE