Juka ogrodowa – warunki uprawy, pielęgnacja, zimowanie i odmiany

2018-08-03 14:06 Michał Mazik

Juka ogrodowa, to powszechna nazwa juki karolińskiej, która uchodzi za jedną z najmodniejszych i najbardziej eleganckich roślin ostatniej dekady. W ogrodzie juka dekoruje rabaty, nawierzchnie, elementy małej architektury, a także balkony i tarasy. Poradnik: warunki uprawy, pielęgnacja, zimowanie, odmiany juki ogrodowej.

Rośliny z rodzaju Yucca pochodzą z Ameryki Północnej, Środkowej lub Południowej. Wśród gatunków juki są też takie, które z powodzeniem można uprawiać w naszych warunkach klimatycznych w ogrodzie w gruncie. Jako jukę ogrodową uprawia się głównie jukę karolińską (łac. Yucca filamentosa). Ta zimozielona roślina wytwarza rozety złożone z mieczowatych liści. Wraz z pędami kwiatostanowymi może dorastać do 2 m wysokości (niektóre odmiany nawet wyżej). Kwitnie od czerwca do sierpnia - dzwonkowate, białawe kwiaty zebrane są w długie, wyprostowane, okazałe kwiatostany. To gatunek dość łatwy w uprawie, poza zimowaniem nie dostarcza szczególnych trudności. Należy jednak spełnić jego osobliwe - jak na nasz klimat - wymagania.

>>Przeczytaj też: Długowieczne byliny kwitnące – gwarancja ładnej dekoracji w ogrodzie

Juka ogrodowa - warunki uprawy i pielęgnacja

Jukkę ogrodową powinno się posadzić w miejscu słonecznym, ciepłym, osłoniętym od silnych wiatrów. Dobra jest wystawa południowa – roślinie nie szkodzi nawet prażące słońce. Juka lubi podłoża niezbyt żyzne, umiarkowanie suche, dobrze przepuszczalne, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Radzi sobie nawet na piaszczystych i kamienistych glebach. W średnio zwięzłym podłożu należy wykonać solidny drenaż. Natomiast trzeba unikać sadzenia w podłożu gliniastym i podmokłym (bylina będzie częściej porażana przez choroby grzybowe i może nie przetrwać zimy).
Przed zimą okazy uprawiane w gruncie należy solidnie osłonić (np. chochołami ze słomy). Juka ogrodowa dobrze wytrzymuje suszę (ma głęboki system korzeniowy) i z reguły nie potrzebuje podlewania. Nawożenie również można ograniczyć do minimum – nawozy wystarczy podać 2-3-krotnie w sezonie, w niewielkich dawkach. Na lekkich glebach przydatne może być usypywanie warstwy ściółki organicznej, która ograniczy wyparowywanie wody, a przy okazji spowolni wzrost chwastów.

Jukę ogrodową zaleca się sadzić wiosną (młode okazy nie są tak wytrzymałe na ujemne temperatury, jak te starsze, dobrze rozrośnięte). Sadzonkom można przyciąć liście, aby szybciej się ukorzeniły. Przy nadmiernej wilgotności juka może być porażana plamistością liści lub antraknozą (te choroby grzybowe zwalczy się m.in. przy użyciu preparatów Topsin lub Switch). Po kwitnieniu zaleca się usunąć pędy kwiatostanowe, aby nie osłabiały rośliny.

Egzemplarze uprawiane w dużych pojemnikach przed nadejściem zimy można przenieść do chłodnego (optymalnie 7-10 st. C), jasnego pomieszczenia. Podczas zimowego przechowywania roślinę podlewa sie sporadycznie, a wiosną należy usunąć stare, zaschnięte liście.

>>Przeczytaj też: Jak przechować przez zimę rośliny z tarasów i balkonów?

Juka ogrodowa - zastosowanie

Jukkę karolińską spotyka się w ogrodach różnego typu. Jest wyróżniającym się elementem rabat i ogrodów skalnych. Można ją sadzić w wyeksponowanym miejscu na trawniku, wzdłuż ogrodowych ścieżek (np. głównej drogi do domu), przy mało atrakcyjnych ścianach i murach.
Nadaje się również do uprawy w pojemnikach ustawianych na bakonach i tarasach. Dobrze wygląda w wysokich, nowoczesnych pojemnikach.

Jukka ogrodowa najlepiej jednak prezentuje się w ogrodach kamienistych, piaszczystych i żwirowych (charakterystycznych m.in. dla stylu śródziemnomorskiego). Dobrze sprawdza się także w ogrodach w stylu nowoczesnym. Warto łączyć ją z sukulentami i trawami ozdobnymi. Atrakcyjnie prezentuje się obsadzona rojnikami, które mają podobne wymagania. Spotyka się ją także w przestrzeni publicznej, np. zieleni miejskiej.

Odmiany juki ogrodowej

Do ciekawych odmian juki karolińskiej należą:

  • 'Bright Edge' – nowozelandzka odmiana karłowa, o zielono-żółtych liściach dorastających zaledwie do 50 cm wysokości,
  • 'Color Guard' – odmiana niska, dorastająca do 75 cm wysokości, z tendencją do różowienia brzegów liści (przy niskich temperaturach),
  • 'Ivory Towers' – odmiana o liściach z białym obrzeżem,
  • 'Variegata’- odmiana o niebieskozielone liściach z kremowymi paskami,
  • 'Golden Sword' – okazała bylina dorastająca nawet do 2,5 m wysokości (wraz z pędami kwiatostanowymi), o liściach intensywnie wybarwionych, zielonych z żółtym, szerokim paskiem pośrodku.

W ogrodach czasem można spotkać także mniej znane gatunki, takie jak: Yucca glauca, Yucca gloriosa i Yucca recurvifolia.

Juka ogrodowa
Autor: www.thinkstockphotos.com Okazałe kwiatostany juki zdobią ogrody przez lipiec i sierpień
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE