Szarotka alpejska - jak uprawiać i gdzie sadzić w ogrodzie?

2023-04-21 17:50

Szarotka alpejska (Leontopodium alpinum) to efektowna ozdoba skalniaków i alpinariów. Bylina górska pomimo niewielkich rozmiarów zwraca uwagę swoim wyglądem. Jest gęsto i atrakcyjnie owłosiona, ma piękne kwiaty. Wyjaśniamy, Jak uprawiać szarotkę alpejską w ogrodzie.

Szarotka alpejska
Autor: Gettyimages Szarotka alpejska to piękna bylina, ale dość wymagająca w uprawie. Świetnie sprawdzi się na skalniakach

Spis treści

  1. Jak wygląda szarotka alpejska?
  2. Szarotka alpejska w galerii zdjęć
  3. Szarotka alpejska - wymagania
  4. Jak uprawiać szarotkę alpejską?
  5. Jak rozmnażać szarotkę alpejską?
  6. Gdzie sadzić szarotkę alpejską?

Szarotka alpejska (Leontopodium alpinum) występuje w Polsce w środowisku naturalnym – w Tatrach. Jest reliktem epoki lodowcowej. Objęto ją ścisłą ochroną gatunkową, gdyż jest gatunkiem rzadkim. Jednym z problemów przy ginięciu populacji szarotki było niszczenie przez turystów. Piękny „kwiat” zbierano na pamiątkę.

Jak wygląda szarotka alpejska?

Szarotka alpejska to oryginalna bylina, mało rozpowszechniona w ogrodach. Może być traktowana jako ciekawe urozmaicenie dla ogrodowej flory, o ile nie zrazimy się jej nie najmniejszymi wymaganiami. Szarotka alpejska dorasta do 20 cm wysokości (zwykle osiąga mniejsze rozmiary). Tworzy kępy sztywnych, równowąskich liści. Szarotka alpejska kwitnie od czerwca do sierpnia. Wykształca efektowne, gwiazdkowate kwiatostany o biało-srebrzystej barwie z żółtym środkiem. Cała roślina pokryta jest gęstym, filcowatym kutnerem. Owocem jest niełupka zawierająca jedno nasiono.

Szarotka alpejska w galerii zdjęć

Szarotka alpejska - wymagania

Szarotka nie należy do gatunków najłatwiejszych w uprawie i raczej poleca się ją osobom zaznajomionym w temacie ogrodnictwa. Roślina ma dość duże wymagania – kluczem jest zapewnienie jej warunków zbliżonych do tych w środowisku naturalnym. Należy uprawiać ją:

  • na stanowiskach dobrze nasłonecznionych,
  • dobrze znosi silne wiatry,
  • podłoże trzeba odpowiednio przygotować - powinno być mocno przepuszczalne, niezbyt zasobne w składniki pokarmowe o odczynie zasadowych.

Optymalne pH jest konieczne dla prawidłowego wzrostu i kwitnienia szarotki alpejskiej. Bylina nie znosi nadmiaru wody w podłożu, wtedy szybko dochodzi do gnicia. Przynajmniej raz na kilka lat powinno się zmierzyć odczyn i w razie potrzeby wykonać wapnowanie (jedyne zalecane nawożenie). Ziemia w ogrodzie może także wymagać rozluźnienia (np. przez zastosowanie keramzytu lub perlitu). Pomocne jest również wykonanie drenażu.

Jak uprawiać szarotkę alpejską?

Szarotki alpejskie można sadzić w gruncie jesienią lub wiosną, lepszy jednak jest ten drugi termin. Nie wymagają regularnego nawadniania ani nawożenia. Są gęsto pokryte włoskami, które ograniczają straty wody a jednocześnie mają małe wymagania pokarmowe.

Przeczytaj też:

Najpopularniejsze byliny o ozdobnych kwiatach

Młode rośliny przed nadejściem zimy zaleca się okryć. Szarotka pomimo dobrej mrozoodporności na stanowiskach naturalnych, w przydomowych ogrodach może przemarzać. Problemem są nie tyle ujemne temperatury co bezśnieżne zimy (brak naturalnej okrywy ochronnej) i kapryśna, nieprzewidywalna pogoda. Szarotkę alpejską uprawianą w pojemnikach powinno się przed zimą dołować lub przenieść do jasnego, chłodnego pomieszczenia.

Jak rozmnażać szarotkę alpejską?

Szarotki alpejskiej nie można zbierać z miejsc naturalnych, natomiast można kupić nasiona lub sadzonki. Nasiona po zakupie zaleca się przechowywać przez kilka tygodni w niskiej temperaturze, np.  w lodówce. Wysiewa się je wiosną do pojemników z żyznym podłożem. Optymalna temperatura kiełkowania oscyluje w granicach 12 stopni Celsjusza. Najbezpieczniejsze jest chłodne i bardzo jasne pomieszczenie.

Gdy wykiełkowane siewki mają przynajmniej po dwa liście, można je przepikować. Sadzonki szarotki alpejskiej wysadza się na miejsce stałe po 15 maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Starsze egzemplarze można rozmnożyć przez podział kęp. Raz na kilka lat taki zabieg jest nawet wskazany. Bez tego szarotki są raczej krótkowieczne.

Gdzie sadzić szarotkę alpejską?

Szarotka alpejska najlepiej pasuje do ogrodów skalnych, żwirowych i alpinariów. Z reguły w takich miejscach ma też zapewnione możliwie najlepsze warunki. Na rabatach założonych w żyznym, próchniczym podłożu może być mniej efektownie ubarwiona i bardziej podatna na choroby. Szarotka alpejska nadaje się na oryginalne obwódki w ogrodzie, np. przy chodnikach. Dobrze prezentuje się posadzona przy dużych kamieniach oraz murach. Szarotkę alpejską można uprawiać w pojemnikach jako ozdobę balkonów, tarasów lub drzwi wejściowych. Warto wtedy wybierać skrzynie i donice, które słabo nagrzewają się (kamień), a dodatkowo na wierzchniej warstwie podłoża trzeba wysypać żwir. Szarotka alpejska nadaje ogrodowi większej naturalności. Pasuje do ogrodów różnego typu z wyszczególnieniem wiejskich i ogrodów naturalistycznych. Szarotka alpejska nadaje się do sporządzania suchych bukietów.

Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią

Wyjątkowe kwiaty doniczkowe. Sprawdź, czy je rozpoznasz!

Pytanie 1 z 7
Jaki to kwiat?
Medynilla
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.