Odkryj tajemnice uprawy mikołajka w ogrodzie. Poznaj gatunki mikołajka
Mikołajek to roślina o niezwykłych kolczastych kwiatostanach. W ogrodach uprawia się kilka gatunków mikołajka - poznaj je i dowiedz się, jakie warunki uprawy należy zapewnić tym roślinom. Jak wygląda kwiat mikołajek?
Autor: GettyImages
Mikołajek to roślina o kolczastych kwiatostanach
Spis treści
- Jak wygląda kwiat mikołajek?
- Gdzie sadzić mikołajki?
- Gatunki mikołajka do ogrodu
- Zobacz mikołajki w galerii zdjęć
- Mikołajki w kompozycjach ogrodowych
- Mikołajek alpejski (Eryngium alpinum)
- Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum)
- Mikołajek ametystowy (Eryngium amethystinum) i mikołajek nadmorski (Eryngium maritimum)
- Jak uprawiać mikołajki w ogrodzie?
Jak wygląda kwiat mikołajek?
Choć kwiatostany mikołajków wydają się kolczaste i nieciekawe, przy bliższym poznaniu zyskują na atrakcyjności. W zależności od gatunku, mają postać małych, okrągłych główek (np. mikołajek płaskolistny) lub owalnych kolb, otoczonych kryzą kolczastych liści (np. mikołajek alpejski). Kwiaty ukryte w kolczastym kwiatostanie są miododajne i wabią mnóstwo owadów od pięknych motyli po trzmiele i pszczoły (szczególnie u mikołajka płaskolistnego).
Kwiaty wielu odmian mikołajków to wspaniały materiał na suszone bukiety, gdyż zawierają mało wody i łatwo się zasuszają. Trzeba tylko pamiętać, że jeśli mają zachować swój oryginalny, niebiesko-szaro-srebrzysty kolor, powinny być suszone w ciemnym pomieszczeniu i chronione przed zbyt dużą ilością światła.
Gdzie sadzić mikołajki?
Mikołajki najlepiej pasują do ogrodów naturalistycznych, angielskich, wiejskich i rustykalnych, ale ich delikatny, nieco surowy wygląd wpisuje się też doskonale w założenia kompozycyjne ogrodów nowoczesnych, gdzie liczy się minimalizm i stonowane barwy. Ze względu na specyficzne wymagania uprawowe, rośliny sprawdzają się również w ogrodach stepowych lub preriowych.
Gatunki mikołajka do ogrodu
Rodzaj Eryngium, do którego należą mikołajki liczy sobie ponad 250 gatunków roślin, ale w ogrodach spotyka się zaledwie kilka z nich. Do najpopularniejszych należą przede wszystkim mikołajki bylinowe:
- mikołajek płaskolistny (Eryngium planum),
- mikołajek alpejski (Eryngium alpinum),
- mikołajek ametystowy (Eryngium amethystinum),
- mikołajek nadmorski (Eryngium maritimum).
Zdecydowanie najatrakcyjniejszym z nich jest mikołajek alpejski.
Zobacz mikołajki w galerii zdjęć
Autor: GettyImages
Mikołajek to roślina o kolczastych kwiatostanach
Mikołajki w kompozycjach ogrodowych
Wbrew pozorom kolczaste mikołajki doskonale sprawdzają się w kompozycjach ogrodowych. Ich sztywne, szaroniebieskie, rozgałęzione łodygi i delikatne kwiaty sprawiają wrażenie lekkości, dlatego nadają się do uspokajania kompozycji rabatowych, stworzonych z wielu kwiatów o intensywnych, krzykliwych barwach.
- Wyższe gatunki i odmiany mikołajków doskonale wyglądają w zestawieniu z jeżówkami purpurowymi, rudbekiami, krwawnikami pospolitymi, dzielżanami, kłosowcami, perowskią, szałwią omszoną, firletką kwiecistą oraz ozdobnymi trawami o delikatnym, zwiewnym pokroju (np. ostnica cieniutka). Bardzo atrakcyjną kompozycję stworzą między innymi z krwawnikami pospolitymi (np. o żółtych lub pomarańczowych kwiatach), jeżówkami purpurowymi (np. w kolorze różowym lub czerwonym) i ostnicą cieniutką.
- Niższe odmiany mikołajków doskonale sprawdzają się natomiast w ogródkach skalnych i nadają się do uprawy w pojemnikach. Niektóre mikołajki bardzo dobrze wyglądają też jako solitery, sadzone na tle ogrodzenia, trawnika lub ogródka żwirowego.
Mikołajek alpejski (Eryngium alpinum)
Mikołajek alpejski dorasta do około 1 m wysokości, ma owalne, duże, skórzaste, zielone liście odziomkowe oraz wzniesioną, sztywną, rozgałęzioną łodygę, na szczycie której latem (w lipcu i sierpniu) tworzy duże, owalne, wydłużone, kolczaste, srebrzystoniebieskie kwiatostany, otoczone u podstawy okazałą kryzą z długich, silnie powcinanych, kolczastych, szaroniebieskich podsadek.
Roślina ma też ciekawą odmianę ozdobną 'Blue Star' o dużych, niebieskostalowych kwiatach i pięknych, okazałych podsadkach.
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum)
Mikołajek płaskolistny to bardzo popularny gatunek. dorasta do około 1 m wysokości. W przeciwieństwie do mikołajka alpejskiego na szczytach silnie rozgałęzionych, sztywnych, niebieskoszarych łodyg nie tworzy dużych, atrakcyjnych kwiatostanów, ale małe okrągłe, kolczaste główki. Jest ich jednak tak dużo, że podczas kwitnienia (od czerwca do września) roślina wygląda bardzo atrakcyjnie. Jej dodatkową ozdobą są też srebrzystoniebieskie pędy, które przybierają szczególnie intensywną barwę na stanowiskach słonecznych i suchych.
Ze względu na dużą popularność mikołajek nadmorski doczekał się też kilku ciekawych odmian, w tym m.in.: 'Blaukappe' (wys. 60-70 cm), 'Jade Frost' (wys. około 80 cm, liście odziomkowe zielone z kremową obwódką), 'Blue Hobbit' i 'Tiny Jackpot' (wys. 30-40 cm).
Mikołajek ametystowy (Eryngium amethystinum) i mikołajek nadmorski (Eryngium maritimum)
Znacznie mniej popularnymi od dwóch poprzednich gatunków są mikołajek ametystowy i mikołajek nadmorski.
Mikołajek ametystowy dorasta do 40-80 cm wysokości, tworzy silnie rozgałęzione, sztywne łodygi i lekko wydłużone główki kwiatowe, ozdobione u podstawy cienkimi, długimi, ostro zakończonymi podsadkamim kwitnie od końca lipca do września.
Mikołajek nadmorski natomiast osiąga 20-50 cm wysokości i tworzy bardzo ciekawe kwiatostany, których główki są wprawdzie małe i kuliste, ale znajdujące się pod nimi podsadki mają nietypowy, płaski, szeroki, trójkątny kształt z kolczastymi końcówkami.
Jak uprawiać mikołajki w ogrodzie?
Mikołajki nie są roślinami trudnymi w uprawie, ale jeśli mają dobrze się rozwijać i ładnie wybarwiać (szczególnie gatunki o niebieskich pędach), muszą rosnąć na stanowisku słonecznym i dość suchym. Rośliny preferują gleby słabe, ubogie, przepuszczalne, a nawet piaszczyste i nie znoszą nadmiaru wilgoci, która szkodzi im szczególnie zimą. Są też odporne na mróz i niekorzystne warunki pogodowe, a mikołajek nadmorski dobrze znosi również zasolenie powietrza i podłoża. Ze względu na palowy system korzeniowy, rośliny nie lubią natomiast przesadzania, dlatego najlepiej od razu wybrać dla nich docelowe miejsce uprawy. Z tego względu najlepszym sposobem na ich rozmnażanie jest też wysiew nasion (najlepiej zaraz po zbiorze). Rośliny mogą też dawać samosiew.
Przeczytaj też: