Zachwycające pustynniki: wymagania, uprawa, najpiękniejsze gatunki i odmiany

2024-07-24 15:06

Pustynniki (Eremurus) to jedne z najwyższych bylin ogrodowych. Zachwycają niezwykłymi kwiatostanami w różnych barwach i mogą być oryginalną ozdobą słonecznych rabat. Jakie wymagania ma pustynnik? Jak uprawiać i pielęgnować pustynniki?

Spis treści

  1. Jak wygląda pustynnik?
  2. Jak długo kwitnie pustynnik?
  3. Pustynniki w galerii zdjęć
  4. Jakie wymagania ma pustynnik?
  5. Jak się sadzi pustynniki?
  6. Rozmnażanie pustynników
  7. Gatunki i odmiany pustynnika
  8. Pustynniki - zastosowanie w ogrodzie

Pustynnik (łac. Eremurus) należy do botanicznej rodziny złotogłowowatych (Asphodeloideae). Z racji swojego niezwykłego wyglądu zyskał wiele potocznych nazw: lilia stepowa, lilia - lisia kita, pustynna świeca czy świeca Kleopatry. Wszystko za sprawą oryginalnego pokroju i kształtu kwiatostanów tej niezwykłej byliny, pochodzącej z Azji Środkowej, gdzie często porasta tereny pustynne i półpustynne oraz stepy i wydmy.

Jak wygląda pustynnik?

Pustynnik jest bulwiastą byliną, rozrastającą się za pomocą rozgałęzionych podziemnych kłączy, z których wyrastają liczne, równowąskie liście, zaostrzone na szczycie liście (tworzące rozetę przy ziemi) oraz strzeliste pędy. Jednak głównym walorem ozdobnym są bardzo dekoracyjne i oryginalne kwiatostany, tworzące długie (nawet 60-80 cm) grona złożone z drobnych kwiatów (z długimi pręcikami). W zależności od gatunku lub odmiany, kwiatostany mogą być białe, żółte, pomarańczowe, różowe lub brązowe.

W naturze pustynniki mogą osiągać nawet 3 m wysokości, ale odmiany uprawne sadzone w ogrodach, w naszej strefie klimatycznej dorastają zwykle do 100-150 cm.

Jak długo kwitnie pustynnik?

Kwitnienie pustynników trwa zwykle od późnej wiosny (czerwiec) do końca sierpnia, a po przekwitnięciu kwiaty i liście zamierają, a roślina stopniowo przechodzi w stan zimowego spoczynku.

Pustynniki w galerii zdjęć

Jakie wymagania ma pustynnik?

W związku z tym, że pustynniki pochodzą z suchych, pustynnych rejonów, potrzebują podobnych warunków uprawy w ogrodach. Jednak nie wystarczy zapewnić pustynnikom słoneczne stanowisko, ponieważ w różnych fazach rozwojowych potrzebują one odmiennej pielęgnacji.

Pustynniki preferują bardzo dobrze przepuszczalną, lekką (dobrze zdrenowaną), ale jednocześnie dość żyzną glebę (o obojętnym lub zasadowym odczynie pH) i ciepłe, w pełni nasłonecznione stanowiska. Należy jednak pamiętać, że w okresie kwitnienia pustynniki te potrzebują dużo wody, czyli regularnego podlewania (szczególnie w czasie najcieplejszych dni). Poza okresem kwitnienia, nawadnianie powinno być już umiarkowane, ponieważ w tej fazie rozwojowej pustynniki preferują raczej suchą glebę.

Warto zadbać, by miejsce uprawy pustynników było osłonięte od mroźnych wiatrów oraz nienarażone na tworzenie się zastoisk wody. W przypadku, gdy mamy w ogrodzie cięższą, gliniasta glebę lepiej unikać sadzenia tych roślin bezpośrednio w gruncie. Zamiast tego można spróbować uprawy na podwyższonych rabatach (np. w skrzyniach), gdzie można dobrać odpowiednią glebę i zapewnić drenaż.

Jak się sadzi pustynniki?

Pustynniki najlepiej sadzić do gruntu pod koniec lata (we wrześniu). Sadzimy na głębokości około 15 cm, zachowując rozstawę między roślinami co najmniej 50 cm. Na okres zimy warto wyściółkować powierzchnię gleby (np. stroiszem lub liśćmi) – szczególnie w przypadku pustynnika himalajskiego. Praktycznym i bezpiecznym rozwiązaniem przy sadzeniu pustynników wsypanie na dno dołka warstwy drenażowej (np. drobnego żwiru), by zapewnić odprowadzanie nadmiaru wody (szczególnie w okresie jesienno-zimowym).

Rozmnażanie pustynników

Pustynniki najlepiej rozmnażać przez podział kłączy lub z siewu z nasion - trzeba jednak wiedzieć, że te wysiane mogą zakwitnąć dopiero po kilku sezonach.

Pustynniki nie tolerują nadmiaru wilgoci w glebie i stale mokrego podłoża (bulwy w mokrej szybko gniją w takich warunkach).

Pustynnik
Autor: Mirosław Krogulec

Gatunki i odmiany pustynnika

Najczęściej w uprawie ogrodowej spotykane są następujące gatunki pustynnika:

  • pustynnik olbrzymi (Eremurus robustus) osiągający w naszych warunkach nawet do 2 m wysokości (to jedna z najwyższych ogrodowych bylin), a jego puszyste, jasnoróżowe i groniaste kwiatostany mogą osiągać długość do 80 cm. Atrakcyjne są również jego niebieskawozielone, długie liście, zebrane w przyziemną rozetę. Kwitnie od końca maja, ale głównie w czerwcu i lipcu.
  • pustynnik himalajski (Eremurus himalaicus) dorasta do 100-150 cm wysokości. Ma wiele atrakcyjnych odmian, które zwracają uwagę różnymi kolorami kwiatostanów. Kwiaty pustynnika himalajskiego rozwijają się stopniowo od dołu ku górze kwiatostanu. Do ciekawych odmian polecanych do uprawy w ogrodach należą: 'Cleopatra' i 'Pinokkio' – obie o pomarańczowych kwiatostanach, 'Favourite' o biało-kremowych kwiatostanach, 'Bungei' o żółtych kwiatostanach.
  • pustynnik wąskolistny (Eremurus stenophyllus) osiąga około 1 m wysokości. Kwitnie latem, głównie w czerwcu (do sierpnia). W zależności od odmiany ma żółte ( zazwyczaj), białe lub różowe kwiaty, zebrane w gęste, groniaste kwiatostany. Charakterystyczne dla tego gatunku są szarozielone, wąskie, paskowate i lekko skręcone liście, tworzące rozetę przy gruncie. Podobnie jak inne pustynniki, wymaga stanowisk w pełni nasłonecznionych oraz suchych i lekkich, ale żyznych i przepuszczalnych gleb. Dobrze znosi dłuższe okresy suszy, ale jak wszystkie pustynniki potrzebuje regularnego nawadniania w czasie rozwoju liści i kwitnienia. Pustynnik wąskolistny najlepiej sadzić pod koniec lata (we wrześniu), na głębokości około 15 cm, a na czas zimy zabezpieczyć organy podziemne warstwą ściółki.
5 roślin fioletowych do ogrodu

Pustynniki - zastosowanie w ogrodzie

Pustynniki będą się bardzo dobrze prezentować się na większych powierzchniach trawnika oraz jako akcent na rabatach kwiatowych, także w ogrodach skalnych czy górskich. Świetnie nadają się do tworzenia kompozycji z innymi wysokimi lub średniej wielkości bylinami (np. ostróżkami, liliowcami) albo z trawami ozdobnymi (np. miskantami).

Kwiatostany pustynników z powodzeniem stosować na kwiat cięty.

Pustynnik
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Smukłe kwiatostany pustynnik znakomicie prezentują się we florystycznych kompozycjach
Listen to "Okna - Plastikowe czy drewniane? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają