Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych: kwiaty o miękkiej łodydze
Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych: podpowiadamy jak pielęgnować kupione w kwiaciarni kwiaty o miękkiej, zielonej łodydze. Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych w wazonie o miękkiej łodydze: gerbery, cynie, hipeastrum, mak, narcyzy.
Kwiaty o miękkich łodygach to zazwyczaj rośliny zielne, w tym rośliny jednoroczne oraz delikatne byliny. W zależności od gatunku, musimy inaczej zadbać o cięte kwiaty. Radzimy, jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych w wazonie.
Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych: podcinanie łodyg
Aby kwiaty cięte długo stały w wazonie, pierwszą czynnością powinno być prawidłowe podcięcie (ostrym nożykiem, nie sekatorem!) końców łodyg: ukośnie, pod kątem 45 stopni – to zwiększy powierzchnię chłonącą wodę. Kolejnym krokiem jest usunięcie dolnych liści. Usuwamy liście nieco ponad powierzchnię wody w wazonie. Ta czynność zapobiegnie ich gniciu i tym samym przedłuży trwałość kwiatów ciętych wstawionych do wazonu.
Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych: gerbery i cynie
Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych: zaparzenie łodyg. Kwiaty o miękkich łodygach zaparzamy umieszczając końcówki łodyg na około 10 sekund we wrzątku, po czym wstawiamy do wazonu z wodą. Łodygi takich gatunków jak gerbera czy cynia dobrze jest usztywnić, wkładając cienki drucik florystyczny do środka łodygi. Wbijamy go zawsze przez środek kwiatu, pozostałość drutu przycinamy. Ten zabieg usztywni kwiaty cięte, dzięki czemu będą łatwiejsze w układaniu.
Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych: hipeastrum
Inne gatunki, takie jak Hippeastrum, potrzebują bardziej skomplikowanego zabiegu, aby przedłużyc ich trwałość. Kwiaty te mają łodygi grube, ale puste w środku. Aby przedłużyć ich żywotność, nalewamy do środka łodygi wodę, koniec zatykając kawałkiem gąbki florystycznej, lub waty. Można dodatkowo podkleić końcówkę łodygi taśmą klejącą. Tak przygotowane Hippeastrum możemy włożyć do wazonu z wodą.
Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych: mak, narcyzy
Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych: maki. Mak jest niezwykle dekoracyjnym kwiatem, który pięknie wygląda w kompozycjach florystycznych. Wiele osób twierdzi, że jego trwałość wynosi tylko 2–3 dni. Jednak odpowiednia jego konserwacja pozwoli cieszyć się jego urodą aż do 10 dni. Aby świeżo zebrane maki długo wytrzymały w wazonie, ich końcówki należy przypalić płomieniem z zapalniczki. Mak ma w środku łodygi mleczko, które pod wpływem temperatury gęstnieje i nie wypływa.
Aby przedłużyć żywotność ciętych narcyzów, włóżmy je do ciepłej wody na około 2 godziny. Po tym zabiegu nie przycinamy już łodyg narcyzów.
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Bukiet w białej tonacji z peonii, dzwonków, eustomy i frezji