Rabaty podwyższone - dobry pomysł do małego ogrodu

2019-03-22 9:22 Anna Skórkowska

Jeżeli chcemy urozmaicić otoczenie domu, wprowadzając w nim równocześnie ład i harmonię, załóżmy rabaty podwyższone. To praktyczne rozwiązanie, które sprawdza się w małych ogrodach. Poznaj zalety rabat  podwyższonych i dowiedz się, jak założyć rabatę podwyższoną.

Rabata podwyższona to rodzaj pojemnika bez dna wypełnionego podłożem, w którym są uprawiane rośliny. Rozwiązanie to jest przydatne w warzywnikach, ale można je też wykorzystać do dekoracji działki. Wystarczy harmonijnie połączyć materiały przeznaczone na obrzeże rabaty z elewacją domu i ważniejszymi elementami zagospodarowania posesji, takimi jak nawierzchnie oraz ogrodzenie. Obrzeże rabat może stanowić cegła klinkierowa, olejowane drewno i – modne ostatnio – gabiony (kamienie w koszach z siatki stalowej), a także kamienie, surowe deski i plecionka z wikliny lub prętów leszczynowych.

Posłuchaj o rabatach podwyższonych. Dlaczego to dobry pomysł do małego ogrodu? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Zalety rabat podwyższonych

  • Rabaty podwyższone organizują przestrzeń ogrodu. Są wyrazistym elementem kompozycji. Te budowane na planie regularnych figur geometrycznych dzielą przestrzeń, narzucając pewien rytm, pojedyncze zaś lub o nieregularnych ścianach stają się punktem ciężkości wnętrza ogrodowego.
  • Rabaty podwyższone umożliwiają uprawę roślin nawet w niesprzyjających warunkach. Wypełniamy je podłożem odpowiednim dla wybranych roślin. To pozwala się cieszyć bujną roślinnością nawet w ekstremalnych warunkach: na glebie zniszczonej i wyjałowionej, o zbyt wysokim albo zbyt niskim pH, na podłożu piaszczystym i suchym czy też na gruncie nieprzepuszczalnym, gliniastym, o wysokim poziomie wody gruntowej. Rośliny wyniesione kilkadziesiąt centymetrów ponad poziom terenu są lepiej doświetlone, więc bujnie rosną.
  • Rabaty podwyższone ułatwiają pielęgnację. Prace związane z uprawą roślin wymagają mniej wysiłku, bo nie trzeba się nisko schylać. To znaczne ułatwienie pozwalające realizować ogrodniczą pasję także tym osobom, które mają kłopoty z kręgosłupem, starszym oraz niepełnosprawnym poruszającym się o kulach lub na wózku inwalidzkim. Projektując wysokie rabaty, należy brać pod uwagę sprawność osób, które będą pielęgnować posadzone w nich rośliny. Od tego powinny zależeć wymiary rabat oraz odległości między nimi zapewniające wygodne poruszanie się.

Jak założyć rabatę podwyższoną

Pracę możemy rozpocząć jesienią albo wczesną wiosną. Wyznaczamy miejsce i zdejmujemy warstwę urodzajnej ziemi. Budujemy ramę lub murek o odpowiedniej wysokości. Jeżeli decydujemy się na obudowę z desek pochodzących z recyklingu, trzeba dopilnować, by nie były zaimpregnowane preparatami chemicznymi albo nasączone środkami owadobójczymi, bo są to substancje toksyczne. Najlepiej, jeśli drewno jest surowe. Aby przedłużyć jego trwałość, można je pokryć olejem. Ramę zbijamy z podłużnie ułożonych desek grubości co najmniej 1,8 cm, które łączymy gwoździami. Dodatkowo w narożnikach można wzmocnić skrzynię metalowymi kątownikami. Nie zagłębiamy jej w gruncie, ale stawiamy na nim i poziomujemy. Murki z klinkieru, kamieni lub elementów betonowych wznosimy na 20-centymetrowej warstwie betonu i podbudowie ze żwiru grubości 20-30 cm.
Wypełniamy rabatę podłożem. Na dno sypiemy nieurodzajną ziemię, a na wierzch żyzną. Doskonale sprawdza się też sposób ekologiczny, który polega na ułożeniu warstwami resztek roślinnych pochodzących z ogrodu i uzupełnieniu ich ziemią. Na dnie umieszczamy pocięte drobne gałęzie pozostałe po porządkach w ogrodzie, które będą stanowiły drenaż, a na nich drobne zdrewniałe i zielone pędy wymieszane ze skoszoną trawą. Na tym możemy rozłożyć świeże resztki roślinne, a na wierzchu kompost i ziemię urodzajną dowiezioną z zewnątrz.

>>Przeczytaj też: Ogród na skarpie: jak wykorzystać wzniesienia na działce

Jeżeli rabatę zakładamy jesienią na działce rekreacyjnej – i mamy taką możliwość – możemy między świeżymi resztkami roślinnymi umieścić nieco obornika. Proces rozkładu materii organicznej będzie postępował systematycznie. Rośliny będą mogły czerpać z gruntu niezbędne, łatwo przyswajalne substancje odżywcze. Poziom podłoża będzie się jednak obniżał, więc warto kilkakrotnie w sezonie wegetacyjnym (w miarę potrzeb) dołożyć warstwę kompostu lub ziemi urodzajnej. Jesienią, po uprzątnięciu resztek roślinnych, można przykryć grządkę warstwą ściółki, aby chronić glebę przed erozją.

Jaka wysokość powinna mieć rabata podwyższana?

Zazwyczaj buduje się grządki wysokości 40-60 cm, ale nie ma tu reguły: ich wysokość należy dostosować do własnych potrzeb i kompozycji zagospodarowania otoczenia. W małym ogrodzie najwygodniejsze będą niewysokie, 20-centymetrowe obrzeża, których zadaniem będzie głównie organizowanie przestrzeni. Jeśli ogród jest duży i porośnięty dojrzałą zielenią, można sobie pozwolić na podniesienie powierzchni rabat do 70-100 cm (to dobra wysokość, jeżeli osoba pielęgnująca rośliny nie może się schylać lub porusza się na wózku). Efektownie wyglądają też wysokie rabaty o niejednolitych wysokościach zestawione razem. Pozwala to tworzyć różne plany i efektownie eksponować rośliny. Wysokie rabaty nie powinny być szersze niż 1,5 m, aby z obu stron był dostęp do roślin rosnących pośrodku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Alona Kaporina
|

Bardzo ciekawe. Nieźle mieć własny plac zabaw we własnym ogrodzie. Rodzice mogą spokojnie obserwować z leżaczków jak dziecko się bawi. Dobry pomysł to również kolorowy plac zabaw