Ogród w skrzyniach - jakie warzywa posadzić w skrzyni? Jak zrobić grządki w skrzyniach?

2024-03-12 10:40

Trwa moda na sadzenie warzyw czy ziół na tzw. wzniesionych rabatach, najczęściej urządzanych w formie drewnianych skrzyń. Takie rozwiązanie nie tylko porządkuje przestrzeń i jest dekoracyjne, ale ma też wiele innych zalet wpływających na udaną uprawę. Jak zatem uprawiać warzywa w skrzyniach? Jakie warzywa posadzić w skrzyni? Poznaj najważniejsze zasady uprawy warzyw w skrzyniach.

Spis treści

  1. Zalety uprawy warzyw w skrzyniach
  2. Jak zrobić grządki w skrzyniach?
  3. Uprawa warzyw w skrzyniach - jak przygotować skrzynie do uprawy roślin?
  4. Zadbaj o wilgotność podłoża w skrzyniach
  5. Jakie warzywa posadzić w skrzyni?

Zalety uprawy warzyw w skrzyniach

Uprawa warzyw w skrzyniach przede wszystkim dodaje uroku ogrodowym zakątkom. Jednak oprócz wrażeń estetycznych, najważniejsze zalety tej metody to przede wszystkim:

  • łatwość wyodrębnienia i doboru odpowiedniego podłoża dla wybranych roślin (np. substrat do warzyw, podłoże dla roślin kwasolubnych itd.), co jest ważne w przypadku, gdy w ogrodzie mamy słabszą glebę;
  • możliwość uprawy bardzo bogatej gamy gatunków roślin – od warzyw i roślin przyprawowych po różnego rodzaju rośliny ozdobne (jednoroczne i wieloletnie);
  • uporządkowanie przestrzeni i wprowadzenie harmonii w ogrodzie lub jego części, a także możliwość wprowadzenia zróżnicowanych wysokościowo kompozycji;
  • łatwiejsza pielęgnacja roślin - podwyższenie poziomu uprawy roślin jest korzystne np. dla osób starszych, dzieci;
  • funkcja terapeutyczna, rehabilitacyjna – zachęcanie do ruchu na świeżym powietrzu poprzez uprawę roślin użytkowych i ozdobnych (osoby starsze, chore, niepełnosprawne);
  • wpisuje się w rozwijający się obecnie trend – własnej uprawy zdrowej żywności, bez użycia preparatów i nawozów chemicznych.

Przeczytaj też: Jak prowadzić ekologiczny warzywnik - najważniejsze pytania i odpowiedzi

Jak zrobić grządki w skrzyniach?

  • Najwygodniej najpierw zmontować skrzynię i gotową ustawić w wybranym miejscu. Podczas montażu warto pomyśleć także o wkomponowaniu siedziska na krawędziach podwyższonej rabaty, oświetlenia i innych przydatnych elementów.
  • Wewnętrzne ścianki skrzyń drewnianych warto wyłożyć nieprzepuszczalnym materiałem, np. folią.

Nie przegap: Jak zrobić samodzielnie skrzynię na warzywa - instrukcja

  • Jeśli planujemy uprawę warzyw wieloletnich wrażliwych na niskie temperatury, warto dodatkowo ocieplić ścianki warstwą styropianu (grubości 5 -7 cm).
  • Najczęściej skrzynia ustawiona jest bezpośrednio na podłożu, nie musi mieć dna. Gdy jednak do uprawy roślin przygotujemy skrzynię z dnem (np. na tarasie lub innej litej powierzchni), należy pamiętać, aby zapewnić odpływ wody lub odpowiedni drenaż.
  • Na dnie skrzyni ustawionej bezpośrednio na podłożu warto ułożyć konkretne materiały jako następujące po sobie warstwy: - drobną siatkę przeciw kretom – miękkie części warzyw są smakowitym kąskiem dla gryzoni, - drenaż, np. z kamieni lub żwiru z dodatkiem drobnych gałęzi, - podłoże - ziemię urodzajną – najlepiej z dodatkiem kompostu.
  • Przed posadzeniem roślin w skrzyniach warto odczekać kilka dni, by ziemia osiadła, wtedy w razie potrzeby dosypujemy ziemi (oczyszczamy z ewentualnych chwastów) i sadzimy rośliny lub wysiewamy nasiona.
Sadzenie warzyw w skrzyniach
Autor: GettyImages Sadzenie warzyw w skrzyniach staje się coraz popularniejszą metodą uprawy

Uprawa warzyw w skrzyniach - jak przygotować skrzynie do uprawy roślin?

  • Rozmiary skrzyni do uprawy warzyw. Na samym początku na pewno warto przemyśleć odpowiednie wymiary skrzyni do uprawy roślin. Choć mogą one mieć różne kształty (nawet wielokątów), to z funkcjonalnego punktu widzenia najlepiej sprawdzą się prostokątne formy o długościach i szerokościach nieprzekraczających 1,2-1,5 m i wysokości około 40-60 cm. W szczególnych przypadkach, np. dla osób starszych, można dla podniesienia komfortu pielęgnacji roślin podnieść wysokość rabat nawet do 70-100 cm.
  • Stanowisko dla skrzyni na warzywa. Większość ziół oraz warzyw najlepiej udaje się na stanowisku w pełni nasłonecznionym.
  • Materiał skrzyni do uprawy warzyw. Podwyższone rabaty można wykonać z różnych materiałów (także murowane, klinkierowe, betonowe itp.), ale najpopularniejsze stały się skrzynie drewniane – najlepiej komponują się z roślinami w przestrzeni ogrodu. Warto pamiętać, że drewno (deski, belki) powinno być zaimpregnowane, zabezpieczone przed bezpośrednim kontaktem z podłożem (np. folią).
  • Zabezpieczenie drewna. Aby zabezpieczyć skrzynie przed czynnikami atmosferycznymi, najlepiej pokryć je warstwą specjalnych impregnatów. Najlepiej wybrać do tego celu nietoksyczne preparaty na bazie naturalnych olejów lub wosków roślinnych. Należy unikać popularnych, chemicznych impregnatów (szczególnie od wewnętrznej strony skrzyń), ponieważ toksyny w nich zawarte, pod wpływem wilgoci uwalniają zanieczyszczenia do podłoża, w którym będziemy przecież uprawiać warzywa. Dodatkowo możemy także pokryć drewno bezpiecznymi impregnatami zabezpieczającymi jednocześnie drewno przed insektami i szkodnikami drewna.

Przeczytaj też:

Ważne

Zadbaj o wilgotność podłoża w skrzyniach

Podłoże w skrzyniach może przesychać szybciej niż gleba na zwykłych rabatach. Należy więc pamiętać, aby systematycznie kontrolować wilgotność podłoża i podlewać rośliny - można też zainstalować praktyczne nawadnianie kropelkowe. Dobrym rozwiązaniem będzie także ściółkowanie podniesionych rabat w skrzyniach (np. słomą, zrębkami lub innym materiałem organicznym, który ograniczy utratę wilgoci z podłoża).

Jakie warzywa posadzić w skrzyni?

Do uprawy w skrzyniach najlepsze są: marchew, rzodkiewki, buraki, sałata, czosnek, cebula, por, szpinak, papryka, pomidory i ogórki. Można tak uprawiać również kapustę, kalarepę, dynię, cukinię, fasolę oraz zioła. Pamiętajmy, aby zgodnie z zasadą allelopatii, sadzić obok siebie warzywa, które lubią obok siebie rosnąć, np. pomidory obok selerów, kapustę obok buraków. Unikajmy też sadzenia w jednej skrzyni roślin, które nie przepadają za swoim towarzystwem, np. pomidorów i ogórków.

Czy rozpoznasz warzywa po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
Jakie warzywo widnieje na zdjęciu?
Jakie warzywo widnieje na zdjęciu?
#MuratorOgroduje: Jak w łatwy sposób wysiać nasiona warzyw, kwiatów oraz ziół?