Sadzenie warzyw w skrzyniach ogrodowych - jak sadzić warzywa na podwyższonych grządkach?

2023-03-23 13:57
Sadzenie warzyw w skrzyniach
Autor: GettyImages Sadzenie warzyw w skrzyniach staje się coraz popularniejszą metodą uprawy

Sadzenie warzyw w skrzyniach ogrodowych, czyli na podwyższonych grządkach, staje się coraz popularniejszae. To znakomite rozwiązanie szczególnie do małych ogrodów. Podpowiadamy, jak sadzić warzywa w skrzyniach.

Spis treści

  1. Jak sadzić warzywa w skrzyniach ogrodowych?
  2. Jak dbać o warzywa posadzone w skrzyniach?
  3. Jakie warzywa sadzić w skrzyniach?
  4. Dlaczego warto sadzić warzywa w skrzyniach?

Jak sadzić warzywa w skrzyniach ogrodowych?

Na początek trzeba zmontować skrzynię i ustawić ją w wybranym miejscu. Wewnętrzne ścianki skrzyń drewnianych warto wyłożyć nieprzepuszczalnym materiałem, np. folią. Jeśli planujemy uprawę warzyw wieloletnich wrażliwych na niskie temperatury, warto dodatkowo ocieplić ścianki warstwą styropianu (grubości 5 -7 cm).

Najczęściej skrzynia ustawiona jest bezpośrednio na podłożu, nie musi mieć dna. Gdy jednak do uprawy roślin przygotujemy skrzynię z dnem (np. na tarasie lub innej litej powierzchni), należy pamiętać, aby zapewnić odpływ wody lub odpowiedni drenaż.

Na dnie skrzyni ustawionej bezpośrednio na podłożu układamy w kolejności:

  • drobną siatkę przeciw kretom,
  • drenaż, np. z kamieni lub żwiru z dodatkiem drobnych gałęzi,
  • podłoże - ziemię urodzajną, najlepiej z dodatkiem kompostu.

Zanim wysiejemy nasiona lub posadzimy sadzonki warzyw warto odczekać kilka dni, by ziemia osiadła - wtedy (jeśli to konieczne) dosypujemy ziemi (oczyszczają przedtem z chwastów, które zdążyły wzejść na podwyższonej rabacie).

Warzywa siejemy lub sadzimy zachowując odpowiednia dla danego gatunku rozstawę. Po posadzeniu warzywa należy delikatnie podlać.

Jak dbać o warzywa posadzone w skrzyniach?

Podłoże w skrzyniach może przesychać szybciej niż gleba na zwykłych rabatach. Należy więc pamiętać, aby systematycznie kontrolować wilgotność podłoża i podlewać rośliny - można też zainstalować praktyczne nawadnianie kropelkowe. Dobrym rozwiązaniem będzie także ściółkowanie podniesionych rabat w skrzyniach (np. słomą, zrębkami lub innym materiałem organicznym, który ograniczy utratę wilgoci z podłoża).

Jakie warzywa sadzić w skrzyniach?

Do uprawy w skrzyniach najlepsze są: marchew, rzodkiewki, buraki, sałata, czosnek, cebula, por, szpinak, papryka, pomidory i ogórki. Można tak uprawiać również kapustę, kalarepę, dynię, cukinię, fasolę oraz zioła. Pamiętajmy, aby zgodnie z zasadą allelopatii, sadzić obok siebie warzywa, które lubią obok siebie rosnąć, np. pomidory obok selerów, kapustę obok buraków. Unikajmy też sadzenia w jednej skrzyni roślin, które nie przepadają za swoim towarzystwem, np. pomidorów i ogórków.

Przeczytaj też:

Dlaczego warto sadzić warzywa w skrzyniach?

Najważniejsze zalety tej metody uprawy warzyw to:

  • łatwość wyodrębnienia i doboru odpowiedniego podłoża dla wybranych roślin (np. substrat do warzyw,), co jest ważne w przypadku, gdy w ogrodzie mamy słabszą glebę;
  • możliwość uprawy bogatej gamy gatunków warzyw i roślin przyprawowych;
  • uporządkowanie przestrzeni i wprowadzenie harmonii w ogrodzie lub jego części;
  • łatwiejsza pielęgnacja roślin - podwyższenie poziomu uprawy roślin jest korzystne np. dla osób starszych, dzieci;
  • funkcja terapeutyczna, rehabilitacyjna – zachęcanie do ruchu na świeżym powietrzu poprzez uprawę roślin użytkowych i ozdobnych (osoby starsze, chore, niepełnosprawne);
  • wpisanie się w rozwijający się obecnie trend – własnej uprawy zdrowej żywności, bez użycia preparatów i nawozów chemicznych.

Jak prowadzić ekologiczny warzywnik - najważniejsze pytania i odpowiedzi

Uprawa ziół i warzyw w skrzynkach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE