Skrzynka na zioła - jak zrobić skrzynkę do uprawy ziół na balkonie i parapecie

2020-06-04 10:15

Zioła można uprawiać w różnych pojemnikach – od ceramicznych po metalowe, czy drewniane. Prostą skrzynkę na zioła zbudujesz samodzielnie, wykorzystując do tego np. niewykorzystane deski i listewki. Jak zrobić skrzynkę na zioła i jak w niej sadzić zioła?

Drewniane skrzynie nadają poszczególnym miejscom naturalnego i w pewnym sensie kameralnego charakteru. Kojarzą się z swojskim klimatem. Są cenione zwłaszcza w ogródkach wiejskich, w praktyce pasują do różnych stylów urządzania. Bardzo efektownie prezentują się, gdy uprawia się w nich nie tylko rośliny ozdobne, ale także zioła. Proste pojemniki można zbudować samemu małym nakładem sił i środków. Wykonanie skrzyni na zioła nie jest trudne, chociaż potrzeba dokładności i pewnych umiejętności majsterkowania.

Skrzynka na zioła
Autor: GettyImages Posadzone w skrzyni zioła można oznaczyć etykietami - pomoc dla tych, którzy zaczynają przygodę z uprawą ziół

Wykonanie skrzynki na zioła – krok po kroku

Do zrobienia skrzynki na zioła potrzebne będą:

  • deski,
  • listewki,
  • wiertarko-wkrętarka,
  • cztery metalowe kątowniki,
  • rurki gumowe lub z PCV,
  • folia budowlana lub ogrodnicza,
  • opcjonalnie styropian, klej silikonowy i klej termiczny.

Drewno powinno mieć wyrównaną powierzchnię, bez drzazg i ubytków. W razie potrzeby można je potraktować papierem ściernym. Już na tym etapie zaleca się je także zaimpregnować. Impregnat (bezbarwny lub koloryzujący) nanosi się dwukrotnie. Później warto zabieg powtarzać co 2-3 lata impregnując przynajmniej zewnętrzne powierzchnie.

Impregnacja drewna w ogrodzie: czym i jak zabezpieczyć ogrodowe elementy >>>

1. Na początku warto narysować prosty szkic (np. na papierze milimetrowym). Ułatwi to budowę skrzyni. Przy pewnej wprawie można od razu przystąpić do pracy. Deski tworzące dno docina się tak, aby miały długość dłuższej ściany prostokątnej skrzyni. Należy je połączyć dwiema lub trzema drewnianymi listwami, które przy okazji będą pełniły funkcję nóżek. W dnie trzeba wywiercić dwa lub trzy otwory o takiej średnicy, by później udało się umieścić w nich rurki.

2. Następnie za pomocą metalowych kątowników i wkrętów łączy się ze sobą ściany skrzynki. Jeden z końców każdego kątownika ma dochodzić do krawędzi ścianki. Ważne jest, aby konstrukcja była stabilna, gdyż wraz z ziemią będzie generowała znaczny ciężar.

3. Ściany należy dokładnie przytwierdzić do dna za pomocą wkrętów. Na tym etapie mamy już osłonkę na kwiaty, ale jeszcze nie „pełnoprawny” pojemnik służący do uprawy roślin. Jeśli w skrzyni planujemy uprawiać zioła wieloletnie trzeba wstawić warstwę izolacyjną chroniącą przed mrozem. Płyty styropianowe należy dociąć pod wymiar a jego krawędzie złączyć klejem termicznym. U podstawy wykonuje się otwory (równo z tymi znajdującym się w drewnianym dnie).

4. Wnętrz skrzyni należy szczelnie wyłożyć folią. Przytwierdza się ją przy brzegach skrzyni, np. za pomocą zszywek. U dołu wykonuje się otwory. Następnie w otworach należy umieścić rurki (nie powinny wystawać nadmiernie ponad poziom – maksymalnie 1 cm) i ustabilizować je klejem silikonowym. Odpływ wody jest konieczny, w przeciwnym wypadku korzenie ziół będą gniły. Natomiast drewno nie powinno mieć kontaktu z wodą.

Przeczytaj też:

Skrzynia na warzywa: jak ją zrobić samodzielnie >>>

5. Górę skrzyni można dodatkowo zabezpieczyć drewnianymi obrzeżami. Dzięki temu będzie wyglądała atrakcyjniej (nie będzie widać płyt styropianowych i miejsc zszywanej folii).

Skrzynka na zioła
Autor: GettyImages

Sadzenie ziół w skrzyni

Wybór ziół jest sprawą indywidualną, warto jednak w jednej skrzyni sadzić gatunki o podobnych wymaganiach świetlnych i glebowych. Przykładowo mięta lubi żyzne podłoża i częściowe zacienienie, rozmaryn poradzi sobie na słońcu w lżejszej glebie. Zwykle roślinom potrzeba pozostawić przynajmniej 15-20 cm przestrzeni. Oznacza to, że w skrzyni o długości 60 cm powinno się sadzić nie więcej niż 3-4 rośliny. Będą wtedy lepiej prezentowały się, mniej chorowały i dadzą lepszy plon. Nad dnie donicy należy wysypać grubą, kilku- lub kilkunastoprocentową warstwę drenażu (żwir, keramzyt, rozkruszone kawałki cegły lub fragmenty glinianych donic). To dodatkowa ochrona dla korzeni przed nadmiarem wilgoci. Następnie należy nasypać prawie po brzegi żyznej ziemi. Wcześniej można wymieszać je z dodatkami (np. z piaskiem) w zależności od wymagań konkretnych gatunków. W dołkach umieszcza się sadzonki i usypuje ziemię. Prace należy wykonać tak, aby pomiędzy korzeniami a ziemią nie było pustych przestrzeni. Następnie rośliny trzeba podlać. Jeśli skrzynia będzie znajdowała się na balkonie warto dodatkowo pomyśleć o wykonaniu lub zakupie podstawki.

Zioła można aranżować na balkonie, tarasie czy po prostu w domu na parapecie. Efektownie prezentują się, dają smaczny i zdrowy plon. W dodatku uprawa we własnoręcznie zbudowanych skrzyniach sprawi wiele przyjemności.

Przeczytaj też:

Skrzynka na zioła
Autor: GettyImages Szałwia lekarska to jedno z ziół chętnie uprawianych w skrzynkach na balkonach

Czy rozpoznasz te zioła?

Pytanie 1 z 12
Zioło na zdjęciu to...
kozieradka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają