Ekologiczny ogródek warzywny. Jak urządzić ekologiczny warzywnik

2011-01-07 1:00 Joanna Kapusta

Dobrze zaplanowany i pielęgnowany ogródek warzywny może się stać nie tylko źródłem świeżych i ekologicznych warzyw, owoców oraz ziół, ale także elementem dekoracyjnym działki. Warto dodać, że takie ogródki stają się coraz modniejsze.

Roślinom w warzywniku musimy zapewnić bardzo dobre warunki wzrostu. Dzięki temu będą silne i zdrowe, odporniejsze na choroby i szkodniki, co sprawi, że ich ochronę uda się ograniczyć do metod ekologicznych bez konieczności stosowania chemii. Pod uprawę warzyw trzeba wybrać miejsce zaciszne i nasłonecznione przez co najmniej sześć godzin dziennie. Lepiej, żeby w najbliższym sąsiedztwie nie rosły drzewa, duże krzewy i wysokie żywopłoty, aby nie konkurowały o światło, wodę i związki pokarmowe z roślinami w warzywniku.

Jaka ziemia w warzywniku

Ziemia w takim ogródku powinna być przepuszczalna, bogata w materię organiczną i związki pokarmowe, a jej odczyn musi być zbliżony do obojętnego (pH od 6 do 7). Aby to osiągnąć, do gleby ogrodowej dodajemy kompostu (około 4 kg/m2). Jeżeli jednak warunki naturalne nie pozwalają na jej szybką poprawę (bo jest zbyt piaszczysta lub za bardzo gliniasta), ogródek lepiej założyć na podwyższonych zagonach. Z desek lub bali zbijamy ramy wysokości od kilkunastu centymetrów do pół metra i wypełniamy je urodzajną ziemią (możemy ją kupić w sklepie) wymieszaną z kompostem (4-5 kg/m2 zagonu). Takie żyzne i przepuszczalne podłoże sprzyja dobremu wzrostowi roślin. Umocnienia zagonów można również zrobić z ułożonych obok siebie kamieni albo wymurować z cegieł.

Ogródek warzywny: duży czy mały

Głównym czynnikiem ograniczającym wielkość warzywnika jest ilość czasu, który możemy mu poświęcić. Lepiej zacząć od mniejszej powierzchni i stopniowo ją powiększać w miarę naszych możliwości i potrzeb. Nawet mały ogródek (20 m2) pozwoli cieszyć się zbiorami własnych warzyw, z dużego (200 m2) plony mogą sięgać nawet 400 kg i zaspokoić potrzeby kilkuosobowej rodziny.
Po określeniu wielkości i kształtu ogródka przystępujemy do jego podziału na zagony i ścieżki. Dostęp do środka zagonów powinien być łatwy – bez konieczności wchodzenia na nie w czasie pracy. Stanie się tak, jeśli ich szerokość nie będzie przekraczała 120 cm. Szerokość ścieżek między zagonami to minimum 30 cm, jednak część z nich powinna być szersza (50-100 cm), aby można było swobodnie przemieszczać się z większymi narzędziami – taczką, kosiarką czy glebogryzarką. Układ ścieżek oraz sposób ich wykonania decyduje w dużej mierze o charakterze ogródka. Dróżki wysypane skoszoną trawą, korą czy po prostu ziemne uczynią go bardziej wiejskim. Nawierzchnie wyłożone cegłami, kamieniami albo wysypane żwirem nadadzą całości elegancki klasyczny wygląd. Utwardzenie ścieżek zaoszczędzi nam ponadto dużo czasu przy ich odchwaszczaniu.
Aby podkreślić geometryczny układ ogródka, brzegi zagonów można obsadzić niskimi roślinami. Do tego celu nadają się gatunki jednoroczne: pietruszka naciowa, niskie aksamitki, smagliczki. Z roślin wieloletnich najlepiej sprawdza się bukszpan, z którego można formować niskie obwódki. Jest on dekoracyjny także zimą. Zagony można też obramować cegłami, kamieniami albo płotkami z wikliny. Trwałe wykończenie ścieżek i brzegów zagonów jest nie tylko praktyczne, ale też sprawia, że ogródek jest atrakcyjny przez cały rok.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE