Miskanty – imponujące trawy ozdobne. Uprawa miskantów w ogrodzie

2014-02-11 13:18 Katarzyna Józefowicz
miskant
Autor: photos.com Miskant - ozdobna trawa do ogrodu

Miskanty należą do najbardziej dekoracyjnych traw ozdobnych uprawianych w ogrodach. Podpowiadamy jak uprawiać miskanty. Uprawa miskantów: sadzenie i pielęgnacja. Trawy ozdobne: miskanty.

Wspaniałe i romantyczne miskanty, to jedne z najpiękniejszych i najbardziej dekoracyjnych traw bylinowych. Aby jednak mogły w pełni zaprezentować swoją urodę, wymagają odpowiednich warunków uprawy i właściwego stanowiska.

>>Przeczytaj też: Miskanty: polecane gatunki i odmiany miskantów do ogrodu

Uprawa miskantów

Miskanty to trawy ozdobne stosunkowo odporne na niską temperaturę, dlatego bez większych szkód mogą zimować w gruncie. Jedynie młode egzemplarze w pierwszych dwóch–trzech latach po posadzeniu wymagają okrycia kopczykiem z kory lub torfu. Miskanty lepiej też zniosą niską temperaturę, jeśli późną jesienią zwiążemy ich liście tworząc rodzaj namiotu – osłoni on korzenie przed mrozem i zapewni trawom lepszy start w kolejnym sezonie. Suche liście miskantów usuwamy dopiero wiosną (w kwietniu), ścinając ich kępy około 10 cm nad ziemią.
Jak większość traw, miskanty oczekują ciepłych i słonecznych stanowisk, osłoniętych zimą przed mroźnym wiatrem. Najlepiej rosną na glebach stosunkowo żyznych, przepuszczalnych oraz umiarkowanie wilgotnych, które w okresie zimowym lekko przesychają.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Rabata z traw ozdobnych: jakie gatunki wybrać

Miskanty najłatwiej rozmnażać przez podział rozrośniętych kęp, gdyż w naszym klimacie nasiona zawiązują się u tych roślin stosunkowo rzadko. Najlepszym terminem do sadzenia i rozmnażania miskantów jest wczesna wiosna, ponieważ wtedy rośliny mają przed sobą cały sezon na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu i odpowiednie przygotowanie do zimy.
Mając na uwadze silny wzrost miskantów, należy przeznaczyć dla nich odpowiednio dużo miejsca. Gatunki wyjątkowo ekspansywne (np. miskant cukrowy), najlepiej posadzić w dużych pojemnikach lub ograniczyć ich stanowisko pasami z grubej folii.
Miskanty równie dobrze prezentują się jako pojedyncze kępy, jak również w malowniczych grupach z bylinami kwitnącymi jesienią. Wysokie gatunki miskantów sprawdzają się również jako parawany odsłaniające kącik wypoczynkowy bądź altanę.

miskant
Autor: photos.com Miskant - ozdobna trawa do ogrodu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE