Czosnek olbrzymi - Allium giganteum - czy jest wieloletni? Kiedy się sadzi czosnek olbrzymi?

2024-02-21 11:40

Czosnek olbrzymi to jeden z najokazalszych i najpiękniejszych czosnków ozdobnych. Roślina pochodzi z Azji i jest cebulową byliną, chętnie uprawianą w ogrodach całego świata jako roślina ozdobna. Dowiedz się więcej o uprawie i zastosowaniu czosnku olbrzymiego w ogrodzie. Kiedy się sadzi czosnek olbrzymi? Jak dbać o czosnek olbrzymi?

Spis treści

  1. Czosnek olbrzymi - jak wygląda? jak długo kwitnie?
  2. Czosnek olbrzymi w galerii zdjęć
  3. Czosnek olbrzymi - wymagania: stanowisko i podłoża
  4. Kiedy się sadzi czosnek olbrzymi?
  5. Jak dbać o czosnek olbrzymi?
  6. Rozmnażanie czosnku olbrzymiego
  7. Odmiany czosnku olbrzymiego
  8. Czosnek olbrzymi - zastosowanie w ogrodzie

Czosnek olbrzymi (Allium giganteum) to wysoka bylina cebulowa należąca do rodziny czosnkowatych (Alliaceae). Zachwyca oryginalnym pokrojem i okazałymi, kulistymi kwiatostanami. Uprawiany jest jako roślina ozdobna.

Czosnek olbrzymi - jak wygląda? jak długo kwitnie?

Na początku okresu wegetacyjnego czosnek olbrzymi rozwija z podziemnej cebuli kilka (6-9) dużych, szerokolancetowatych, długich, rynienkowych, gładkich, zaostrzonych na końcu i łukowato wygiętych na zewnątrz, szarozielonych liści, zebranych tuż nad ziemią w rozłożystą rozetę.

Latem (VI-VII/VIII) spomiędzy liści wyrasta sztywny, gruby, gładki, wzniesiony pęd, na szczycie którego rozwija się okazały, okrągły kwiatostan, złożony z bardzo licznych, drobnych, promienistych, sześciopłatkowych, purpurowoczerwonych kwiatów, osadzonych na długich szypułkach. W czasie kwitnienia czosnek olbrzymi może dorastać do 1-1,5 m wysokości!, a jego kuliste kwiatostany mogą osiągać średnicę nawet kilkunastu centymetrów. 

Kwiaty czosnku olbrzymiego mają długie, wystające ponad koronę pręciki, dlatego cały kwiatostan wygląda jak barwna, puszysta kula. Kwiaty mają lekko czosnkowy zapach i są uwielbiane przez owady, głównie pszczoły i trzmiele, które potrafią obsiadać je po kilka jednocześnie.

Czosnek olbrzymi w galerii zdjęć

Czosnek olbrzymi - wymagania: stanowisko i podłoża

Czosnek olbrzymi mimo swoich rozmiarów nie jest rośliną wymagającą i trudną w uprawie. Oczekuje przede wszystkim słonecznego, ciepłego, osłoniętego od wiatru stanowiska i piaszczysto-gliniastej, żyznej, przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej gleby, najlepiej o lekko zasadowym odczynie pH. Wybierając stanowisko pod uprawę czosnku należy unikać zagłębień terenu i mokrej, ciężkiej ziemi, gdyż nadmierna wilgotność podłoża, szczególnie w czasie spoczynku i w okresie zimowym, jest dla roślin zabójcza (ich cebule w mokrej ziemi często gniją i zamierają).

Kiedy się sadzi czosnek olbrzymi?

Cebulki czosnku olbrzymiego sadzi się do gruntu jesienią (we wrześniu i na początku października), gdyż dobrze zimują w gruncie (w chłodniejszych rejonach kraju warto osłonić je na zimę warstwą naturalnej ściółki, np. słomą, którą wiosną należy jednak usunąć).

Jak dbać o czosnek olbrzymi?

W sezonie wegetacyjnym czosnki należy zasilać nawozami wieloskładnikowymi, a w okresie suszy systematycznie podlewać.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie czosnku olbrzymiego jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Należy to zrobić, zanim jeszcze rośliny zdążą wydać nasiona (chyba, że zależy nam na ich zebraniu lub samosiewie rośliny), które mocno obciążają cebule, pozbawiając je znacznej części składników odżywczych i utrudniając im przetrwanie zimy oraz osłabiając kwitnienie w kolejnym roku.

Rozmnażanie czosnku olbrzymiego

Roślina może pozostać na jednym stanowisku przez wiele lat, ale jeśli chcemy ją odmłodzić lub rozmnożyć, po 3-4 latach, późnym latem powinniśmy wykopać cebule (po zasuszeniu liści i przekwitnięciu roślin), oczyścić je z resztek liści, pędów i ziemi, oddzielić od nich cebulki potomne, przechować je do jesieni w suchym, przewiewnym, ciemnym miejscu, a następnie posadzić ponownie do gruntu we wrześniu, umieszczając w podłożu na głębokość równą trzykrotnej wysokości cebuli.

Musimy jednak pamiętać, że cebulki potomne czosnku olbrzymiego wydadzą pierwsze kwiaty dopiero po 2-3 latach uprawy, dlatego musimy uzbroić się w cierpliwość.

polecamy
Czosnek olbrzymi

Autor: GettyImages

Czosnek olbrzymi 'Globemaster'

Odmiany czosnku olbrzymiego

Czosnek olbrzymi może być uprawiany w postaci czystego gatunku lub ozdobnych odmian mieszańcowych, np. 'Mount Everest' i 'Mont Blanc' o białych kwiatostanach, 'Gladiator' o bardzo dużych, liloworóżowofioletowych kwiatostanach czy 'Globemaster' i 'His Excellency' o fioletowych kwiatach.

Czosnek olbrzymi - zastosowanie w ogrodzie

Latem, gdy czosnki olbrzymie są w pełni kwitnienia ich liście zaczynają żółknąć i zasychać, a krótko po kwitnieniu roślina przechodzi w stan spoczynku i całkowicie znika z rabat. Z tego względu czosnki dobrze jest sadzić w towarzystwie roślin, które osłonią ich zamierające liście i jak np. rogownica kutnerowata, kłosowiec, bodziszek wspaniały, szałwia omszona lub omączona czy kostrzewa sina.

Czosnek olbrzymi ze względu na smukłe, wysokie kwiatostany w ogrodzie najlepiej prezentuje się jako wyższe piętro rabaty. Dobrze komponuje się z ostróżkami, różami, liliami, liliowcami, krwawnikami, liatrą kłosową, łubinem, naparstnicami, innymi czosnkami ozdobnymi czy pustynnikiem.

Może rosnąć też na klombie, otoczony niskim żywopłotem z bukszpanu, tawuły japońskiej lub berberysów, nad którymi będą górowały jego okazałe kwiatostany. Wspaniale wygląda również w ogródkach żwirowych lub na wyspie na trawniku, zawsze jednak powinien rosnąć w grupie, bo wtedy prezentuje się najefektowniej. Jego kwiatostany doskonale nadają się też do cięcia, gdyż długo zachowują świeżość. Po zasuszeniu nie tracą koloru i mogą być wykorzystane do tworzenia ciekawych bukietów z suszonych roślin.

Nie przegap:

Prace ogrodowe: sadzenie roślin cebulowych w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.