Jak sadzić cebulki tulipanów, krokusów, hiacyntów, narcyzów? Uprawa kwiatów cebulowych

2023-09-29 11:06

Kwiaty cebulowe pięknie kwitną na wiosnę i zdobią ogrody. Sprawdź, kiedy i jak sadzić cebule tulipanów, narcyzów, hiacyntów, krokusów, czyli roślin cebulowych kwitnących wiosną, by cieszyć się kolorowymi kwiatami wiosną w ogrodzie. Jak uprawiać kwiaty cebulowe?

Chętnie uprawiamy w ogrodach byliny cebulowe. Pięknie zdobią rabaty już od wczesnej wiosny, gdy przyroda dopiero budzi się do życia. Najwcześniejsze, np. krokusy czy śnieżyczki, przebijają się przez śnieg i kwitną już w lutym! Kolejno swoje kwiaty pokazują hiacynty, tulipany, narcyzy, szachownice czy cebulice. Jeśli chcemy, aby nasz wiosenny ogród był pełen kwiatów cebulowych, trzeba pomyśleć o tym już jesienią. A to dlatego, że cebulki muszą przezimować w gruncie. Tylko wtedy zakwitną wiosną. Zaplanujmy więc w jesiennym kalendarzu prac w ogrodzie sadzenie cebulek tulipanów, narcyzów, krokusów czy hiacyntów. My podpowiadamy jak to zrobić prawidłowo.

Spis treści

  1. Gdzie sadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną?
  2. W jakiej ziemi sadzić cebulki kwiatowe?
  3. Zobacz w galerii zdjęć jak sadzić cebulki kwiatowe
  4. Jak sadzić cebule kwiatowe?
  5. Kiedy sadzić cebulki tulipanów, krokusów, hiacyntów, narcyzów?
  6. Sadzenie kwiatów cebulowych na rabatach
  7. Sadzenie roślin cebulowych na trawniku
  8. Sadzenie roślin cebulowych w pojemnikach
  9. Jak uniknąć chorób roślin cebulowych i bulwiastych?
  10. Jak pielęgnować rośliny cebulowe i przechowywać cebule?

Gdzie sadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną?

Rośliny cebulowe najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych lub lekko zacienionych (na przykład w świetle rozproszonym pod koronami drzew). Dobrze, jeśli stanowisko jest zaciszne. Ponieważ rośliny cebulowe rosną bardzo intensywnie przez mniej więcej trzy miesiące, po czym przechodzą w stan spoczynku, powinny być sadzone w takich miejscach, w których ich zniknięcie nie będzie raziło.

Dobrym towarzystwem dla wczesnowiosennych roślin cebulowych są byliny, które wiosną późno rozpoczynają wzrost – na przykład funkie czy rodgersje – a także niskie byliny płożące, przez gąszcz których rośliny cebulowe łatwo przerastają.

W jakiej ziemi sadzić cebulki kwiatowe?

Rośliny cebulowe i bulwiaste najlepiej rosną w ziemi przepuszczalnej i bogatej w próchnicę. Podłoże powinno być luźne i żyzne do głębokości 25-30 cm. Cebule źle rosną w glebach podmokłych, nie lubią także miejsc, w których w czasie wiosennych roztopów gromadzi się woda.

Glebę, około 2-3 tygodnie przed posadzeniem cebul i bulw, powinno się przekopać, usunąć chwasty, a następnie dodać kompostu (rozłożyć 2-centymetrową warstwę i wymieszać z glebą) lub nawozu wieloskładnikowego (w ilości zalecanej na opakowaniu).

Gleby ciężkie i zwarte (ilaste i gliniaste) należy wymieszać z torfem, drobno mieloną korą i piaskiem. Gleby lekkie i piaszczyste warto wzbogacić w próchnicę, czyli dodać kompostu, ziemi kompostowej lub przekompostowanego obornika (do kupienia w sklepach ogrodniczych). Można też wysiać wiosną rośliny na nawóz zielony (facelię, łubin, wykę). Na przełomie czerwca oraz lipca należy ściąć ich pędy, pociąć drobno i pozostawić do zwiędnięcia. Następnie trzeba je przekopać, mieszając z glebą tak, aby zapewnić dostęp powietrza do masy zielnej. Na dwa tygodnie przed sadzeniem cebul lub bulw można także zastosować nawóz mineralny wieloskładnikowy w ilości 40 g/m² (na przykład Azofoska, Fructus, Mikro).

Warto zadbać o właściwy odczyn gleby, gdyż rośliny cebulowe najlepiej rosną w podłożu o pH 6,8-7,2. Jeśli gleba w wybranym miejscu jest zbyt kwaśna, należy ją zwapnować nawozem zawierającym węglan wapnia, na przykład kredą albo dolomitem. Z sadzeniem cebul lepiej poczekać do następnego sezonu.

Zobacz w galerii zdjęć jak sadzić cebulki kwiatowe

Jak sadzić cebule kwiatowe?

Ogólna zasada, o której należy zawsze pamiętać, zaleca sadzenie cebul i bulw na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Jednak na glebach lekkich, piaszczystych sadzi się je nieco głębiej, na ciężkich, gliniastych – płycej. Także bardzo duże cebule umieszcza się w ziemi nieco płycej, niż wynika to z ich wielkości.Jeśli gleba jest lekka, warto na dno dołka nasypać nieco kompostu, jeśli jest ciężka i nieprzepuszczalna – piasku. Taki drenaż jest szczególnie polecany dla lilii, które nie znoszą stojącej w glebie wody – w zbyt mokrych miejscach ich korzenie zaczynają gnić.

Kiedy sadzić cebulki tulipanów, krokusów, hiacyntów, narcyzów?

Rośliny cebulowe zimujące w gruncie sadzi się jesienią – większość we wrześniu i w pierwszej połowie października. Jedynie narcyzy i szachownice lepiej posadzić wcześniej –  pod koniec sierpnia lub na początku września.

Cebulki i bulwy powinny być w stanie spoczynku – bez liści, a jedynie z niewielkimi delikatnymi korzonkami, zdrowe, bez plam, pleśni i uszkodzeń mechanicznych. Im są dorodniejsze i większe, tym piękniej kwitną. Przed posadzeniem warto je zaprawić, czyli przez pół godziny moczyć w środku grzybobójczym (Kaptan, Benlate albo Funaben w stężeniu zalecanym na opakowaniu). Dotyczy to szczególnie cebulek wykopywanych z ogródka, ale przyda się także tym kupionym w sklepie.

Sadzenie kwiatów cebulowych na rabatach

Rośliny cebulowe najładniej wyglądają w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk. W ich sąsiedztwie dobrze jest posadzić rośliny o ładnych liściach, które przysłonią żółknące po przekwitnięciu części nadziemne i zamaskują puste miejsca latem.

Cebule i bulwy umieszcza się w dołkach lub rowkach wykopanych na odpowiednią głębokość. Można też stosować metodę zwaną holenderską, czyli wybrać ziemię w miejscu, gdzie ma rosnąć grupa roślin, ułożyć cebule lub bulwy na wzruszonym podłożu, a następnie je nim przysypać. Stworzymy cebulom lepsze warunki rozwoju, jeśli umieścimy je na 2-3 cm warstwie kompostu rozłożonego na dnie dołu.

Aby ochronić cebule i bulwy przed gryzoniami, można je sadzić w plastikowych koszyczkach (do kupienia w sklepach ogrodniczych). Ułatwi to także ich wykopywanie.

Sadzenie roślin cebulowych na trawniku

Na trawniku najładniej wyglądają niewysokie rośliny, które wiosną tworzą barwne plamy, a potem dość szybko zamierają (dopiero gdy zaczną zasychać ich liście, można po raz pierwszy skosić trawnik). Mogą to być: cebulice, krokusy, przebiśniegi, ranniki i śnieżyce.

Cebule sadzi się w dołkach zrobionych sadzarką do cebul i przysypuje ziemią. Większe grupy roślin na trawniku lepiej sadzić inaczej – głęboko naciąć z trzech stron darń i odchylić jej brzegi, następnie usunąć z dna warstwę gleby, nasypać żyznego podłoża albo kompostu, ułożyć cebule lub bulwy i na koniec przykryć płatem darni.

Sadzenie roślin cebulowych w pojemnikach

Bardzo efektownie wyglądają rośliny cebulowe posadzone w donicach ustawionych na tarasach i patiach. Należy jednak pamiętać o tym, że rośliny tak posadzone są bardziej narażone na przemarzanie niż rosnące w gruncie. Dlatego przed nadejściem zimy warto przenieść pojemniki do ogrodu i zakopać. Jeśli nie jest to możliwe, można je zabezpieczyć słomianymi matami albo wstawić do skrzyni (najlepiej styropianowej) lub pudła kartonowego i wolne przestrzenie wypełnić rozdrobnionym styropianem, korą albo innym materiałem, który zapewni izolację przed mrozem. Wiosną, gdy rośliny zaczną wypuszczać liście, można zdjąć okrycie.

Warto wiedzieć

Jak uniknąć chorób roślin cebulowych i bulwiastych?

  1. Należy sadzić tylko zdrowe cebule i bulwy. Cebule i bulwy pokryte plamami, pleśnią, gnijące – najlepiej zniszczyć. Jeśli uszkodzenia są małe, można je wyciąć i ranę obsypać węglem drzewnym z dodatkiem Kaptanu.
  2. Roślin cebulowych nie powinno się sadzić w miejscach, gdzie wcześniej rosły również rośliny cebulowe, a także ogórki, pomidory, warzywa kapustne, fasola, groch, poziomki lub truskawki. Wiele chorób tych roślin może niszczyć cebule i bulwy.
  3. Podczas podlewania, nie można zbytnio moczyć liści, gdyż choroby grzybowe i wirusowe łatwo przenoszą się z kroplami wody.
  4. Trzeba obserwować rosnące rośliny i na bieżąco usuwać (i spalać) te, które mają zniekształcone lub plamiste liście albo kwiaty, nalot lub objawy zgnilizny.
Cebule kwiatowe sadzone jesienią
Tulipany - sadzenie cebulek
Autor: GettyImages

Jak pielęgnować rośliny cebulowe i przechowywać cebule?

  • Podlewanie kwiatów cebulowych. Jeśli wiosna jest sucha, rośliny cebulowe i bulwiaste trzeba regularnie podlewać. Niedobór wody powoduje słaby wzrost i kwitnienie. Latem – od chwili, gdy zaczną zasychać liście – rośliny potrzebują suszy.
  • Nawożenie kwiatów cebulowych. Co roku wczesną wiosną rośliny cebulowe i bulwiaste warto zasilić kompostem lub wieloskładnikowym nawozem mineralnym (zalecaną na opakowaniu dawkę należy podzielić na dwie porcje – pierwszą zastosować, gdy rośliny rozpoczną wzrost, drugą, gdy zaczną kwitnąć).
  • Ogławianie kwiatów cebulowych. Warto obrywać przekwitające kwiaty (ale zostawiać liście) – dzięki temu cebule i bulwy będą dorodne. Jest to wskazane szczególnie u czosnków olbrzymich, hiacyntów, lilii, narcyzów, szachownic cesarskich i tulipanów.
  • Okrywanie na zimę kwiatów cebulowych. Okrycia wymagają: cebulice, hiacynty, ifejony, iksje, kosaćce, lilie, narcyzy, psizęby. Gdy wierzchnia warstwa gleby jest już zmrożona, należy na niej rozsypać 3 cm kory lub torfu albo położyć świerkowe gałęzie (wcześniejsze okrywanie stwarza dobre warunki dla żerowania gryzoni, które mogą uszkodzić cebule). Podczas silnych mrozów warto położyć dodatkową warstwę okrycia.
  • Wykopywanie cebulek kwiatowych. Co 1-2 lata trzeba wykopywać tulipany i hiacynty, a co 2-4 lata ifejony, lilie, narcyzy i psizęby. Pozostałe rośliny cebulowe i bulwiaste należy wykopywać dopiero, gdy nadmiernie się zagęszczą i zaczną słabiej kwitnąć. Cebule i bulwy wykopuje się latem, gdy zaczną zasychać liście.
  • Przechowywanie cebulek kwiatowych. Wykopane cebule i bulwy wkłada się do ażurowych skrzynek i przenosi na kilka dni do ciepłego i przewiewnego miejsca. Gdy przeschną, rozdziela się je, czyści i przechowuje – do momentu sadzenia – w przewiewnym, ciemnym miejscu, w temperaturze 17-20°C.

Jak dobrze znasz rośliny cebulowe kwitnące wiosną? Zgarniesz komplet punktów?

Pytanie 1 z 16
Należy do grona najwcześniej kwitnących roślin cebulowych. Jej nazwa to:
Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają