Czosnki ozdobne posadź jesienią. Gatunki i odmiany czosnków ozdobnych

2017-10-13 17:15 Jolanta Piekarz

Czosnki ozdobne to rośliny cebulowe o bardzo dekoracyjnych kwiatach. Grupa czosnków ozdobnych obejmuje wiele gatunków i odmian. Poznaj gatunki i odmiany czosnków ozdobnych. Cebule czosnków ozdobnych sadzi się do gruntu jesienią.

Dzięki oryginalnej budowie kwiatostanów czosnki ozdobne należą do ciekawych, niepospolitych roślin ogrodowych. Ładnie wyglądają w wazonach jako kwiaty cięte, cechują się dużą trwałością. Można je również z powodzeniem zasuszyć – efektownie urozmaicają zimowe bukiety. W ogrodzie nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, co sprawia, że coraz częściej widzimy je na kwiatowych rabatach.

>>Przeczytaj też: Jak uprawiać rośliny cebulowe?

Kiedy kwitną czosnki ozdobne?

Cechą wspólną czosnków jest budowa kwiatostanu, który zazwyczaj składa się z wielu małych, sześciopłatkowych kwiatków skupionych w baldachy lub regularne kule. Kwiaty czosnków wyrastają na bezlistnych pędach, w zależności od gatunku mają barwę białą, fioletową (o różnych odcieniach) lub żółtą. Pojawiają się zwykle w czerwcu i na początku lipca, czyli po okresie bujnego kwitnienia wiosennych roślin cebulowych. Niektóre kwitną w pełni lata.

Czosnki ozdobne: gatunki i odmiany

Do grupy czosnków ozdobnych należą zarówno rośliny delikatne, niskie, świetnie pasujące do grodów skalnych, np. osiągający 20–25 cm wysokości czosnek południowy (Allium moly), jak i rabatowe „giganty”, np. czosnek olbrzymi (Allium giganteum) dorastający nawet do 1,5 m, wykształcający kuliste kwiaty średnicy 18–20 cm.

Do czosnków wysokich o kulistych kwiatostanach należą odmiany ‘Globemaster’ i ‘Gladiator’ o liliowych kwiatach oraz ‘Mont Blanc’ i ‘Mount Everest’ o białych.
Okazałe, intensywnie purpurowe kule wykształca czosnek okazały (Allium aflatunense). Dorasta do 90 cm i jest jednym z najczęściej spotykanych gatunków w ogrodach.

Czosnek Szuberta (Allium schubertii) tworzy kwiatki osadzone na bardzo długich szypułkach, co nadaje roślinie zaskakujący, egzotyczny wygląd. W skalnych ogrodach pięknie wygląda czosnek karatawski (Allium karataviense), którego dość duże, zielonoszare, kuliste kwiatostany osadzone są pomiędzy dwoma szerokimi liśćmi. Roślina osiąga około 25 cm wysokości. Odmiana o jaśniejszych, kremowobiałych kwiatach nosi nazwę ‘Ivory Queen’.
Do ogrodów trafił także biało kwitnący czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), który dziko występuje w naszych lasach liściastych. Oryginalne żółte kwiatostany o nieregularnie zwisających szypułkach wyróżniają czosnek złocisty (Allium flavum). Jego biała odmiana nosi nazwę ‘Album’.

Czosnki ozdobne: sadzenie cebul i pielęgnacja

Organami spichrzowymi czosnków są cebule – drobne i delikatne w przypadku niskich odmian, u dużych roślin osiągające nawet ponad 20 cm w obwodzie. Często wydzielają one charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach. Cebule czosnków sadzimy do ogrodów jesienią wybierając dla nich miejsca słoneczne o glebie żyznej i przepuszczalnej. Głębokość sadzenia powinna być równa trzykrotnej wysokości cebuli. W okresie wegetacji zasilamy je 2–3-krotnie mineralnymi nawozami wieloskładnikowymi, podczas suszy podlewamy. Aby wzmocnić cebulę, po kwitnieniu usuwamy kwiatostany – wtedy zgromadzi ona składniki odżywcze przeznaczone wcześniej na budowę nasion.

Czosnki ozdobne możemy wykopać bezpośrednio po zaschnięciu liści. Do czasu jesiennego sadzenia cebul przechowujemy je w chłodnym, przewiewnym pomieszczeniu. Dostępne w sprzedaży rośliny w zdecydowanej większości dobrze zimują w gruncie. Czosnki ozdobne nie wymagają okrywania. Aby dobrze rosły, warto corocznie jesienią lub wiosną rozsypać na ich stanowisku kompost.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE