Parzydło leśne - Aruncus dioicus - gdzie posadzić w ogrodzie? Czy parzydło jest trujące?
Parzydło leśne (Aruncus dioicus) to bylina naturalnie występująca w cienistych lasach. Ze względu na atrakcyjny wygląd parzydło jest chętnie uprawiane w ogrodach. Można wykorzystywać je do „zadań specjalnych”. Kiedy kwitnie parzydło leśne? Jak szybko rośnie parzydło leśne? Z czym sadzić parzydło leśne w ogrodzie?
Autor: Gettyimages
Parzydło leśne to wartościowy gatunek, który można i warto wykorzystywać do aranżacji trudnych miejsc
Spis treści
- Jak wygląda i kiedy kwitnie parzydło leśne?
- Czy parzydło parzy?
- Parzydło leśne - gdzie posadzić w ogrodzie?
- Parzydło leśne - rozmnażanie
- Pielęgnacja parzydła leśnego w ogrodzie
- Parzydło leśne w ogrodzie - zastosowanie
- Czy parzydło leśne jest trujące?
Jak wygląda i kiedy kwitnie parzydło leśne?
Parzydło leśne (Aruncus dioicus) osiąga pokaźne rozmiary – najczęściej dorasta do 160 cm wysokości. W optymalnych warunkach może przekraczać nawet 200 cm. Jest ozdobne z liści oraz kwiatów. Tworzy gęste kępy. Liście są szeroko-jajowate, pomarszczone.
Parzydło leśne kwitnie w czerwcu i w lipcu. Kwiatostany - wiechy o ażurowym wyglądzie wyrastają na szczycie długich pędów. Mają nawet do 50 cm długości. Składają się z drobnych kwiatów zapylanych przez chrząszcze. Parzydło leśne to roślina dwupienna, kwiaty męskie i żeńskie występują na różnych roślinach. Bardziej okazałe są egzemplarze męskie, które wytwarzają białe, pachnące kwiaty. Kwiaty żeńskie są mniejsze, delikatniejsze, kremowo-białe.
Czy parzydło parzy?
Choć nazwa sugerowałaby inaczej, parzydło leśne wcale nie parzy.
Parzydło leśne - gdzie posadzić w ogrodzie?
Parzydło leśne ma niewielkie wymagania i uchodzi za gatunek łatwy w uprawie. Optymalne są dla niego miejsca półcieniste, znosi także pełen cień. W naturze rozwija się pod osłoną koron drzew i właśnie takie warunki zaleca się mu zapewnić w ogrodzie. Lubi żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne podłoża o odczynie lekko kwaśnym. Parzydło leśne radzi sobie uprawiane w przeciętnych glebach. Źle reaguje na suszę. Jest mrozoodporne. Wytrzymuje polskie zimy.
Przeczytaj też:
Autor: Gettyimages
Parzydło leśne to wartościowy gatunek, który można i warto wykorzystywać do aranżacji trudnych miejsc
Parzydło leśne - rozmnażanie
Parzydło najczęściej kupuje się w formie sadzonek, które można umieszczać w gruncie jesienią lub zimą. Byliny sprzedawane w donicach z uformowaną bryłą korzeniową można sadzić przez cały sezon.
Parzydło rozmnaża się także generatywnie – z nasion. Nasiona parzydła powinno się wysiać wiosną do pojemników z żyznym, torfowym podłożem. Należy utrzymywać przez cały czas umiarkowaną wilgotność podłoża. Latem wysadza się je na miejsce stałe.
Szybszy sposób rozmnażania przy posiadaniu rozrośniętego parzydła to podział rośliny (w sierpniu). Jesienią można pobrać sadzonki pędowe parzydła i umieścić je w donicy z ziemią. Pojemnik przechowuje się przez zimę w chłodnym pomieszczeniu (5-10°C), wiosną sadzonki trzeba wysadzić do ogrodu.
Pielęgnacja parzydła leśnego w ogrodzie
Starsze rośliny nie wymagają dużej troski. W czasie susz powinno się je podlewać. Raz na kilka lat zaleca się zastosować nawozy organiczne, np. obornik, kompost lub nawóz humusowy. W chłodniejszych rejonach Polski młode sadzonki parzydła leśnego przed nadejściem zimy warto okryć. Po przekwitnięciu zaleca się przyciąć pędy kwiatostanowe. Problemem są nie tyle mrozy, co bezśnieżne zimy i kapryśna pogoda. Parzydło leśne jest mało podatne na choroby i szkodniki. Raczej nie wymaga ochrony.
Parzydło leśne w ogrodzie - zastosowanie
Parzydło leśne warto sadzić pod koroną drzew oraz wysokich krzewów. W ten sposób wyeliminuje się puste, nieatrakcyjne miejsca i stworzy zieloną ścianę, która zapewni większą prywatność w ogrodzie. Ponadto parzydło leśne nadaje się do ozdoby cienistych rabat. Warto je łączyć w kompozycjach ogrodowych z funkiami, bergeniami, żurawkami, żuraweczkami, tojadami, naparstnicami, tawułkami, języczkami oraz różnymi gatunkami paproci. Tworzy tło dla niższych roślin. W małym ogrodzie parzydło leśne może pełnić funkcję solitera, posadzonego w mniej nasłonecznionym miejscu, np. na trawniku. W szczególności pasuje do ogrodów urządzanych w stylu leśnym oraz wiejskim. Nadaje im większej naturalności i dzikości. Ze względu na łatwość uprawy parzydło leśne warto wprowadzić do rodzinnych ogrodów działkowych i na działki letniskowe (o ile w danym miejscu jest dostatecznie wilgotno). Niskie odmiany parzydła leśnego ('Kneifii', 'Misty Lace', 'Zweiweltenkind') można uprawiać w pojemnikach. To wartościowa propozycja na ozdobienie mało słonecznego balkonu. Parzydło leśne nadaje się też na kwiat cięty. Długo zachowuje świeżość w wazonie. Kwiatostany można zasuszyć i używać w suchych kompozycjach florystycznych.
Czy parzydło leśne jest trujące?
Trzeba pamiętać, że parzydło leśne to roślina trująca. Zawiera m.in. saponiny i pochodne pochodne cyjanowodoru. Lepiej unikać uprawy w ogrodach, w których przebywają małe dzieci. Oczywiście pociechy od małego trzeba uczyć, aby nie ruszały roślin, których nie znają.
Parzydło leśne to wartościowy gatunek, który można i warto wykorzystywać do aranżacji trudnych miejsc w ogrodzie. Poradzi sobie tam, gdzie bardziej światłolubne rośliny mają problem. Pozwoli na udekorowanie zacienionych ogrodów. Parzydło leśne jest przy tym wartościową, naturalistyczną ozdobą.