Najpopularniejsze paprocie ogrodowe. Rośliny do miejsc zacienionych w ogrodzie

2015-06-15 15:11 Katarzyna Józefowicz

Paprocie ogrodowe to dobre rozwiązanie do zagospodarowania miejsc zacienionych w ogrodzie. Poznaj najpopularniejsze paprocie do ogrodu. Paprocie nadające się do uprawy w ogrodzie: gatunki paproci ogrodowych.

W każdym ogrodzie powinno się znaleźć miejsce dla paproci, gdyż te atrakcyjne i piękne rośliny znakomicie sprawdzają się w zacienionych zakątkach, nadając im dodatkowo klimat romantycznej tajemniczości.
Decydując się na uprawę paproci, powinniśmy jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki sprawdzą się w ogrodzie. Wielu gatunków paproci nie możemy też pozyskiwać z naturalnego środowiska, gdyż są objęte ścisłą ochroną gatunkową. Paprocie przeznaczone do uprawy w ogrodzie można natomiast bez problemu kupić w centrach ogrodniczych lub u licencjonowanych producentów.

>>Przeczytaj też: Paprocie na słoneczne miejsce w ogrodzie

Najpopularniejsze paprocie ogrodowe: nerecznica samcza

Jednym z popularniejszych gatunków paproci ogrodowych jest okazała nerecznica samcza (łac. Dryopteris filix-mas). Roślina dorasta do 1–1,5 m wysokości i tworzy duże, szerokie, pierzaste, lekko przewieszające się na zewnątrz liście, zebrane w lejkowatą rozetę. Paproć ta ma grube, mięsiste kłącza, dzięki którym ładnie się rozrasta. Gatunek najlepiej sprawdza się w nasadzeniach zadarniających, na cmentarzach i w dużych ogrodach. Narecznica dobrze rośnie w wilgotnej, próchniczej, lekko kwaśnej glebie oraz na półcienistym stanowisku.

Najpopularniejsze paprocie ogrodowe: długosz królewski

Innym okazałym gatunkiem paproci uprawianych w ogrodach jest długosz królewski (łac. Osmunda regalia). Jego podwójnie-pierzaste, długie, szerokie, często lekko falowane na brzegach liście mogą dorastać do 50–160 cm wysokości, tworząc piękne, gęste, rozłożyste rozety. Długosz najlepiej prezentuje się jako soliter, ale może być też uprawiany w grupach z innymi paprociami. Dobrze rośnie w półcieniu oraz na glebach próchniczych, kwaśnych i bardzo wilgotnych. Długosza nie wolno jednak pozyskiwać ze środowiska naturalnego, gdyż jest objęty ochroną gatunkową.

Najpopularniejsze paprocie ogrodowe: języcznik zwyczajny

Jedną z ciekawszych paproci uprawianych w ogrodach jest natomiast języcznik zwyczajny (łac. Phyllitis scolopendrium), którego liście nie są pierzaste, ale całoblaszkowe i pofalowane na brzegach. Paproć dorasta zwykle do 30–60 cm wysokości i tworzy rozłożyste, gęste rozety. Gatunek znakomicie nadaje się do nasadzeń grupowych z innymi paprociami lub do uprawy w ogródkach skalnych. Podobnie jak inne paprocie, może być uprawiany w półcieniu, ale wymaga gleby wilgotnej, próchniczej, wapiennej i zasadowej. Podobnie jak poprzedni gatunek, na stanowiskach naturalnych objęty jest ochroną.

Najpopularniejsze paprocie ogrodowe: adiantum stopowate

Kolejną atrakcyjną paprocią ogrodową jest adiantum stopowate (łac. Adiantum pedatum), którego pierzaste liście składają się z wielu drobnych, prawie okrągłych listków i dorastają do 30–60 cm wysokości. Gatunek dobrze rośnie w próchniczej, wilgotnej, lekko kwaśnej glebie i na półcienistym stanowisku.

Inne popularne paprocie ogrodowe

W ogrodach można także spotkać inne gatunki paproci. Do najchętniej uprawianych należą:

  • wietlica samicza (Athyrium filix-femina),
  • wietlica japońska (Athyrium nipponicum),
  • paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare),
  • zanokcica skalna (Asplenium trichomanes),
  • paprotnik Fortune’a (Cyrtomium fortunei),
  • nerecznica szerokolistna (Dryopteris dilatata),
  • nerecznica czerwonozarodnikowa (Dryopteris erythrosora),
  • pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris),
  • objęty ochroną podrzeń żebrowiec (Blechnum spicant).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE