Odkryj urodę paproci ogrodowych - galeria zdjęć i praktyczne wskazówki

2024-07-03 12:26

Paprocie ogrodowe to świetna propozycja zagospodarowania zacienionych zakątków ogrodu. Poznaj najpopularniejsze paprocie do ogrodu. Które paprocie nadają się do uprawy w ogrodzie? Jakie mają wymagania? Gdzie sadzić paprocie w ogrodzie?

Spis treści

  1. Jakie paprocie w ogrodzie?
  2. Wymagania paproci ogrodowych - gdzie sadzić paprocie w ogrodzie?
  3. Paprocie ogrodowe - galeria zdjęć
  4. Nerecznica samcza
  5. Długosz królewski
  6. Języcznik zwyczajny
  7. Adiantum stopowate
  8. Pióropusznik strusi
  9. Inne popularne paprocie ogrodowe
  10. Co posadzić obok paproci na rabacie?

W każdym ogrodzie powinno się znaleźć miejsce dla paproci, gdyż te atrakcyjne i piękne rośliny znakomicie sprawdzają się w zacienionych zakątkach, nadając im dodatkowo klimat romantycznej tajemniczości.

Paprocie wyglądają dekoracyjnie już wiosną, gdy pojawiają się ich zwinięte w pastorały liście, które później zdobią intensywnie zielonym kolorem, ciekawym pokrojem i fakturą. Nie są roślinami wymagającymi, potrzebują jedynie dużo wody!

Jakie paprocie w ogrodzie?

Decydując się na uprawę paproci, powinniśmy jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki sprawdzą się w ogrodzie. Wielu gatunków paproci nie możemy też pozyskiwać z naturalnego środowiska, gdyż są objęte ścisłą ochroną gatunkową. Paprocie przeznaczone do uprawy w ogrodzie można natomiast bez problemu kupić w centrach ogrodniczych lub u licencjonowanych producentów.

Wymagania paproci ogrodowych - gdzie sadzić paprocie w ogrodzie?

Większość gatunków paproci najlepiej rośnie w miejscach półcienistych lub zacienionych, osłoniętych i wilgotnych - dobre miejsce dla tych roślin jest pod koroną drzew lub  przy ścianie domu (od północnej lub wschodniej stronie).

Podłoże dla paproci powinno być przepuszczalne, wilgotne, bogate w próchnicę. Dla większości gatunków najlepsze jest podłoże o odczynie obojętnym (pH 6,5-7,5), jedynie dla paprotki zwyczajnej i długosza królewskiego lepsze jest  podłoże kwaśne, a dla zanokcicy i języcznika - wapienne.

Paprocie są wrażliwe na nadmierne nawożenie. Przed posadzeniem warto przekopać ziemię dodając przekompostowaną korę sosnową, ziemię kompostową, kompost lub obornik, a potem co roku zasilać kompostem.

Paprocie wymagają dużo wilgoci, dlatego należy pamiętać o ich regularnym nawadnianiu. Aby zapobiec wysychaniu gleby wokół roślin, warto jej powierzchnię wyściółkować korą sosnową lub przekompostowanymi liśćmi.

Warto usuwać zbrązowiałe liście paproci.

Poznaj też najpopularniejsze domowe paprocie doniczkowe

Paprocie ogrodowe - galeria zdjęć

Rabata bylinowa pod koronami drzew

Nerecznica samcza

Jednym z popularniejszych gatunków paproci ogrodowych jest okazała nerecznica samcza (łac. Dryopteris filix-mas). Ta silnie rosnąca roślina dorasta do 1–1,5 m wysokości i tworzy duże, szerokie, pierzaste, lekko przewieszające się na zewnątrz liście, zebrane w lejkowatą rozetę. Paproć ta ma grube, mięsiste kłącza, dzięki którym ładnie się rozrasta. Gatunek najlepiej sprawdza się w nasadzeniach zadarniających, na cmentarzach i w dużych ogrodach. Nerecznica dobrze rośnie w wilgotnej, próchniczej, lekko kwaśnej glebie oraz na półcienistym stanowisku.

Inne nerecznice, które można uprawiać w ogrodzie:

  • nerecznica szerokolistna (Dryopteris dilatata) - dorastająca do około 1 m wysokości, w łagodne zimy zachowuje liście,
  • nerecznica czerwonozarodnikowa (Dryopteris erythrosora),
  • nerecznica nadobna (Dryopteris affinis) - pozostająca zielona cały rok,

Długosz królewski

Innym okazałym gatunkiem paproci uprawianych w ogrodach jest długosz królewski (łac. Osmunda regalis). Jego podwójnie-pierzaste, długie, szerokie, często lekko falowane na brzegach liście mogą dorastać do 160 cm wysokości, tworząc piękne, gęste, rozłożyste rozety. Długosz najlepiej prezentuje się jako soliter, ale może być też uprawiany w grupach z innymi paprociami. Dobrze rośnie w półcieniu oraz na glebach próchniczych, kwaśnych i bardzo wilgotnych. Najlepiej rozrasta się na brzegu strumienia bądź oczka wodnego. Długosza nie wolno pozyskiwać ze środowiska naturalnego, gdyż jest objęty ochroną gatunkową.

Języcznik zwyczajny

Jedną z ciekawszych paproci uprawianych w ogrodach jest natomiast języcznik zwyczajny ( Phyllitis scolopendrium, syn. Asplenium scolopendrium), którego liście nie są pierzaste, ale całoblaszkowe i pofalowane na brzegach. Paproć dorasta zwykle do 30–60 cm wysokości i tworzy rozłożyste, gęste rozety o średnicy 40 cm. Gatunek znakomicie nadaje się do nasadzeń grupowych z innymi paprociami lub do uprawy w ogródkach skalnych. Podobnie jak inne paprocie, może być uprawiany w półcieniu, ale wymaga gleby wilgotnej, próchniczej, wapiennej i zasadowej. Podobnie jak poprzedni gatunek, na stanowiskach naturalnych objęty jest ochroną.

Adiantum stopowate

Kolejną atrakcyjną paprocią ogrodową jest adiantum stopowate (Adiantum pedatum), którego pierzaste liście składają się z wielu drobnych, prawie okrągłych listków osadzonych wzdłuż czarnych ogonków, które przypominają sztywne druciki. Roślina osiąga 30–60 cm wysokości, dobrze rośnie w próchniczej, wilgotnej, lekko kwaśnej glebie i na półcienistym stanowisku.

Pióropusznik strusi

Pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris) - zachwycająca efektownym, dostojnym pokrojem, ma delikatne, jasnozielone, podwójnie pierzaste liście, które sterczą jak pióropusz i dorastają do 1 m wysokości. Tworzy wiele rozłogów, szybko się rozrasta i bywa ekspansywny (z tego powodu nie jest polecany do małych ogrodów). Najlepiej rośnie w cieniu drzew oraz przy zbiornikach wodnych. Lubi glebę wilgotną i żyzną. Jest łatwa w uprawie i mrozoodporna.

Inne popularne paprocie ogrodowe

W ogrodach można także spotkać inne gatunki paproci. Do najchętniej uprawianych należą:

  • wietlica samicza (Athyrium filix-femina) - dorastająca do 1,2 m wysokości,
  • wietlica japońska (Athyrium nipponicum),
  • paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) - dorastająca do 15-30 cm wysokości, o pojedynczo pierzastych liściach, łatwo się rozrastająca,
  • zanokcica skalna (Asplenium trichomanes) - dorastająca do 20 cm wysokości, znakomita do sadzenia przy wapiennych kamieniach bądź po cienistej stronie suchego murka,
  • zanokcica murowa (Asplenium ruta-muralis) - często spotykana w szczelinach murków ogrodowych,
  • paprotnik Fortune’a (Cyrtomium fortunei)
  • paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) - o ciemnozielonych. podwójnie pierzastych liściach pokrytych delikatnymi brązowymi włoskami,
  • objęty ochroną podrzeń żebrowiec (Blechnum spicant) - o wysokości 35 cm i skórzastych, błyszczących, ciemnozielonych liściach.

Przeczytaj też:

Paprocie
Autor: GettyImages Paproć, hosta i pierwiosnek doskonale komponują się na rabacie
warto wiedzieć

Co posadzić obok paproci na rabacie?

Paprocie najlepiej łączyć na rabacie z gatunkami o podobnych wymaganiach, czyli takich, które dobrze rosną na stanowiskach zacienionych i wilgotnych. Do takich roślin należą m.in.:

Paprocie są ładnym tłem dla roślin o dekoracyjnych liściach, takich jak miodunki, żurawki, tiarelle, a także dla roślin kwitnących: tawułek, pierwiosnków czy przylaszczek.

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?
Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski