Najpopularniejsze paprocie ogrodowe do miejsc zacienionych w ogrodzie

2020-09-21 11:38
paprocie
Autor: Mirosław Krogulec Paprocie ogrodowe: nerecznica samcza

Paprocie ogrodowe to dobre rozwiązanie do zagospodarowania miejsc zacienionych w ogrodzie. Poznaj najpopularniejsze paprocie do ogrodu. Paprocie nadające się do uprawy w ogrodzie: gatunki paproci ogrodowych.

W każdym ogrodzie powinno się znaleźć miejsce dla paproci, gdyż te atrakcyjne i piękne rośliny znakomicie sprawdzają się w zacienionych zakątkach, nadając im dodatkowo klimat romantycznej tajemniczości.Decydując się na uprawę paproci, powinniśmy jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki sprawdzą się w ogrodzie. Wielu gatunków paproci nie możemy też pozyskiwać z naturalnego środowiska, gdyż są objęte ścisłą ochroną gatunkową. Paprocie przeznaczone do uprawy w ogrodzie można natomiast bez problemu kupić w centrach ogrodniczych lub u licencjonowanych producentów.

>>Przeczytaj też: Paprocie na słoneczne miejsce w ogrodzie

Paprocie wyglądają dekoracyjnie już wiosną, gdy pojawiają się ich zwinięte w pastorały liście, które później zdobią intensywnie zielonym kolorem, ciekawym pokrojem i fakturą. Paprocie nie są roślinami wymagającymi, potrzebują jedynie dużo wody!

Najpopularniejsze paprocie ogrodowe: nerecznica samcza

Jednym z popularniejszych gatunków paproci ogrodowych jest okazała nerecznica samcza (łac. Dryopteris filix-mas). Ta silnie rosnąca roślina dorasta do 1–1,5 m wysokości i tworzy duże, szerokie, pierzaste, lekko przewieszające się na zewnątrz liście, zebrane w lejkowatą rozetę. Paproć ta ma grube, mięsiste kłącza, dzięki którym ładnie się rozrasta. Gatunek najlepiej sprawdza się w nasadzeniach zadarniających, na cmentarzach i w dużych ogrodach. Nerecznica dobrze rośnie w wilgotnej, próchniczej, lekko kwaśnej glebie oraz na półcienistym stanowisku.

Zacieniony ogród

Najpopularniejsze paprocie ogrodowe: długosz królewski

Innym okazałym gatunkiem paproci uprawianych w ogrodach jest długosz królewski (łac. Osmunda regalis). Jego podwójnie-pierzaste, długie, szerokie, często lekko falowane na brzegach liście mogą dorastać do 160 cm wysokości, tworząc piękne, gęste, rozłożyste rozety. Długosz najlepiej prezentuje się jako soliter, ale może być też uprawiany w grupach z innymi paprociami. Dobrze rośnie w półcieniu oraz na glebach próchniczych, kwaśnych i bardzo wilgotnych. Najlepiej rozrasta się na brzegu strumienia bądź oczka wodnego. Długosza nie wolno pozyskiwać ze środowiska naturalnego, gdyż jest objęty ochroną gatunkową.

Najpopularniejsze paprocie ogrodowe: języcznik zwyczajny

Jedną z ciekawszych paproci uprawianych w ogrodach jest natomiast języcznik zwyczajny (łac. Phyllitis scolopendrium, syn. Asplenium scolopendrium), którego liście nie są pierzaste, ale całoblaszkowe i pofalowane na brzegach. Paproć dorasta zwykle do 30–60 cm wysokości i tworzy rozłożyste, gęste rozety o średnicy 40 cm. Gatunek znakomicie nadaje się do nasadzeń grupowych z innymi paprociami lub do uprawy w ogródkach skalnych. Podobnie jak inne paprocie, może być uprawiany w półcieniu, ale wymaga gleby wilgotnej, próchniczej, wapiennej i zasadowej. Podobnie jak poprzedni gatunek, na stanowiskach naturalnych objęty jest ochroną.

Najpopularniejsze paprocie ogrodowe: adiantum stopowate

Kolejną atrakcyjną paprocią ogrodową jest adiantum stopowate (łac. Adiantum pedatum), którego pierzaste liście składają się z wielu drobnych, prawie okrągłych listków osadzonych wzdłuż czarnych ogonków, które przypominają sztywne druciki. Roślina osiąga 30–60 cm wysokości, dobrze rośnie w próchniczej, wilgotnej, lekko kwaśnej glebie i na półcienistym stanowisku.

Inne popularne paprocie ogrodowe

W ogrodach można także spotkać inne gatunki paproci. Do najchętniej uprawianych należą:

 • wietlica samicza (Athyrium filix-femina) - dorastająca do 1,2 m wysokości,
 • wietlica japońska (Athyrium nipponicum),
 • paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) - dorastająca do 15-30 cm wysokości, o pojedynczo pierzastych liściach, łatwo się rozrastająca,
 • zanokcica skalna (Asplenium trichomanes) - dorastająca do 20 cm wysokości, znakomita do sadzenia przy wapiennych kamieniach bądź po cienistej stronie suchego murka,
 • zanokcica murowa (Asplenium ruta-muralis) - często spotykana w szczelinach murków ogrodowych,
 • paprotnik Fortune’a (Cyrtomium fortunei)
 • paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) - o ciemnozielonych. podwójnie pierzastych liściach pokrytych delikatnymi brązowymi włoskami,
 • nerecznica szerokolistna (Dryopteris dilatata) - dorastająca do około 1 m wysokości, w łagodne zimy zachowuje liście,
 • nerecznica czerwonozarodnikowa (Dryopteris erythrosora),
 • nerecznica nadobna (Dryopteris affinis) - pozostająca zielona cały rok,
 • pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris) - zachwycająca efektownym pokrojem, ma delikatne, jasnozielone liście, tworzy wiele rozłogów, szybko się rozrasta i bywa ekspansywny (z tego powodu nie jest polecany do małych ogrodów),
 • objęty ochroną podrzeń żebrowiec (Blechnum spicant) - o wysokości 35 cm i skórzastych, błyszczących, ciemnozielonych liściach.

Wymagania paproci ogrodowych

Większość gatunków paproci najlepiej rośnie w miejscach półcienistych lub zacienionych, osłoniętych i wilgotnych - dobre miejsce dla tych roślin jest pod koroną drzew lub  przy ścianie domu (od północnej lub wschodniej stronie).

Podłoże dla paproci powinno być przepuszczalne, wilgotne, bogate w próchnicę. Dla większości gatunków najlepsze jest podłoże o odczynie obojętnym (pH 6,5-7,5), jedynie dla paprotki zwyczajnej i długosza królewskiego lepsze jest  podłoże kwaśne, a dla zanokcicy i języcznika - wapienne.

Paprocie są wrażliwe na nadmierne nawożenie. Przed posadzeniem warto przekopać ziemię dodając przekompostowaną korę sosnową, ziemię kompostową, kompost lub obornik, a potem co roku zasilać kompostem.

Paprocie wymagają dużo wilgoci, dlatego należy pamiętać o ich regularnym nawadnianiu. Aby zapobiec wysychaniu gleby wokół roślin, warto jej powierzchnię wyściółkować korą sosnową lub przekompostowanymi liśćmi.

Warto usuwać zbrązowiałe liście paproci.

Poznaj też najpopularniejsze domowe paprocie doniczkowe >>>

Paprocie
Autor: GettyImages Paproć, hosta i pierwiosnek doskonale komponują się na rabacie

Z jakimi roślinami łączyć paprocie na rabacie?

Paprocie najlepiej łączyć na rabacie z gatunkami o podobnych wymaganiach, czyli takich, które dobrze rosną na stanowiskach zacienionych i wilgotnych. Do takich roślin należą m.in. zawilce japońskie, języczki (np. języczka pomarańczowa, języczka Przewalskiego), funkie, kosaćce syberyjskie, barwinki, konwalie, bluszcz pospolity. Paprocie są ładnym tłem dla roślin o dekoracyjnych liściach, takich jak miodunki, żurawki, tiarelle, a także dla roślin kwitnących: tawułek, pierwiosnków czy przylaszczek.

Sonda
Masz w domu paprotkę?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE