Najpopularniejsze paprocie ogrodowe. Rośliny do miejsc zacienionych w ogrodzie

paprocie
Autor: Mirosław Krogulec Paprocie ogrodowe: nerecznica samcza

Paprocie ogrodowe to dobre rozwiązanie do zagospodarowania miejsc zacienionych w ogrodzie. Poznaj najpopularniejsze paprocie do ogrodu. Paprocie nadające się do uprawy w ogrodzie: gatunki paproci ogrodowych.

W każdym ogrodzie powinno się znaleźć miejsce dla paproci, gdyż te atrakcyjne i piękne rośliny znakomicie sprawdzają się w zacienionych zakątkach, nadając im dodatkowo klimat romantycznej tajemniczości.Decydując się na uprawę paproci, powinniśmy jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki sprawdzą się w ogrodzie. Wielu gatunków paproci nie możemy też pozyskiwać z naturalnego środowiska, gdyż są objęte ścisłą ochroną gatunkową. Paprocie przeznaczone do uprawy w ogrodzie można natomiast bez problemu kupić w centrach ogrodniczych lub u licencjonowanych producentów.

>>Przeczytaj też: Paprocie na słoneczne miejsce w ogrodzie

Paprocie wyglądają dekoracyjnie już wiosną, gdy pojawiają się ich zwinięte w pastorały liście, które później zdobią intensywnie zielonym kolorem, ciekawym pokrojem i fakturą. Paprocie nie są roślinami wymagającymi, potrzebują jedynie dużo wody!

Najpopularniejsze paprocie ogrodowe: nerecznica samcza

Jednym z popularniejszych gatunków paproci ogrodowych jest okazała nerecznica samcza (łac. Dryopteris filix-mas). Ta silnie rosnąca roślina dorasta do 1–1,5 m wysokości i tworzy duże, szerokie, pierzaste, lekko przewieszające się na zewnątrz liście, zebrane w lejkowatą rozetę. Paproć ta ma grube, mięsiste kłącza, dzięki którym ładnie się rozrasta. Gatunek najlepiej sprawdza się w nasadzeniach zadarniających, na cmentarzach i w dużych ogrodach. Nerecznica dobrze rośnie w wilgotnej, próchniczej, lekko kwaśnej glebie oraz na półcienistym stanowisku.

Najpopularniejsze paprocie ogrodowe: długosz królewski

Innym okazałym gatunkiem paproci uprawianych w ogrodach jest długosz królewski (łac. Osmunda regalis). Jego podwójnie-pierzaste, długie, szerokie, często lekko falowane na brzegach liście mogą dorastać do 160 cm wysokości, tworząc piękne, gęste, rozłożyste rozety. Długosz najlepiej prezentuje się jako soliter, ale może być też uprawiany w grupach z innymi paprociami. Dobrze rośnie w półcieniu oraz na glebach próchniczych, kwaśnych i bardzo wilgotnych. Najlepiej rozrasta się na brzegu strumienia bądź oczka wodnego. Długosza nie wolno pozyskiwać ze środowiska naturalnego, gdyż jest objęty ochroną gatunkową.

Najpopularniejsze paprocie ogrodowe: języcznik zwyczajny

Jedną z ciekawszych paproci uprawianych w ogrodach jest natomiast języcznik zwyczajny (łac. Phyllitis scolopendrium, syn. Asplenium scolopendrium), którego liście nie są pierzaste, ale całoblaszkowe i pofalowane na brzegach. Paproć dorasta zwykle do 30–60 cm wysokości i tworzy rozłożyste, gęste rozety o średnicy 40 cm. Gatunek znakomicie nadaje się do nasadzeń grupowych z innymi paprociami lub do uprawy w ogródkach skalnych. Podobnie jak inne paprocie, może być uprawiany w półcieniu, ale wymaga gleby wilgotnej, próchniczej, wapiennej i zasadowej. Podobnie jak poprzedni gatunek, na stanowiskach naturalnych objęty jest ochroną.

Najpopularniejsze paprocie ogrodowe: adiantum stopowate

Kolejną atrakcyjną paprocią ogrodową jest adiantum stopowate (łac. Adiantum pedatum), którego pierzaste liście składają się z wielu drobnych, prawie okrągłych listków osadzonych wzdłuż czarnych ogonków, które przypominają sztywne druciki. Roślina osiąga 30–60 cm wysokości, dobrze rośnie w próchniczej, wilgotnej, lekko kwaśnej glebie i na półcienistym stanowisku.

Inne popularne paprocie ogrodowe

W ogrodach można także spotkać inne gatunki paproci. Do najchętniej uprawianych należą:

 • wietlica samicza (Athyrium filix-femina) - dorastająca do 1,2 m wysokości,
 • wietlica japońska (Athyrium nipponicum),
 • paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) - dorastająca do 15-30 cm wysokości, o pojedynczo pierzastych liściach, łatwo się rozrastająca,
 • zanokcica skalna (Asplenium trichomanes) - dorastająca do 20 cm wysokości, znakomita do sadzenia przy wapiennych kamieniach bądź po cienistej stronie suchego murka,
 • zanokcica murowa (Asplenium ruta-muralis) - często spotykana w szczelinach murków ogrodowych,
 • paprotnik Fortune’a (Cyrtomium fortunei)
 • paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) - o ciemnozielonych. podwójnie pierzastych liściach pokrytych delikatnymi brązowymi włoskami,
 • nerecznica szerokolistna (Dryopteris dilatata) - dorastająca do około 1 m wysokości, w łagodne zimy zachowuje liście,
 • nerecznica czerwonozarodnikowa (Dryopteris erythrosora),
 • nerecznica nadobna (Dryopteris affinis) - pozostająca zielona cały rok,
 • pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris) - zachwycająca efektownym pokrojem, ma delikatne, jasnozielone liście, tworzy wiele rozłogów, szybko się rozrasta i bywa ekspansywny (z tego powodu nie jest polecany do małych ogrodów),
 • objęty ochroną podrzeń żebrowiec (Blechnum spicant) - o wysokości 35 cm i skórzastych, błyszczących, ciemnozielonych liściach.

Wymagania paproci ogrodowych

Większość gatunków paproci najlepiej rośnie w miejscach półcienistych lub zacienionych, osłoniętych i wilgotnych - dobre miejsce dla tych roślin jest pod koroną drzew lub  przy ścianie domu (od północnej lub wschodniej stronie).

Podłoże dla paproci powinno być przepuszczalne, wilgotne, bogate w próchnicę. Dla większości gatunków najlepsze jest podłoże o odczynie obojętnym (pH 6,5-7,5), jedynie dla paprotki zwyczajnej i długosza królewskiego lepsze jest  podłoże kwaśne, a dla zanokcicy i języcznika - wapienne.

Paprocie są wrażliwe na nadmierne nawożenie. Przed posadzeniem warto przekopać ziemię dodając przekompostowaną korę sosnową, ziemię kompostową, kompost lub obornik, a potem co roku zasilać kompostem.

Paprocie wymagają dużo wilgoci, dlatego należy pamiętać o ich regularnym nawadnianiu. Aby zapobiec wysychaniu gleby wokół roślin, warto jej powierzchnię wyściółkować korą sosnową lub przekompostowanymi liśćmi.

Warto usuwać zbrązowiałe liście paproci.

Poznaj też najpopularniejsze domowe paprocie doniczkowe >>>

Paprocie
Autor: GettyImages Paproć, hosta i pierwiosnek doskonale komponują się na rabacie

Z jakimi roślinami łączyć paprocie na rabacie?

Paprocie najlepiej łączyć na rabacie z gatunkami o podobnych wymaganiach, czyli takich, które dobrze rosną na stanowiskach zacienionych i wilgotnych. Do takich roślin należą m.in. zawilce japońskie, języczki (np. języczka pomarańczowa, języczka Przewalskiego), funkie, kosaćce syberyjskie, barwinki, konwalie, bluszcz pospolity. Paprocie są ładnym tłem dla roślin o dekoracyjnych liściach, takich jak miodunki, żurawki, tiarelle, a także dla roślin kwitnących: tawułek, pierwiosnków czy przylaszczek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE