Wietlice – ciekawe paprocie ogrodowe. ZDJĘCIA paproci

2015-06-16 13:08
paprocie
Autor: PLANTPOL Wietlica ‘Dre's Dagger’ (fot. PLANTPOL)

Wśród paproci ogrodowych na uwagę zasługują wietlice, ze względu na swoje dekoracyjne pierzaste liście. Zobacz zdjęcia pięknych odmian wietlic – paproci znakomitych do ogrodu. Ogrodowe paprocie: wietlice.

Wśród licznych gatunków paproci nadających się do uprawy w ogrodach, na uwagę zasługują wietlice (łac. Athyrium). Są to efektowne rośliny charakteryzujące się ozdobnymi, kolorowymi, miękkimi, pierzastymi liśćmi w różnych kolorach. Warto posadzić wietlice w ogrodzie – wzbogacą kolekcję paproci ogrodowych.Wietlice najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych. Podłoże powinno być próchnicze, przepuszczalne, lekko kwaśne, wilgotne (jeśli jest zbyt sucho, mogą zasychać liście).

Gatunki wietlic do ogrodów

Rodzaj wietlica (łac. Athyrium) obejmuje około 100 gatunków. W ogrodach najczęściej spotyka się:

  • wietlicę samiczą (Athyrium filix- hemina),
  • wietlicę japońską (Athyrium nipponicum var.pictum),
  • wietlicę alpejską (Athyrium distentifolium),
  • wietlicę uszkowatą (Athyrium otophorum).

Zastosowanie wietlic w ogrodach

Wietlice znakomicie nadają się do posadzenia w miejscach lekko zacienionych, pod drzewami. Atrakcyjnie wyglądają posadzone na rabatach bylinowych z innymi paprociami bądź w towarzystwie np. żurawek, funkii, traw ozdobnych czy innych bylin. Te ogrodowe paprocie doskonale nadają się do ogrodów naturalnych i na skalniaki.

Przeczytaj też: Najpopularniejsze paprocie ogrodowe >>>

Ciekawe odmiany wietlic – paproci ogrodowych

  • Wietlica ‘Burgundy Lace’ – odmiana wietlicy japońskiej (Athyrium nipponicum var.pictum). Charakteryzuje się wyjątkową kolorystyką ulistnienia oraz bardzo dobrą wytrzymałością na mróz. Rozmiary kępy to 60 cm wysokości i nieco szersza średnica.
  • Wietlica ‘Dre's Dagger’ – odmiana wietlicy samiczej (Athyrium filix-femina). Ma wąskie, pierzaste liście, na końcach z małymi pędzelkami, osadzone na ciemniejszej łodydze. Kształtna kępa dorastająca do rozmiarów około 60 cm.
  • Wietlica ‘Pewter Lace’ – odmiana wietlicy japońskiej (Athyrium nipponicum var.pictum). Odmiana zachwyca oryginalnym ulistnieniem. Doskonale prezentuje się posadzona w donicach z innymi roślinami oraz w cienistych zakątkach ogrodu. Wspaniały kontrast czerwieni z metalicznym grafitem.
  • Wietlica ‘Silver Falls’ – odmiana wietlicy japońskiej (Athyrium nipponicum var.pictum). Jej olśniewające, pierzaste liście w kontrastowym zestawieniu z łodygą przyciągają uwagę. Ciekawostka jest to, że kolor liści zmienia się w ciągu sezonu. Roślina charakteryzuje się regularną formą, osiągając około 50 cm średnicy kępy.
  • Wietlica ‘Ursula's Red’ – odmiana wietlicy japońskiej (Athyrium nipponicum var.pictum). Odmiana łącząca kolorystykę ‘Silver Falls’ i ‘Burgundy Lace’ – a do tego kolory zmieniają się w ciągu sezonu. Ma regularną formę średnicy około 50 cm.

Zobacz w galerii zdjęcia pięknych odmian wietlic

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE