Najlepsze rośliny do ogrodu i domu, które nie potrzebują dużo słońca

2019-02-21 15:03

W ogrodzie czy w domu znajdą się miejsca, gdzie dociera mało światła słonecznego. Poznaj najlepsze rośliny do ogrodu i domu, które nie potrzebują dużo słońca. Rośliny do miejsca zacienionych.

Większość roślin kocha słońce, dlatego kiedy mamy zacienione mieszkanie lub niezbyt słoneczny ogród, nie bardzo wiemy, co możemy w nich uprawiać. Warto jednak pamiętać, że rośliny pochodzą z różnych środowisk, dlatego można wśród nich znaleźć gatunki radzące sobie z różnymi warunkami i na różnych stanowiskach. Rośliny preferujące słabo oświetlone miejsca pochodzą zwykle z dolnych partii lasu, dlatego przystosowane są do korzystania z małej ilości światła. W swoim naturalnym środowisku mają też zwykle zapewnioną podwyższoną wilgotność podłoża i powietrza, dlatego w uprawie także będą oczekiwały podobnych warunków.

>>Przeczytaj też: Cieniste zakątki w ogrodzie: jak zagospodarować zacienione miejsce w ogrodzie

Paprocie - znakomite rośliny do miejsc zacienionych

Liderami wśród roślin wymagających do rozwoju niewiele światła są paprocie. Zarówno w ogrodzie, jak i w mieszkaniu paprocie możemy uprawiać w miejscach słabo oświetlonych lub nawet zacienionych, ale musimy pamiętać, że podłoże, w którym będą rosły powinno być próchnicze, lekkie i zawsze lekko wilgotne. Dobrze też, by miało lekko kwaśny lub kwaśny odczyn pH, który dla większości paproci jest najbardziej odpowiedni (jedynie nieliczne paprocie wolą podłoża zasadowe, gdyż w naturze rosną w szczelinach skalnych jak np. zanokcica skalna i zielona, języcznik zwyczajny, paprotnica królewska).

1. Paprocie do uprawy w ogrodzie
Do najpopularniejszych gatunków paproci, jakie możemy uprawiać w ogrodzie należą m.in.: nerecznica samcza i nerecznica szerokolistna, adiantum stopowate, pióropusznik strusi, wietlica japońska, wietlica samicza, paprotka zwyczajna, języcznik zwyczajny, podrzeń żebrowiec.

2. Paprocie do uprawy w domu
W mieszkaniu z kolei możemy uprawiać takie paprocie jak: nefrolepis sercolistny lub wyniosły (m.in. jego karłową odmianę 'Norwoodii'), orliczkę kreteńską, ciemnotkę okrągłolistną, adiantum klinowate, dawalię, zanokcicę gniazdową oraz najbardziej wymagające „łosie rogi” (Platycerium alcicorne).

>>Przeczytaj też: Pielęgnacja paproci doniczkowych: jak dbać o domowe paprocie doniczkowe

Rośliny do miejsc półcienistych do ogrodu i mieszkania

Spośród roślin znoszących stanowiska półcieniste, do uprawy w ogrodzie doskonale nadają się także funkie i żurawki. Oba gatunki posiadają ogromną liczbę atrakcyjnych odmian ozdobnych, dlatego każdy może wśród nich znaleźć coś dla siebie.  W zależności od upodobań możemy wybrać atrakcyjne, długowieczne funkie, które na jednym stanowisku mogą pozostać przez wiele lat, z roku na rok zyskując na atrakcyjności lub mniej żywotne, ale równie dekoracyjne żurawki, które jednak po 4-5 latach będzie trzeba odmłodzić, gdyż zaczną się wypiętrzać i tracić ładny pokrój.

Kolejnymi pięknymi bylinami ogrodowymi, preferującymi półcień są tawułka Arendsa, tawułka chińska i tawuła japońska. Wszystkie zachwycają uroczymi, wzniesionymi, pierzastymi kwiatostanami i rozweselają każdy cienisty zakątek ogrodu. Wymagają jednak wilgotnego, próchniczego podłoża, gdyż bardzo źle znoszą suszę i ciężką glebę.

Wspaniałymi roślinami do półcienia są także różaneczniki. W naturze zasiedlają lasy, dlatego przyzwyczajone są do niewielkich ilości światła. Trzeba jednak pamiętać, że rośliny te bezwzględnie wymagają kwaśnego, próchniczego i stale lekko wilgotnego podłoża, gdyż nie tolerują suszy, ani związków wapnia w glebie. Ich niezwykle pięknymi kwiatami możemy cieszyć się jednak wyłącznie wiosną, dlatego dobrze jest uzupełnić zajmowaną przez nie rabatę innymi roślinami ozdobnymi, które będą atrakcyjne przez pozostałą część sezonu.

>>Przeczytaj też: Rododendrony (różaneczniki): jak sadzić i pielęgnować rododendrony

W tej roli sprawdzi się między innymi brunera wielkolistna, która jest kolejnym gatunkiem, preferującym zacienione stanowiska. Wiosną jej ozdobą są drobne, niebieskie lub białe kwiatki, do złudzenia przypominające niezapominajki, ale w sezonie letnim na pierwszy plan wysuwają się duże, sercowate, zielone liście, u wielu odmian pokryte białosrebrzystym wzorem lub siatką białych nerwów, tworzących na ich powierzchni piękne desenie (np. u 'Jack Frost', 'Silver Heart', 'Silver Spear', 'Mr. Morse', 'Emerald Mist', 'Alexander's Great'). Brunery, podobnie jak inne rośliny półcienia oczekują wilgotnego, próchniczego podłoża, gdyż są wrażliwe na suszę.

>>Przeczytaj też: Niezapominajka i jej kuzynki: ułudka i brunnera

W zacienionym ogrodzie możemy posadzić też bluszcz pospolity. Jego długie, pokryte skórzastymi liśćmi pędy, będą pięły się po kratkach, pergolach, siatkach czy pniach drzew, sprawiając, że ogród stanie się niezwykle przyjemnym i przytulnym miejscem wypoczynku. Bluszcz pospolity można też z powodzeniem uprawiać w doniczkach. W mieszkaniu będzie dobrze wyglądał rozpięty na kratkach lub owinięty wokół palików, ale może być też rozwieszony na linkach na ścianach lub wokół okien lub wykorzystany do tworzenia kompozycji doniczkowych.

Ulubioną roślina pokojową do półcienia jest również skrzydłokwiat. Jego duże, błyszczące liście, pięknie wyglądają w ozdobnej donicy na tle jasnej ściany, a do tego wspaniale oczyszczają powietrze, dlatego rośliny nie powinno zabraknąć w żadnym domu. Skrzydłokwiat  musi mieć jednak zapewnione stale lekko wilgotne podłoże, gdyż nie toleruje suszy, na którą reaguje szybkim więdnięciem.

Roślinami pokojowymi doskonale znoszącymi niedoświetlone stanowiska są również modne, eleganckie i popularne zamiokulkasy oraz niezwykle łatwe w uprawie i mało wymagające sansewierie. W przeciwieństwie do wielu innych roślin półcienia, one akurat nie lubią nadmiaru wody i lepiej znoszą suszę niż przelanie.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie