Tawuła japońska: sprawdź jak dbać o ten ozdobny krzew

2024-07-29 14:52

Tawuła japońska to popularny krzew ozdobny sadzony w ogrodach. Późną wiosną i latem tawuła cieszy oczy obfitością kwiatów, przez cały sezon wegetacyjny zaś – ładnymi liśćmi. Nie ma wielkich wymagań i niemal wszędzie dobrze rośnie. Jak uprawiać tawułę japońską w ogrodzie?

Spis treści

  1. Wymagania uprawowe tawuły japońskiej
  2. Jak pielęgnować tawułę japońską?
  3. Czym różnią się odmiany tawuły japońskiej?
  4. Zastosowanie tawuły japońskiej w ogrodzie

Tawuła japońska (Spiraea japonica) to kwitnący krzew dorastający do 1-1,5 m. Kiedy wiosną pojawiają się na nim kwiaty, wygląda, jakby był cały otulony barwną tkaniną. Kwitnie długo – od początku czerwca nawet do sierpnia. Ma ładny kształt, a jego gałęzie często rozrastają się łukowato na boki.

Wymagania uprawowe tawuły japońskiej

Tawuła japońska jest bardzo tolerancyjna, potrafi przystosować się do prawie każdego podłoża. Jeżeli jednak pragniemy większych i piękniejszych kwiatów, warto posadzić krzew na glebie żyznej, ale nie podmokłej. Wpływ na kwitnienie ma także stanowisko. Choć ten gatunek dobrze rośnie zarówno w miejscu słonecznym, jak i zacienionym, to obfitemu kwitnieniu sprzyja jednak stanowisko słoneczne. Tawuła dobrze znosi suszę, jest odporna na choroby i szkodniki. Nie wymaga osłaniania na zimę, ponieważ jest mrozoodporna.

Jak pielęgnować tawułę japońską?

Tawuła japońska to roślina, która nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Powinno się ją przycinać co roku wczesną wiosną (marzec), bo wtedy zyska ładniejszy pokrój i będzie obficiej kwitła (kwiaty tworzą się na tegorocznych pędach). Przycina się całe rośliny dość nisko przy ziemi, tak by pozostały pędy z kilkoma pąkami. Można nie ciąć ich co roku, ale wtedy kwitnienie będzie mniej obfite.

Wiosną krzew warto zasilić kompostem albo nawozami mineralnymi, ziemię wokół niego można także podsypać przekompostowaną korą. To wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, jakich wymagają tawuły.

Przeczytaj też:

Czym różnią się odmiany tawuły japońskiej?

Tawuła japońska ma wiele odmian. Charakterystyczne dla niej są różowe lub karminowe kwiaty – drobne, ale zebrane w dość duże kwiatostany. Także liście niektórych odmian mają efektowne zabarwienie – czerwonawe, złotożółte czy pomarańczowożółte. Najbardziej intensywne kolory rośliny mają na wiosnę, później liście stają się zielone lub złociste, a jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono.

Zastosowanie tawuły japońskiej w ogrodzie

Tawuły japońskie sadzone są głównie jako tło dla mniejszych roślin, nadają się też na żywopłot, ale wtedy między nimi należy zachować 70 cm odstępu. Często uprawia się je wzdłuż drogi, są bowiem bardzo odporne na zanieczyszczenie środowiska. Ich głównym atutem są małe wymagania. Można je też również uprawiać w pojemnikach.

Czy rozpoznasz te ozdobne krzewy?

Pytanie 1 z 9
Jaki to krzew?
forsycja
#MuratorOgroduje: Jak stworzyć letni salon? Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają