Wiosenne nawożenie roślin - wiosnę zacznij nawożeniem!

Nawożenie roślin wiosną
Autor: GettyImages Rośliny rozpoczynające wiosną wzrost potrzebują wielu minerałów, dlatego należy zastosować nawożenie

Wiosenne nawożenie roślin jest ważne. Żeby rośliny w ogrodzie dobrze rosły, trzeba je nawozić. Najlepiej nawozić rośliny wiosną. Jak przeprowadzić wiosenne nawożenie roślin?

Wiosenne nawożenie roślin ma duże znaczenie. Rozpoczynające wzrost rośliny potrzebują wielu minerałów. W środowisku naturalnym czerpią je z próchnicy, która powstała z rozłożonych zeszłorocznych liści, pędów i innych resztek organicznych. Inaczej w ogrodzie. Grabiąc liście i skoszoną trawę, wyrywając suche pędy, usuwamy materiał, który mógłby się zamienić w próchnicę. Dlatego konieczne jest wiosenne nawożenie roślin.

Wiosenne nawożenie: nawozy organiczne

Nawozy organiczne są najlepsze. Zawierają potrzebne roślinom minerały, a poza tym – rozkładając się w ziemi – tworzą próchnicę, która znacznie poprawia właściwości gleby.

Bardzo dobrym nawozem jest kompost. Stosuje się go co roku jesienią lub wiosną w ilości około 20 l/m2. Po rozłożeniu wokół roślin (warstwą 2 cm) należy wymieszać go z  glebą na głębokość 10-15 cm. Można również zasilać nim trawniki. W tym celu trzeba rozłożyć warstwę około 1 cm na całej powierzchni murawy.

Na rabatach zamiast kompostu można lekko przykopać rozłożoną na powierzchni ziemi 3-centymetrową warstwę torfu (wysokiego lub niskiego), przekompostowanej kory albo – dostępnych w niektórych rejonach kraju – odpadów węgla brunatnego.

Wiosenne nawożenie kompostem
Autor: GettyImages Wiosną warto rozsypać kompost na rabatach bylinowych

Wiosenne nawożenie: nawozy zielone

Jeśli rozpoczynamy urządzanie ogrodu, a ziemia jest zbita i mało urodzajna, bo dawno nie była uprawiana – lepiej poczekać z sadzeniem roślin ogrodowych, a zacząć od posiania roślin na nawóz zielony. Ich wielką zaletą jest to, że szybko rosną i tworzą dużo łodyg i liści, które po przykopaniu i rozłożeniu się w ziemi zamieniają się w próchnicę. Poza tym – zagłuszają chwasty.

Rośliny na nawóz zielony ścinamy i przykopujemy, kiedy zaczynają kwitnąć, czyli – zależnie od gatunku – po jednym, dwóch miesiącach uprawy. Gdy zrobimy to za późno – wtedy, gdy na roślinach wytworzą się już nasiona – nawóz staje się mniej wartościowy, bo wiele minerałów transportowanych jest z liści do nasion. Ponieważ nawóz zielony szybko się rozkłada, już w drugiej połowie lata będziemy mogli posadzić rośliny ogrodowe.
Na nawóz zielony najlepiej nadają się rośliny motylkowe (łubin, peluszka, seradela, wyka). Wiosną można również siać facelię, gorczycę i owies, jednak w mieszankach z roślinami motylkowymi.

Nawozy wolno działające
Autor: GettyImages Nawozy wolno działające stosujemy raz na sezon - na wiosnę

Wiosenne nawożenie: nawozy mineralne

Nawozy mineralne uzupełniają nawożenie organiczne roślin. Należy je stosować zwłaszcza wtedy, jeśli dodaliśmy do ziemi torfu lub kory, które zawierają co prawda dużo próchnicy, ale mają mało potrzebnych roślinom minerałów.

  • Najlepsze są nawozy wieloskładnikowe (na przykład Azofoska, Florovit, Fruktus 2), gdyż zawierają wszystkie potrzebne roślinom makro- i mikroelementy.
  • Bardzo dobre są nawozy specjalistyczne, których skład opracowany został dla konkretnych roślin. Są więc nawozy dla: hortensji, róż, różaneczników i azalii, kwiatów ogrodowych, roślin iglastych, krzewów liściastych, trawników, borówek, poziomek i truskawek, winorośli oraz drzew i krzewów owocowych.

Nawozy mineralne należy stosować zgodnie ze wskazówkami podanymi na opakowaniu. Zwykle dodaje się je do gleby raz – wczesną wiosną lub dwa razy – wiosną i latem. Ponieważ duża część związków z nawozów mineralnych wymywana jest z wodą w głąb ziemi (w czasie podlewania, z deszczem, z wodą z zimowych roztopów) – nawozów tych nie należy stosować jesienią. 

>>Przeczytaj też:

Wiosną można też zastosować tak zwane nawozy wolno działające (Dendrovit, Osmocote, Pokon Season Comfort). Są wprawdzie droższe od zwykłych nawozów, warto je jednak stosować. Po pierwsze dlatego, że wystarczy dodać je do ziemi raz na cały sezon wegetacyjny – wiosną. Składniki mineralne w nich zawarte będą powoli przenikać do gleby – w miarę jak będą pobierane przez korzenie roślin. Po drugie dlatego, że roślinom nie grozi przenawożenie, ponieważ związki mineralne ukryte są w kapsułkach.

CZTERY PORY ROKU w ogrodzie
Cztery Pory Roku

Autor: GettyImages

Chcesz zobaczyć, jak zmienia się ogród w kolejnych porach roku i jakie prace należy wykonać w poszczególnych miesiącach roku?
Szukasz ciekawych pomysłów na urządzenie i aranżacji ogrodu?
Potrzebujesz porad dotyczących pielęgnacji roślin?
Zajrzyj na stronę naszej nowej akcji "CZTERY PORY ROKU"!
Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek, które pomogą Ci urządzić i pielęgnować ogród. Zapraszamy!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Victor
|

Prosimy o podanie średniego nawożenia pod poszczególne warzywa
Bez kontroli zasobnosci gleby

Anonymous
|

jest rzeczą bardzo istotną.Jestem początkującym działkowiczem(od dwóch miesięcy).Zmieniam działkę którą kupiłam na rekreacyjną.Poprzednicy uprawiali na niej warzywa i trochę krzewów owocowych,które "skromnie"owocowały.Sadząc wszystkie nowe roślinki oprócz wymagającej ziemi dorzucam nawóz organiczny PLANK,Który można dokładać do każdej roślinki ogrodowej jak również do roślinek pokojowych.Na mojej działce jest też szklarnia (pozostałość po poprzednikach) a w niej były bardzo mizerne pomidorki i ogórki,podsypałam PLANK,no teraz to co innego,"rosną jak na drożdżach".

Anonymous
|

PRZEKONAŁAM SIĘ W UBIEGŁYM SEZONIE ,WSPANIAŁY ZESTAW DO PIELĘGNACJI JAK I ODZYWKI KTÓRE DOSTAŁAM ZA UDZIAŁ W KONKURSIE I TERAZ WIEM CO DOBRE ,DLA ROŚLIN I KWIATÓW NA DZIAŁCE I TERAZ TEŻ ZASILĘ SWOJA DZIAŁKĘ W TE SKŁADNIKI

Maria
|

Bardzo dziekuje za rozne na tej stronie informacje. Zakladam dopiero ogrod i jestem w tej sprawie laikiem. Bede korzystac z Waszych rad. popzdrawiam .