Obornik granulowany - w jakich dawkach stosować? [Porada eksperta]

2018-11-19 16:41

Chciałbym sie dowiedzieć, w jakich dawkach można stosować rozpuszczony obornik granulowany bydlęcy do podlewania? I jak często można go stosować?

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Obornik rozpuszcza się w ciepłej wodzie przez kilka do nawet kilkunastu dni. Uzyska się półpłynną masę - nie rozpuszcza się całkowicie. Normalnie obornik rozpuszcza się w wodzie w proporcji 1:3, 1:4, itp. Granulowana forma jest bardziej stężona, dlatego rozcieńczenie powinno być jeszcze większe, np: 1:8, 1:10. Częstotliwość zabiegu zależy od konkretnej grupy roślin. Średnio zieleń dokarmia się co 2-3 tygodnie. Generalnie unikałbym stosowania płynnego formy granulowanej. Lepiej jak jest wyłożony i systematycznie uwalnia składniki pokarmowe.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE