Nawóz zielony do ogrodu. Wybieramy rośliny na nawozy zielone

2017-05-19 19:59 Elżbieta Borkowska-Gorączko|Michał Mazik
Przepis na nawóz zielony
Autor: Maria Muszalska Rośliny na nawóz zielony warto posiać wszędzie, gdzie to możliwe, a zwłaszcza: na rabatach po roślinach jednorocznych, w warzywniku po zbiorze warzyw, w miejscach jeszcze nie zagospodarowanych. Na nawóz zielony stosuje się rośliny szybko i bujnie rosnące, z których po rozłożeniu w ziemi powstaje dużo urodzajnej próchnicy. Na zdjęciu: łubin ogrodowy.

Rośliny na nawóz zielony do ogrodu: przegląd. Jeśli ziemia jest zbita i mało urodzajna, bo dawno nie była uprawiana – lepiej poczekać z sadzeniem roślin ogrodowych, a zacząć od posiania roślin na nawóz zielony. 

Intensywna uprawa roślin w ogrodzie może doprowadzić do wystąpienia efektu „zmęczenia gleby”, a tym samym obniżenia jej „parametrów”. W szczególności dotyczy to warzywniaka i sadu. Aby ograniczyć takie ryzyko, warto posiać co pewien czas rośliny na nawóz zielony. Przedstawiamy najbardziej wartościowe gatunki roślin na nawóz zielony do ogrodu.

Sprawdź też: wiosenne nawożenie roślin w ogrodzie >>>

Rośliny na nawóz zielony pozwalają utrzymać prawidłową strukturę, żyzność i przepuszczalność podłoża. Wiele z nich wiąże azot z powietrza przy współpracy z bakteriami brodawkowymi (np.: motylkowe). Inne akumulują składniki pokarmowe z głębszych, często niedostępnych dla innych roślin warstw gleby zapobiegając ich wypłukiwaniu. Później (po ścięciu) oddają je z powrotem. Ponadto wiele gatunków wykazuje działanie fitosanitarne – nie tylko zapobiega erozji gleby, ale także zwalcza lub odstrasza szkodniki. Obie grupy (nawozy zielone i rośliny fitosanitarne) warto co kilka lat posiać w różnych częściach ogrodu, zwłaszcza w tych mocno eksploatowanych.

Stosowanie nawozów zielonych

 • Rośliny na nawóz zielony po ścięciu powinny być dokładnie przekopane z glebą;
 • W większości przypadków stosuje się je jako przedplon lub poplon. Warto je umieścić w planie zagospodarowania ogrodu, np. w cyklu zmianowania w warzywniku;
 • Wiele gatunków roślin na nawóz zielony to pożytki dla pszczół (np.: naostrzyk);
 • Gęsty siew to skuteczny sposób na ograniczenie zachwaszczenia. Można to wykorzystywać m.in. na nieużytkach lub nowej działce, na której dopiero będzie zakładany ogród;
 • Nawozy zielone sieje się jednorodnie lub w mieszankach (np.: strączkowo-zbożowych);
 • Nawozy zielone to nie tylko rośliny jednoroczne i dwuletnie. Zdolność do wiązania azotu z powietrza mają także niektóre krzewy (np.: janowiec i żarnowiec) i drzewa (robinia);

Rośliny motylkowe na nawóz zielony do ogrodu

Na nawóz zielony najlepsze są rośliny motylkowe (łubin, peluszka, seradela, wyka), gdyż:

 • ich silne korzenie głęboko spulchniają glebę i wydobywają potrzebne minerały z jej głębszych warstw;
 • pobierają związki mineralne trudno przyswajalne dla innych roślin. Po przykopaniu i rozłożeniu się roślin motylkowych związki te mogą być pobierane przez rośliny ogrodowe;
 • zwiększają zawartość azotu w glebie, ponieważ współżyjące z nimi (na korzeniach) bakterie potrafią wiązać azot z atmosfery. 

Sprawdź też: jak sprawdzić odczyn pH gleby - gleba zasadowa czy kwaśna >>>

Wiosną można również stosować mieszanki roślin motylkowych z na przykład facelią, gorczycą i owsem.

Nawóz zielony na glebach lekkich

Najlepiej posiać łubin żółty (20-30 g nasion na 1 m2), mieszankę łubinu żółtego i seradeli (18 g łubinu i 3 g seradeli na 1 m2), mieszankę łubinu żółtego i owsa (10 g łubinu i 10 g owsa na 1 m2), mieszankę łubinu żółtego, peluszki i gorczycy (12 g łubinu, 6 g peluszki i 6 g gorczycy na 1 m2), lub mieszankę peluszki i wyki (15 g peluszki i 15 g wyki na 1 m2).

Nawóz zielony na glebach ciężkich

Zamiast łubinu żółtego można posiać łubin niebieski, mieszankę łubinu i peluszki (15 g łubinu i 10 g peluszki na 1 m2) lub facelię (2 g na 1 m2).

Bezpośrednio przed siewem roślin na nawóz zielony, do ziemi możemy dodać 30-60 g Azofoski na 1 m2. Zasilone rośliny wytworzą więcej pędów oraz liści, z których po rozłożeniu powstanie dużo cennej próchnicy.

Nawozy zielone: wzbogacanie gleby w składniki organiczne

 • Rośliny na nawozy zielone: Łubiny

W uprawie jako nawozy zielone często spotyka się łubin żółty (wolnorosnący) oraz łubin wąskolistny (szybkorosnący). Oba gatunki mają duże walory dekoracyjne, dlatego można je siać w każdej części ogrodu, również na rabatach. Ograniczają zachwaszczenie. Rodzina: motylkowate.
Termin wysiewu: kwiecień-wrzesień.
Rodzaj gleby: Nadają się do większości gleb. Umożliwiają głębokie spulchnienie. Pobierają i gromadzą składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby.

 • Rośliny na nawozy zielone: Facelia błękitna

Facelia błękitna podobnie jak łubin może być wykorzystywana jako gatunek ozdobny. Najczęściej uprawia się ją jednak jako poplon (po warzywach lub po zbożach). Osiąga do 80 cm wysokości. Posiada owłosione pędy i liście. Kwiaty są fioletowe. To pożytek dla pszczół. Rodzina: ogórecznikowate.
Termin siewu: do drugiej dekady sierpnia.
Rodzaj gleby: Wszystkie oprócz bardzo lekkich, silnie zakwaszonych, przenawożonych azotem oraz podmokłych.

 • Rośliny na nawozy zielone: Wyka siewna

Wyka osiąga do 80 cm, posiada wiotkie łodygi, pierzasto-złożone liście i czerwonofioletowe, motylkowe kwiaty. To roślina pastewna. Rodzina: motylkowate.
Termin siewu: wykę jarą sieje się od kwietnia do końca lipca, ozimą od połowy lipca do końca października.
Rodzaj gleby: na większość typów gleb poza suchymi (jest wrażliwa na suszę).

 • Rośliny na nawozy zielone: Wyka kosmata

Wyka kosmata to roślina zimotrwała. Wytwarza dłuższe pędy od wyki siewnej (do 150cm), ale posiada pokrój pokładający się. Ma niewielkie wymagania cieplne i glebowe.
Termin siewu: podobnie jak u wyki siewnej. Rodzina: motylkowate.
Rodzaj gleby: większość typów, nawet te piaszczyste oraz zakwaszone.

 • Rośliny na nawozy zielone: Koniczyna

Jako nawozy zielone stosuje się różne gatunki koniczyn, m.in. koniczynę czerwoną, białą i inkarnatkę. Ma szerokie zastosowanie. Głęboko spulchnia glebę. Rodzin: motylkowate.
Termin siewu: zwykle od kwietnia do października.
Rodzaj gleby: średnio-ciężkie.

 • Rośliny na nawozy zielone: Peluszka

Jest znana także pod nazwą groch pastewny. Często stosuje się ją jako nawóz zielony na poplon letni oraz jako roślinę pastewną. W przeciwieństwie jednak do typowego grochu pastewnego wytwarza kwiaty barwne – fioletowe lub różowe. Ma niewielkie wymagania. Jest odporna na niskie temperatury. Rodzina: motylkowe
Termin siewu: od marca do końca sierpnia
Rodzaj gleby: Na  gleby średnio-ciężkie i ciężkie. Nie lubi gleb kwaśnych.

 • Rośliny na nawozy zielone: Bobik

To jedna z najcenniejszych roślin na nawóz zielony. Wytwarza głęboki system korzeniowy (do 100-120 cm), dzięki czemu dobrze drenuje podłoże. Często stosuje się ją jako przedplon. Rodzina: motylkowate.
Termin siewu: od wczesnej wiosny
Rodzaj gleby: większość typów gleb – polecany zwłaszcza na podłoża ciężkie. Nie lubi gleb zakwaszonych.

Nawozy zielone: znaczenie fitosanitarne

 • Rośliny na nawozy zielone: Gryka zwyczajna

Gryka zwyczajna nie ma dekoracyjnego wyglądu, ale jej znaczenie jest bardzo duże. Zapobiega erozji gleby, ogranicza zachwaszczenie, pozwala zwalczać szkodniki glebowe (rolnice, pędraki oraz nicienie). To roślina miododajna i pastewna. Jest cennym pokarmem także dla człowieka (kasza). Gatunek jest wrażliwy na niskie temperatury. Rodzina: rdestowate.
Termin siewu: kwiecień-maj.
Rodzaj gleby: żyzne, próchnicze, średnio-ciężkie. Podłoża suche oraz podmokłe są nieodpowiednie.

 • Rośliny na nawozy zielone: Aksamitka

W ogrodach uprawia się różne gatunki aksamitek jako rośliny obrzeżowe i rabatowe. Aksamitka odgrywa także dużą rolę w likwidacji chorobotwórczych nicieni glebowych. Jest korzenie wytwarzają związki toksyczne dla tych organizmów. Dlatego co kilka lat warto obsiać nią poletka w warzywniaku oraz inne intensywnie uprawiane miejsca. Rodzina: astrowate. Z gatunków ozdobnych (i jednocześnie jadalnych) podobną funkcję pełni słonecznik.
Termin siewu: kwiecień-maj.
Rodzaj gleby: różne typy.

 • Rośliny na nawozy zielone: Gorczyca biała, rzepik, rzodkiew oleista

Gorczyca biała, rzepik, rzodkiew oleista to gatunki, które pozwalają zwalczyć nicienie i drutowce, a przy okazji dość skutecznie ograniczają zachwaszczenie.
Termin siewu: od drugiej połowy marca do września.
Rodzaj gleby: różne typy.

 • Rośliny na nawozy zielone: Naostrzyk żółty

To roślina ruderalna, którą w ogrodzie można wykorzystać do odstraszania gryzoni. Wytwarza kumaryny działające zniechęcająco na myszy i nornice. Często stosuje się ją jako poplon. To gatunek miododajny. Ususzona i przeniesiona do szafy odstrasza mole. Rodzina: motylkowate.
Termin siewu: od wiosny.
Rodzaj gleby:  różne, najlepiej próchnicze.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE