Róże na pniu - sprawdź, jak odpowiednio przygotować je na zimowe chłody!

2024-11-12 14:44

Róże pienne, zwane także różami na pniu, prezentują się w ogrodzie bardzo efektownie. Niestety, ta forma różanych drzewek jest jednocześnie najbardziej wrażliwa na mróz. Dlatego na zimę trzeba je odpowiednio zabezpieczyć, aby przetrwały okres niskich temperatur. Jak to zrobić?

Okrywanie na zime róż piennych
Autor: GettyImages Róże na pniu wymagają okrycia na zimę

Spis treści

  1. Kiedy zabezpieczyć róże na pniu przed mrozem?
  2. Przygotowanie do zimy róż na pniu rosnących w ogrodzie
  3. Zabezpieczenie róż piennych w pozycji leżącej
  4. Zabezpieczenie róż piennych w pozycji stojącej
  5. Zabezpieczenie przed mrozem róż piennych rosnących w pojemnikach

Róże na pniu wymagają zimowego zabezpieczenia - bez niego mogą nie przeżyć zimy. Osłony potrzebują zarówno podkładka, na której zaszczepiono szlachetną odmianę, jak i pędy tej odmiany tworzące koronę różanego drzewka. Oto sprawdzone sposoby zabezpieczenia róż piennych na okres zimowy.

Kiedy zabezpieczyć róże na pniu przed mrozem?

Dobrym terminem zabezpieczania róż piennych przed mrozem jest przełom października i listopada. Jeśli jesień jest ciepła, lepiej z zabezpieczeniu poczekać do listopada. Istotne, by krzewy okryć zanim ziemia całkowicie zamarznie. Doświadczeni ogrodnicy polecają obserwacje temperatury w dzień i w nocy - jeśli nocą temperatura spada do około -5 s. C, a w dzień rośnie do około +5 st.C, to sygnał, że róże trzeba okryć.

Przygotowanie do zimy róż na pniu rosnących w ogrodzie

Róże pienne można zabezpieczyć przed mrozem w pozycji stojącej lub w pozycji leżącej. Przed rozpoczęciem zabezpieczania należy usunąć z krzewu wszystkie liście. Pamiętajmy, że nie należy przycinać pędów, usuwamy jedynie wszystkie przekwitłe kwiaty oraz owoce.

Zabezpieczenie róż piennych w pozycji leżącej

Róże pienne, których pnie są jeszcze dość giętkie, zabezpiecza się w pozycji leżącej. Po odwiązaniu pnia krzewu od podpory, przygina się go do ziemi i obsypuje koronę ziemią (usypując kopczyk). Można dodatkowo na kopczyk nasypać warstwę liści lub gałęzie drzew iglastych. Sam pień okrywa się stroiszem lub słomą, natomiast podstawę pędu zabezpiecza kopczykiem. Zdaniem wielu ogrodników taki sposób zabezpieczenia róż na pniu jest najskuteczniejszy.

Zabezpieczenie róż piennych w pozycji stojącej

Starsze krzewy róż piennych, które trudno jest przygiąć do ziemi (są sztywne i mogą ulec złamaniu), zabezpieczamy w pozycji stojącej.

U krzewów róż zabezpieczamy przed przemarznięciem podstawę pnia, usypując kopczyk z kompostu bądź ogrodowej ziemi. Wysokość kopczyka powinna wynosić około 20 cm.Pień i koronę owijamy materiałem izolacyjnym przepuszczającym powietrze. Najlepsza do tego będzie agrowłóknina albo jutowe worki, ale jako materiał osłonowy sprawdzi się także słoma.

Materiałem owijamy całą koronę i pień, pamiętając o miejscu szczepienia. Wygodne jest użycie do zabezpieczania gotowych kapturów ochronnych z agrowłókniny.

Zabezpieczenie przed mrozem róż piennych rosnących w pojemnikach

Róże na pniu są chętnie uprawiane w pojemnikach ustawianych na balkonach, tarasach czy w reprezentacyjnych miejscach ogrodu (np. wzdłuż ścieżki prowadzącej do domu). Takie róże również wymagają zabezpieczenia na zimę.

  • Przed nastaniem mrozów doniczki z różami należy zadołować w ziemi - to ochroni korzenie krzewów przed przemarznięciem. Następnie postępujemy podobnie, jak w przypadku róż piennych rosnących w gruncie, czyli usypujemy kopczyk wokół podstawy pnia, a pień i koronę drzewka owijamy agrowłókniną lub - w przypadku młodszych roślin o dość giętkim pniu - przyginamy do ziemi i obsypujemy koronę kopczykiem z ziemi.
  • Jeśli nie mamy miejsca w ogrodzie na zadołowanie donic z różami, pozostaje nam przeniesienie krzewów w donicach do chłodnego, nieogrzewanego pomieszczenia, zabezpieczonego przed mrozem (np. do nieogrzewanego garażu).
  • W przypadku, gdy takiego pomieszczenia nie mamy, donicę z różą pienną pozostawiamy na zewnątrz, ale ją odpowiednio zabezpieczamy. Trzeba wstawić donicę do dużego kartonu, a przestrzenie między donicą a brzegami kartonu wypełnić materiałem izolacyjnym, np. trocinami lub pokruszonymi styropianem. Materiałem tym zabezpieczamy tez podstawę pnia, natomiast koronę drzewka owijamy agrowłókniną lub jutowym workiem (podobnie jak w przypadku róż na pniu rosnących w ogrodzie w gruncie).

Przeczytaj też:

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?
Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Zima w ogrodzie. Zabezpieczenie róż na zimę
Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku prowadzący zetrą się o kwestię balkonu. Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor: